SON DAKİKA

Hiyerarşi Nedir ? Hiyerarşi Gücünün Kapsamı ?

Bu haber 17 Haziran 2016 - 21:17 'de eklendi.

Hiyerarşik Makamlar

Merkezden yönetim sisteminde, ülke düzeyinde yürütülmesi gereken her bir idari hizmet, bakanlık biçimde tertip edilmiş ve merkezde toplanmıştır. Dolayısıyla, merkezi idari teşkilatında hiyerarşik düzenin en üstünde BAKAN yer alır. A Hiyerarşik Makamlar

Merkezden yönetim sisteminde, ülke düzeyinde yürütülmesi gereken her bir idari hizmet, bakanlık biçimde tertip edilmiş ve merkezde toplanmıştır. Dolayısıyla, merkezi idari teşkilatında hiyerarşik düzenin en üstünde BAKAN yer alır. Ancak bakan en yüksek hiyerarşik amir olmakla beraber, hiyerarşi yetkisi yalnızca bakan tarafından kullanılmaz. Bu yetki, hiyerarşi düzeninin her bir kademe ve basamağında yer alan üst dereceli memurlar tarafından da kullanılır. Yerel yönetimlerden il özel idaresinden en yüksek hiyerarşik amir vali, belediye idaresinde başkanı ve köy idaresinde ise muhtardır.

BAKAN – MÜSTEŞAR – GENEL MÜDÜR – DAİRE BAŞKANI

SORU: Merkezi idarede en üst hiyerarşik amir hangisidir

  1. a) Cumhurbaşkanı b) Bakanlar kurulu   c) Başbakan      d) Bakan          e) Başbakanlık müsteşarı

HİYERARŞİ GÜCÜNÜN KAPSAMI

Hiyerarşi gücünden kaynaklanan yetkilerin kapsamını şu şekilde belirtmek mümkündür:

– Astın Memuriyet durumuna ilişkin işlemler yapma; Örneğin, hiyerarşik amir, astlarına ilişkin atama, sicil verme, yükseltme işlemleri yapma, onlara disiplin cezaları verme ve onların hizmet yerlerini değiştirme yetkisine sahiptir.

Asta emir verme yetkisi; Ast ancak konusu suç teşkil eden bir emir söz konusu olduğunda, üstün emrini yerine getirmemek imkanına sahiptir. Üst kanunsuz emirde ısrar eder ve yazı ile yinelerse ast emri yerine getirmek zorunda  suç teşkil ediyorsa yerine getirmemelidir

– Astın işlemlerini denetleme yetkisi; Hiyerarşik amir, astın işlemlerini yapmasından sonra bu işlemleri denetleme ve bu denetim sonucuna göre astın işlemlerini onama ya da onamama, düzeltme, değiştirme, kaldırma, geri alma (iptal etme), uygulanmalarını erteleme ya da durdurma gibi yetkilere sahiptir.

– Ast ve Üst asla birbirlerinin yerine geçerek işlem yapamazlar

Soru: İdari işlemler üzerindeki hiyerarşik yetki için yanlış bilgi aşağıdakilerden hangisidir?

A) Üst, işlem yapıldıktan sonra denetim yapamaz.
B) Üst, asta emir ve yön verebilir.
C) Üst, astın işlemlerini yerindelik yönünden denetleyebilir.
D) Hiyerarşik denetim sonunda astın işlemlerini iptal edebilir.
E) Üst, astın işlemini geciktirebilir.

Bir önceki yazımız olan Uluslararası İktisat Çözümlü 100 soru başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.