SON DAKİKA

İnsan Haklarına Saygılı Devlet İlkesi Ne Demektir ?

Bu haber 21 Haziran 2016 - 22:00 'de eklendi.

İNSAN HAKLARINA SAYGILI DEVLET İLKESİ

 

Anayasamız ikinci maddesinde “Türkiye Cumhuriyeti, top­lumun huzuru, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlan­gıçta belirtilen temel ilkelere d İNSAN HAKLARINA SAYGILI DEVLET İLKESİ

 

Anayasamız ikinci maddesinde “Türkiye Cumhuriyeti, top­lumun huzuru, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlan­gıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletidir.” demektedir.

 

İnsan hakları, insanların salt insan olmaları sıfatlarıyla doğuştan sahip oldukları dokunulmaz, devredilmez ve vazgeçilmez hak ve özgürlükleridir. Birleşmiş Milletler Antlaşması, birçok yerinde insan hakları kavramından söz etmiş olmasına karşın, bu hakların neler olduğunu teker teker saymamıştır. Bununla beraber, örgüt bünyesinde oluşturulan insan Hakları Komisyonunun hazır­ladığı tasarı Genel Kurul tarafından 10 Aralık 1948 tarihli oturumda “İnsan Hakları Evrensel Bildirisi” adıyla kabul edildi.

 

Bildiride yer alan insan hakları ve ana özgürlükleri, günü­müzde çağdaş demokrasilerle yürürlükte bulunan anayasa­ların hemen hepsinde de yer almaktadır. Bildiride açıklanan insan hak ve özgürlüklerinden önemli bazıları şunlardır:

 

  • Bütün insanlar hür, haysiyet ve haklar bakımından eşit doğ
  • Herkes hiçbir fark gözetilmeksizin bu bildiride belirtilen bütün haklardan ve özgürlüklerden yararlanı
  • Yaşamak, özgürlük ve kişi güvenliği her bireyin hakkı­dı
  • Kölelik ve köle ticareti yasaktı
  • Kanun önünde herkes eşittir ve farksız olarak kanunun eşit korumasından yararlanma hakkına sahiptir.
  • Hiç kimse keyfi olarak tutulamaz, alıkonamaz ve sürü­
  • Her bireyin bir vatandaşlığa hakkı vardı
  • Her bireyin fikir, vicdan ve din özgürlüğüne hakkı vardı
  • Her kişi, doğrudan doğruya veya serbestçe seçilmiş temsilciler vasıtasıyla memleketinin kamu işleri yöneti­mine katılma hakkına sahiptir.
  • Her kişi, memleketinin kamu hizmetlerinden eşitlikle faydalanmak hakkına sahiptir.

Herkesin, hiçbir fark gözetilmeksizin eşit çalışma karşı­lığında eşit ücrete hakkı vardır

Bir önceki yazımız olan Uluslararası İktisat Çözümlü 100 soru başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.