SON DAKİKA

İnfaz Koruma Memurlarının ‘Güvenlik Soruşturması’ Ne Zaman Tamamlanacak

Bu haber 14 Temmuz 2016 - 8:55 'de eklendi.

Sınav, mülakat gibi süreçler Mayıs ayı sonu gibi tamamlandı. Adaylar şimdi, güvenlik soruşturmasının tamamlanmasını bekliyor.
Bilindiği üzere, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü ilanıyla, 2454 infaz koruma memuru alımı için ilana çıkılmıştı.

Sınav,

Sınav, mülakat gibi süreçler Mayıs ayı sonu gibi tamamlandı. Adaylar şimdi, güvenlik soruşturmasının tamamlanmasını bekliyor.

Bilindiği üzere, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü ilanıyla, 2454 infaz koruma memuru alımı için ilana çıkılmıştı.

Sınav, mülakat gibi süreçler Mayıs ayı sonu gibi tamamlandı. Adaylar şimdi, güvenlik soruşturmasının tamamlanmasını bekliyor.

Bir üyemiz şu şekilde sormaktadır: “Merhaba. İKM alımları ile ilgili kafama takılan bir kaç husus var beni bu konuda aydınlatırsanız sevinirim. İlk olarak güvenlik kovuşturması ne kadar sürüyor bu incelemelere akrabalar( amca ve kuzenler) dahil mi ve telefon dinlenmesi yapılıyor mu?”

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasının nasıl yapılacağı, Bakanlar Kurulu Kararıyla yürürlüğe konulan “Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Yönetmeliği”nde düzenlenmiştir.

Bu yönetmeliğin 12. maddesine göre, Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılması isteminin ilgili makama ulaşmasından itibaren arşiv araştırması sonuçlarının en geç 30 gün, güvenlik soruşturması sonuçları en geç 60 gün içinde cevaplandırılması gerekmeketdir.

Peki güvenlik soruşturmasına nelere bakılmaktadır?

Güvenlik soruşturması veya arşiv araştırmasında nelerin araştırılacağı yönetmeliğin 11. maddesinde tel tek sayılmıştır. Bunlar şu şekildedir:

“Madde 11 – Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasında kişinin içinde bulunduğu ortam da dikkate alınarak;
a) Kimlik kontrolü, kimlik kayıtlarının doğruluk derecesi, uyrukluğu, geçmişte yabancı bir devletin uyrukluğuna girip girmediği,
b) Kolluk kuvvetleri tarafından halen aranıp aranmadığı, kolluk kuvvetlerinin ve istihbarat ünitelerinin arşivlerinde bilgiler bulunup bulunmadığı, adli sicil kaydının ve hakkında bir tahdidin olup olmadığı,
c) Yıkıcı faaliyetlerde bulunup bulunmadığı ve 5816 sayılı Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanuna ve Atatürk ilke ve inkılaplarına aykırı davranıp davranmadığı,
d) Şeref ve haysiyetini ihlal edecek ve görevine yansıyacak şekilde kumara, uyuşturucuya, içkiye, paraya ve aşırı bir şekilde menfaatine düşkün olup olmadığı, ahlak ve adaba aykırı davranıp davranmadığı,
e) Yabancılarla, özellikle hasım ve hasım olması muhtemel Devlet mensupları ve temsilcileriyle ilgi derecesinin iç yüzü ve nedeni,
f) Sır saklama yeteneğinin olup olmadığı, araştırılır”

Güvenlik soruşturmasında kimler araştırılır?

Yönetmeliğin ekinde yer alan forma göre, kişi, annesi, babası, eşi ve 18 yaşından büyük kardeşleri incelenmektedir.

Güvenlik soruşturmasının yöntemi

Güvenlik soruşturmasının nasıl bir yöntemle yapıacağı yönetmeliğin 12. maddesinde açıklanmıştır. Buna göre önce işe başlayacak aday form doldurur. Hakkında güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılması istenilen kişiler için kurum ve kuruluşunca Adalet Bakanlığı Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğünden sağlanan adli sicil kaydıyla ekteki formdan bir örneği kişinin nüfusa kayıtlı olduğu il valiliğine, bir örneği ikamet ettiği il valiliğine, bir örneği Emniyet Genel Müdürlüğüne, bir örneği de ilgisine göre Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığına gönderilir. Bir örneği de istekte bulunan kurum ve kuruluşun dosyasında saklanır. Türk Silahlı Kuvvetlerince yaptırılacak arşiv araştırmalarında forma adli sicil kaydının eklenmesi zorunlu değildir.

Yönetmelikte yazılan bu husus uygulamada polisin ikamet edilen ev civarında araştırma yapmasıyla yürütülmektedir.

Yönetmeliğe bakmak için tıklayınız.

 

Bir önceki yazımız olan Sakarya Üniversitesi'nden Ücretsiz DHBT Deneme Sınavı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.