Hepatit B, Diğer Hastalıklardan Hatta AIDS’ten 100 Kat Daha Fazla Bulaşıcı

Hepatit B, Diğer Hastalıklardan Hatta AIDS’ten 100 Kat Daha Fazla Bulaşıcı
Yayınlama: 04.11.2015
Düzenleme: 05.03.2021 22:33
404
A+
A-

Bulaşıcı hastalıklardan söz edilince birçok kişinin aklına ilk gelen hastalık AIDS. Fakat bütün hastalıklardan 100 kat daha fazla bulaşıcı olan hastalık Hepatit B ve sessizce ilerleyen bir hastalık.  Medilife Beylikdüzü Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr Bulaşıcı hastalıklardan söz edilince birçok kişinin aklına ilk gelen hastalık AIDS. Fakat bütün hastalıklardan 100 kat daha fazla bulaşıcı olan hastalık Hepatit B ve sessizce ilerleyen bir hastalık.  Medilife Beylikdüzü Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Habibe Duman, Hepatit B virüsü hakkında bilgiler verdi.

Dünyada 350 milyon kişinin Hepatit B Virüsü Taşıyıcısı olduğu hesaplanıyor. Her yıl 50 Milyon kişinin bu Virüsle temas ettiği kabul ediliyor. Türkiye’de ortalama her yüz kişiden 4-5 kişinin bu virüsle temas ettiği fark etmeyi unuttuğumuz bir gerçek. Peki, bu hastalığın tanısı zor mu konuluyor? Dr. Habibe Duman, “Hepatit B AİDS’ten 100 kat daha Bulaşıcıdır. Türkiye’de de sık görülen bir virüstür. Önemli olan Erken tanımaktır. Eğer erken tanınmazsa ve tedavi edilemezse sinsice ilerler. Sonra Karaciğer Sirozu ve daha sonrada Karaciğer Kanserine dönüşebiliyor.

“Bulaşma yollarının öğrenilmemesi yayılmayı artırıyor”

Bulaşma yollarının öğrenilmemesinin Hastalığın yayılmasını arttırdığına dikkat çeken Dr. Habibe Duman, “Deri bütünlüğünün bozulduğu her türlü durum, Mikroplu kan ve vücut sıvılarının bedenin iç yüzeyine teması, mikrobu taşıyan kişi ile cinsel ilişkiye girmek, Enjektor-ilaç hazırlama gibi malzemelerin ortak paylaşıldığı damar içi ilaç kullanımı, Mikrobu taşıyan anneden doğma, İnfekte kişinin kanı veya acık yarası ile temas etme, Virüsün bulaştığı iğnenin batması veya kesici delici alet yaralanması, mikroplu kişinin jilet, ustura, tırnak makası, diş fırçası gibi kesici-delici/kanla temas edebilecek malzemelerini paylaşma, hemodiyaliz, akupunktur yoluyla hastalık bulaşabilir”dedi.

“Sigaradan sonra en önemli 2. kanserojen”

Hepatit B Virüsünün Erken tanısının Hastanın maddi ve manevi olarak hastalıklardan ve kanserden korunması için çok önemli olduğunu vurgulayan İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Habibe Duman, Dünya Sağlık Örgütünün Hepatit B Virüsünün “Sigaradan sonra bilinen en önemli 2. Kanserojen” olarak tanımladığını hatırlattı.

“Tanısı çok kolay”

Yeni Teknolojiler Hepatit B Virüsünün tanısını koymayı çok kolay hale getirdiğini belirten Dr. Habibe Duman, “Bu hastalığın tanısı laboratuar imkanları açısından çok kolay. Basit bir kan alma işlemiyle elde edilen serum örneğinden anti-HBs, HBsAg, HBeAg, anti-HBc, anti-HBc IgM, anti-HBe, HBV DNA gibi doktorların sizin durum ve şikayetlerinize uygun testlerin yapılması mümkün” dedi.

“Aşısı var ve etkin”

Dr. Habibe Duman, “Bulaşması çok kolay olan ve tanısı yaygınlaşan Hepatit B virüsü ile savaşta Hepatit B aşısı çok önemlidir, bu aşının yanında ilaç tedavisi de bu hastalık ile mücadelede oldukça önemlidir” dedi. “Erişkin yaş grubunda 0, 1 ve 6 aylarda yapılan üç doz aşılama ile 40 yaş altı sağlıklı erişkinlerde;- birinci dozdan sonra %30-55,- ikinci dozdan sonra %75, – üçüncü dozdan sonra da %90’dan fazla oranda koruyuculuk oluşmaktadır” diye ekledi.

Gebelerde çok daha tehlikeli

Hepatit B virüsü taşıyan gebelerin yüzde 90’ından daha fazlasında gebelik sırasında bebeklerine bu virüsün bulaştığını vurgulayan doktor,”1998 yılında başlanan Üniversal hepatit B aşılaması ile tüm Yenidoğan bebeklere doğumu takiben ilk saatlerde Hepatit B aşısı uygulanmaktadır. Fakat hastanede doğum yapmayan kadınların hepatit B aşısı olmadan doğan çocuklarına virüs yerleşmekte ve sinsi bir şekilde çok büyük bir oranda hastalığa yol açmaktadır. Hepatit B tespit edilen annelerin ise doğumdan önce mutlaka tedavi edilmesi ve doğan çocuğa da ilk 8 saat içinde Hepatit B aşısının ve Hepatit B ilacının yapılması bebeği hastalıktan korumak adına mutlaka gereklidir. Hepatit B aşısı, çocuk doğduğunda birinci ayda ve altıncı ayda 3 doz halinde yapılmalıdır.Bunun yanında, doğan çocuğun birinci sene sonunda hepatit B testlerinin yapılması ve testlere göre tedavisinin mutlaka yapılması gerekmektedir” diye konuştu.

kaynak: CNN Türk

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.