İŞKUR 2015’te 850 Bin Kişiye İş Sağlayacak

İŞKUR 2015’te 850 Bin Kişiye İş Sağlayacak
Yayınlama: 06.04.2015
Düzenleme: 05.03.2021 22:03
383
A+
A-

2015’te 850 bin kişiye iş olanağı sağlayacak

İŞKUR Genel Müdür Yardımcısı Özkan: – ‘2015 yılında işe yerleştirme maksadımız 850 bin’ – ‘İşverenler, İşbaşı Eğitimi Programı’ndan eleman aldıkları vakit kimi teşviklerden yararlanacak’
 Memur İlanlarını K 2015’te 850 bin kişiye iş olanağı sağlayacak

İŞKUR Genel Müdür Yardımcısı Özkan: – ‘2015 yılında işe yerleştirme maksadımız 850 bin’ – ‘İşverenler, İşbaşı Eğitimi Programı’ndan eleman aldıkları vakit kimi teşviklerden yararlanacak’

 Memur İlanlarını Kaçırmamak anında haberdar olmak için tıklayınız

[wpfblikebox]

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Ali Özkan, bu sene 850 bin kişiyi işe yerleştirmeyi hedeflediklerini belirterek, ‘İşverenler, İşbaşı Eğitimi Programı’ndan eleman aldıkları vakit kimi teşviklerden yararlanacak’ dedi.

İŞKUR’un yaptığı çalışmalar sonucunda 2015’in ilk 2 ayında 173 bin bireyin işe yerleştirildiği bilgisini sağlayan Özkan, ‘Arzu ettiğimiz şey, doğru bireyleri doğru işlere yönlendirerek, iş gücü piyasasına yardım sunmak istiyoruz. 2015 yılı işe yerleştirme maksadımız 850 bin. İnşallah sene sonunda bu rakama ulaşırız’ diye konuştu.

Özkan, işsizlik rakamlarının her ay TÜİK sebebi ile açıklandığını anımsatarak, ‘TÜİK, Eurostat göstergeleri dikkate alınarak, başka devletler bu ölçümleri nasıl yapıyorsa o biçimde işsizlik oranlarını yayımlıyor. TÜİK rakamlarına göre, 2014 yılı işsizlik rakamı 9,9. Aylar bazında baktığımızda ise son ay işsizlik verisi 10,9 şekilde açıklandı. Yaptığımız çalışmalarla bu rakamları düşürerek, daha fazla fazla vatandaşımızı iş sahibi yapmak istiyoruz’ ifadesini kullandı.

– ‘VATANDAŞLARIMIZ, BU SÜREÇTE DENEYİM SAHİBİ OLUYOR’

‘İşverenlerin aradığı nitelikte eleman yetiştirme konusu fazla fazla ciddi’ diyen Özkan, iş ve deneme kazandırmak için program üstünde çalıştıklarını dile getirdi.

Özkan, iş arayan ve tecrübesi olmayan şahısların 6 ay süreyle işbaşı programlarından faydalandığını kaydederek, ‘Vatandaşlarımız, bu süreçte mesleğe ait deney sahibi oluyor. Bu program bittiğinde de iş gücü piyasasına daha sorunsuz giriyorlar. ‘Ben şurada şu kadar vakit işbaşı programında bulundum, bunun sonunda şu niteliklere sahibim’ deyip, piyasada daha nitelikli bir vaziyete gelebiliyorlar’ değerlendirmesinde bulundu.

Kurumun işverenle işçiler içerisinde bir köprü vazifesi gördüğüne yer veren Özkan, sözlerini şöyle tamamladı:

‘Dolayısıyla bir taraftan işçi arayan işveren, bir tarafta da iş arayan işsiz var. Bu ikisinin birbirine örtüşmesi ve birbirlerini tatmin edecek yapıya kavuşması gerekiyor ki iş gücü piyasasında buluşmayı doğru biçimde sağlayabilelim. Çalışmalarımız bu yönde ilerliyor. Büyük oranda da muvaffakiyet sağladık. İşverenler, İşbaşı Eğitimi Programı’ndan eleman aldıkları vakit kimi teşviklerden yararlanacaklar. Bu sebepten işsiz insanların, işbaşı eğitim programlarına katılarak özelliklerini geliştirmeleri ve mesleki tecrübeye sahip olmaları, istihdama girmelerinde tesirli olabileceği gibi, bu teşviklerin de etkisini görecekler.’

Kaynak: sabah.com

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.