İmam Hatip ve Meslek Lisesi’den Temel Liseye Geçenlerin Diploması Aynı Kalacak!

İmam Hatip ve Meslek Lisesi’den Temel Liseye Geçenlerin Diploması Aynı Kalacak!
Yayınlama: 05.09.2015
Düzenleme: 05.03.2021 22:26
450
A+
A-

MEB, üniversite sınavına girmek isteyen meslek lisesi ya da imam hatip lisesinden temel liseye geçmek için diplomasının değişmemesi için hazırlıklara başladı.

Son sınıfta temel liseye geçen imam hatip ve meslek lisesi öğrencileri diploma hakkını kaybet MEB, üniversite sınavına girmek isteyen meslek lisesi ya da imam hatip lisesinden temel liseye geçmek için diplomasının değişmemesi için hazırlıklara başladı.

Son sınıfta temel liseye geçen imam hatip ve meslek lisesi öğrencileri diploma hakkını kaybetmeyecek, “çift diploma” veya “mezun statüsü” hakkı verilecek. İmam hatip ve meslek liseliler, son yıl diğer liselerin müfredatından farklı olarak meslek derslerini yoğun bir şekilde alırken, üniversite sınavında soru çıkacak olan matematik, fizik, kimya, geometri, biyoloji, Türk dili ve edebiyatı, coğrafya, tarih, felsefe ve yabancı dil ders saatlerinin az olmasının, kendilerini bir adım geride bıraktığını düşünüyor. Üniversite sınavlarına istedikleri gibi hazırlanamayan öğrenciler, alternatif yollar arıyor. Dershanelerin temel liseye dönüşmesiyle birlikte bu öğrenciler için nakil hakkı ortaya çıktı.

İKİ FORMÜL ÜZERİNDE ÇALIŞILIYOR

Mevcut düzenlemeye göre imam hatip liseliler ve meslek liseliler 3 yıl boyunca eğitim aldıkları okullarını bırakarak temel liseye nakil olmaları durumunda imam hatip ya da meslek lisesi diploma haklarını kaybediyor. İmam Hatip Mezunlar Derneği, meslek lisesi öğrencileri, Özel Okullar Derneği ve çeşitli sivil toplum örgütleri, sorunu Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’ya iletti. Bakan Avcı, konunun ele alınması ve formüller geliştirilmesi talimatı verdi. Son sınıfta temel lisede eğitim almak isteyen imam hatip ve meslek lisesi öğrencileri için iki ayrı formül üzerinde duruluyor. Formüllerden ilki imam hatip ve meslek lisesi öğrencilerine “çift diploma” hakkı verilmesi. Bu formüle göre, öğrenciler son yıl temel liseye nakil olsa bile dışarıdan meslek derslerini vererek imam hatip ve meslek lisesi diplomasına sahip olabilecek. Ayrıca temel lise diploması da ellerinde olacak. İkinci formül ise “mezun statüsü” adı verilen sistem. Temel liselerde açılan takviye kurslarından sadece temel lise öğrencileri ve mezunlar yararlanabiliyor. Düzenleme hayata geçerse imam hatip ve meslek lisesi öğrencileri de temel liselerde takviye kursu alabilecek. Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri, bu iki formül için yönetmelik veya genelge düzenlemesi yapılmasının yeterli olacağını söyledi.

Habertürk

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.