SON DAKİKA

İdari Vesayet Ne Demektir ?

Bu haber 17 Haziran 2016 - 21:20 'de eklendi.

B) İdari Vesayet

İdari Vesayet, merkezi idare ile yerinden yönetim kuruluşları arasındaki hukuki bağı, bütünlüğü sağlayan bir hukuki araçtır. Hiyerarşiden farkı idarî vesayet farklı kamu tüzelkişilikleri arasındaki ilişkidir.

merkezi idare ile yerin

  1. B) İdari Vesayet

İdari Vesayet, merkezi idare ile yerinden yönetim kuruluşları arasındaki hukuki bağı, bütünlüğü sağlayan bir hukuki araçtır. Hiyerarşiden farkı idarî vesayet farklı kamu tüzelkişilikleri arasındaki ilişkidir.

merkezi idare ile yerinden yönetim kuruluşları arasında bütünlüğü sağlayan bir araçtır. ayrıca büyükşehir belediyelerinin ilçe belediyeleri üzerindeki yetkileri, yök’ün üniversiteler üzerindeki yetkileri, meslek kuruluşlarının birliklerin yerel meslek kuruluşları üzerindeki yetkiler, idari vesayet yetkisi olarak nitelendirilir.

İDARİ VESAYET ; Ayrı tüzel kişilik içindeki denetim mekanizmasıdır.
HİYERARŞİ ;  Aynı tüzel kişilik içindeki astlık üstlük ilişkisidir.

bu tanımlardan hareketle önce tüzel kişi nedir onu bilmek gerekir. Tüzel kişi ; merkezden ayrı varlıklarını sürdüren ve bütçeleri de ayrı olan kişi ve mal topluluklarıdır .Şimdi verdiğiniz örneklerde açıklayayım bunu.
Mesela ; İçişleri Bakanlığı ile Sinop Belediye Başkanlığı idari vesayettir. Cünkü İçişleri Bakanlığı merkez bütçesinden yararlanır , Belediyelerin ise kendine has bütçeleri vardır yani bu demek oluyor ki bütçeleri ayrı ve ayrı tüzel kişilikleri var.
Mesela ; Adalet Bakanlığı ile Türkiye Barolar Birliği , Adalet Bakanlığı ve Baroların bütçeleri birdir ve ikiside merkez bütçesinden yararlanır aynı tüzel kişilik içindedir.

SORU: Aşağıdakilerden hangisi arasındaki ilişki idari vesayete örnek oluşturur.

  1. a) Yök-Üniversiteler b) Valilik-İl idare kurulu
  2. c) İçişleri bak.-Emniyet g.m. d) İçişleri bak.-Kaymakamlık
  3. e) Valilik-Kaymakamlık

Soru: Türkiye Barolar Birliği ile Ankara Barosu ya da Büyükşehir Belediyesi ile ilçe belediyeleri arasındaki hukuki bağ hangisidir?

A) Hiyerarşi      B) İdari vesayet  C) Yetki genişliği      D) Özel yönetim        E) Merkez – taşra ilişkisi

Bir önceki yazımız olan Uluslararası İktisat Çözümlü 100 soru başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.