SON DAKİKA

İŞKUR, İşbaşı Eğitimi ile Günlük 54 TL ile Çalışma İmkanı Sunuyor

Bu haber 03 Ağustos 2017 - 23:25 'de eklendi.

Kısaca işbaşı Eğitim Programı nedir?

İşe alacağınız kişiyi işin başında görme fırsatı sunar, İEP, işsizlerimiz ve öğrencilerimizin mesleki deneyim ve tecrübe kazanmaları için geliştirilmiş bir programdır.

Programın amacı, nitelikli işgücü temin etmekte zorlanan işverenlere işe alacakları kişileri işyerindebelli bir süre gözlemleyerek ve eğitim vererek kişiler hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olma ve işe alma konusunda isabetli bir karar verme imkanı sunmaktır.

İşverenler istedikleri vasıftaki katılımcı adaylarını kendileri bulabilecekleri gibi, katılımcı adayı bulunmasını İŞKUR’dan da talep edebilirler.

Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından işsizlere günlük 54 TL destek veriliyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının yanı sıra istihdama Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü de destek veriyor.

İŞKUR düzenlediği işbaşı eğitim programı kapsamında işsizlerin meslek sahibi olmasını sağlıyor ve ünlük 54 TL kazanmalarının yolunu açıyor.

İŞKUR İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMLARI

Türkiye İş Kurumu tarafından istihdam destekleme projeleri kapsamında işbaşı eğitim programları veriliyor. Gerçekleştirilen bu programlar ile iş sahibi olamayan meslek edinemeyen vatandaşlar meslek sahibi oluyorlar ve ücretleri devlet tarafından ödeniyor. Bu kapsamda istihdama katkıda bulunmak isteyen fakat nitelikli personel bulmakta zorluk çeken firmalar personel eğitme şansı buluyorlar. Böylelikle hem nitelikli personel bulmakta zorluk çeken firmalar hem de vatandaşların yüzleri gülüyor.

Konu ile ilgili olarak Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından işsizlere verilen bu olanakların detaylarını kamupersoneli.net olarak paylaşıyoruz.

Türkiye İş Kurumu tarafından hayata geçirilen işbaşı eğitim programı projesinin süresi 3 aydır. Söz konusu proje işsizlerin mesleki yeterliklerini geliştirebilecekleri ve tecrübe edinecekleri bir programdır. İşbaşı eğitim programlarından yararlanmak isteyenlerden bazı şartların karşılanması talep ediliyor. Başvuru yapacak olan adayların şu şartları karşılamaları gerekiyor;

GENEL ŞARTLAR

Kuruma kayıtlı işsizlerin mesleki deneyim edinmeleri ve teorik eğitimini aldıkları mesleklerde uygulamayı görmesi, çalışma ortamına uyumunun sağlanması amacıyla düzenlenen programlardır.
İşsizlerin mesleki yeterliklerini geliştirebilecekleri ve tecrübe edinecekleri bir programdır.
Programa katılmak isteyenler işbaşı eğitimi yapacağı işyerini kendileri bulabileceği gibi Kurumumuzdan da kendilerine işyeri bulunmasını talep edebilirler. Ayrıca işverenler de istedikleri vasıftaki katılımcı adayını kendileri bulabilecekleri gibi kendilerine katılımcı adayı bulunmasını İŞKUR’dan da talep edebilirler.

İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMLARININ SÜRESİ

En fazla 78 fiili gün (3 ay) ve haftalık en fazla 45 saattir.

İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMLARINDAN YARARLANMA ŞARTLARI

 • Kuruma kayıtlı işsiz olmak,
 • 15 yaşını tamamlamış olmak,
 • İşverenin birinci veya ikinci dereceden kan hısmı veya eşi olmamak,
 • Emekli olmamak,
 • Programın başlama tarihinden önceki üç aylık dönemde programa başvuru yapan işverenin çalışanı olmamak,
 • Program başlangıcından önceki son 1 ayda uzun vadeli sigorta kollarına ait primi yatırılmamış olma
 • İş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanmış olmak,
 • Yukarıdaki şartları sağlayan ve programa devam etmelerine engel durumları bulunmayan öğrenciler de programlara katılabilirler.

Ayrıca tarımsal faaliyette bulunanlar ile isteğe bağlı sigortalı sayılanlar, sosyal yardım, engelli maaşı ile dul ve yetim aylığı alanlar da işbaşı eğitim programından yararlanabilirler.

İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMLARINDA KARŞILANABİLECEK GİDERLER

 • Katılımcı zaruri gideri (Günlük 54 TL, öğrenciler için 40.5, işsizlik ödeneği alanlar için 27 TL)
 • İş Kazası ve Meslek Hastalığı Sigortası Primi
 • Genel Sağlık Sigortası Prim Giderleri

BAŞVURU YERİ VE ZAMANI

81 ilde bulunan Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri ile hizmet merkezlerine istenildiği zaman başvuru yapılarak iş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanarak programa katılabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Ücretli Öğretmenlik Nedir? Kimler Başvuru Yapabilir? Ne Kadar Maaş Alıyorlar? başlıklı makalemizde kimler ücretli öğretmen olabilir?, sözleşmeli öğretmenlik ve ücretli öğretmenlik hakkında bilgiler verilmektedir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.