DOLAR
EURO
ALTIN
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 29°C
Az Bulutlu

İşçi İken Sınavla Memur Olanlar, İşçi Olarak Çalıştıkları Süre İçin Kıdem Tazminatı Alabilir Mi?

11.04.2017
477
A+
A-

İşçi iken sınavla memur olanlar, işçilik sürelerine emekli ikramiyesi alabilir mi? Belediyede işçi iken, aynı belediyeye memur olarak atanan kıdem tazminatını nasıl alabilir? Sorunuz özelinde konuyu değerlendirmekteyiz.

SORU: … İli …. İlçesi Belediye Başkanlığında 16.02.1988-13/11/1991 tarihleri arasında 1350 gün mevsimlik sendikalı işçi olarak çalıştım. Bahsi geçen Belediyece 08.11.1991 tarihinde açılan memurluk sınavı sonucunda başarı göstererek aynı Belediye’de 14.11.1991 tarihinden itibaren Tahsildar kadrosuna atanarak çalışmaya devam ettim. Daha sonrasında da 657 sayılı Kanunun 74. maddesi uyarınca … Kaymakamlığına V.H.K.İ olarak 08.01.1993 naklen atandım. Bu tarihten sonrada halen … Kaymakamlığında V.H.K.İ olarak görev yapmaktayım ve sigortalı olarak çalıştığım sürelerde emekli müktesebimde değerlendirilerek intibak işlemlerim yapılmış olup şu an Yüksek okul mezunu olarak 1.derecenin 4.kademesinden maaş almaktayım.

İlçemiz Belediyesinde 16.02.1988-13.11.1991 tarihleri arasındaki 1350 günlük çalışma süremde tarafıma her hangi bir kıdem tazminatı ödenmemiştir.

1- İşçilikte geçen 1350 günlük süre emekli olurken emeklilik ikramiyesi hesabına katılıp katılmayacağının,
2-Katılmaz ise 1350 günlük kıdem tazminatının … belediyesince ödenip ödenemeyeceğinin, ya da ne gibi bir yasal hak talebimin olduğunun tarafıma açıklamalı bir şekilde bildirilmesini dilerim.

CEVAP: Belediyede işçi iken, aynı belediyeye memur olarak atanan kıdem tazminatını nasıl alabilir? Sorunuz özelinde konuyu değerlendirmekteyiz.

Sitemizde memurların kamu işyerlerinde geçen sigortalı hizmetlere hangi şartlarda emekli ikramiyesi alabilecekleri konularını detaylı olarak değerlendirmiş bulunmaktayız.

Hatırlatmak anlamında, Memurlar, kamu işyerlerinde işçilikte geçen sürelerine memur olarak emekli olduklarında emekli ikramiyesi alabilirler. Yalnız ikramiye alabilmenin koşulları olarak:

İşçilikten ayrılırken 1475 sayılı İş Kanunu Madde 14 hükmünde belirtilen şartları taşımış olmaları ve bu şartları taşımakla birlikte kıdem tazminatı olarak herhangi bir tutarın alınmamış olması gereklidir. Yani, askerlik için ayrılma, emekliliğe hak kazanılma, kadınların evlendikten sonra 1 yıl içerisinde işten ayrılırsa, vefat, işveren tarafından haklı sebep olmadan işten çıkartılması gibi durumlar.

Peki, aynı işyerinde işçi iken aynı işyerine veya farklı işyerine memur olarak göreve başlayana kıdem tazminatı ödenebilir mi?

1- Aynı işyerine memur olarak göreve başlanılması:

Genel olarak, aynı işyerinde işçi iken çalışanlar, aynı işyerinin açmış olduğu sınav vb. gibi işlemlerle memur olarak göreve başlayabilmektedirler. Bu şekilde atanabilmesi içinde işçiler istifa etmekten ziyade işverenler işçilerin çalışma sözleşmelerini iptal etmek durumunda kalabilmektedirler. İstifa ettiklerinde işçilerin kıdem tazminatı hakları şayet 1475 sayılı Kanun Madde 14 hükmündeki kurallara girmiyorsa ödenmemektedir. Ancak, işverenler memur ataması yapabilmesi için işçilerin sözleşmelerini fesh etmek durumunda kalacaklarından, işçilikte geçen sürelerine emekli olduklarında emekli ikramiyesi ödenebilmesi hakkı ortaya çıkmaktadır.

2- Aynı işyeri dışında başka bir işyerinde göreve başlanılması:

İşçiler çalıştıkları işyerinden başka bir işyerinin açmış olduğu sınav vb. gibi işlemler neticesinde memur olarak göreve başlamışlarda işçilikte geçen sürelerine kıdem tazminatı veya emekli ikramiyesi ödenebilmesi için;

– İstifa nedeninin 1475 sayılı İş Kanunu Madde 14 hükmündeki kurallara girmesi gerekmektedir.
– İstifa nedeni kıdem tazminatı ödenmesi için geçerli olmuşsa, istifa ettiği kurumun kıdem tazminatı ödemesi gerektiğini değerlendirmekteyiz. Şayet, kıdem tazminatına müstehak olmuş, ancak işveren buna bir ödeme yapmamışsa, memur olarak emekli olduğunda ikramiye tutarlarını alabilecek olmalarıdır. Bu uygulama, işçilerin lehine olduğu gibi aleyhine de olabilmektedir.

Lehe olan durum, istifa ettiklerinde kıdem tazminatı şartlarını taşısalar bile kıdem tazminatı tutarı almamışlarsa emekli olduklarında memurların emekli ikramiyesi hesaplama sistemine dahil olup, işçilikte geçen sürelerine emekli ikramiyesi alabilecek olmalarıdır.

İster, aynı kurumda ister farklı kurumda memur olanların aleyhlerine olan durum ise; kamu işçileri istifa ettiklerinde kıdem tazminatı almaya hak kazanmışlarsa, kıdem tazminatları almakta oldukları ücretlere göre belirlenmektedir. Ancak, istifa edip aynı kurumda veya farklı kurumda memur olarak atandıklarında kıdem tazminatı almamışlarsa, memur olarak emekli olduklarında, hesaplama aldıkları ücretler üzerinden yapılmayıp, memur emekli ikramiyesi hesaplama sistemine dahil olmalarıdır. Zira memurlar için emekli ikramiyesi hesaplama sistemi aldıkları görev ücretleri üzerinden yapılmamaktadır. Bu şekilde uygulama çalışanın alacağı ücreti azaltmaktadır.. Bu konuda değerlendirmelerimiz sitemizde mevcut olup ziyaret edilebilir.

Durumunuzla ilgili Sonuç Değerlendirmemiz.

İlçemiz Belediyesinde 16.02.1988-13.11.1991 tarihleri arasındaki 1350 günlük çalışma süremde tarafıma her hangi bir kıdem tazminatı ödenmemiştir.

Soru 1- İşçilikte geçen 1350 günlük süre emekli olurken emeklilik ikramiyesi hesabına katılıp katılmayacağının,

Cevap 1- Kıdem tazminatı almadığınız süreler emekli olurken emekli ikramiyesinin hizmet süresine dahil edilmesi gerektiğini değerlendirmekteyiz. Memurların emekli ikramiyeleri tam yıl hizmet sürelerine göre hesaplanır. Tam yıldan az sürelere emekli ikramiyesi ödemesi yapılmamaktadır.

Soru 2-Katılmaz ise 1350 günlük kıdem tazminatının … belediyesince ödenip ödenemeyeceğinin, ya da ne gibi bir yasal hak talebimin olduğunun tarafıma açıklamalı bir şekilde bildirilmesini,

Cevap 2- Kıdem tazminatı almadığınız süreler emekli olduğunuzda emekli ikramiyesine dahil edileceğini belirtmiştik. Ancak düşüncemiz, kıdem tazminatının , işverenin memurluğa atama yapılacak kişilerin iş fesihlerini iptal etmesi sırasında işçilik sürelerine kıdem tazminatı ödenmesini sağlayacak yasal bir düzenlemenin yapılmasının daha düzenli bir işleyişe ve ödenecek tutarlar açısından hakkaniyetli bir uygulamaya yol açacağını değerlendirmekteyiz.
477 kez görüntülendi.


YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.