İyi bir Kariyer için Erken Yaşta Atmanız Gereken 15 Adım

İyi bir Kariyer için Erken Yaşta Atmanız Gereken 15 Adım
Yayınlama: 20.08.2015
Düzenleme: 05.03.2021 22:17
755
A+
A-

Bu yazıyı okuyorsanız muhtemelen kariyerinize henüz başlamamış yada kariyerinizin başında birisi olarak yaşınız ilerlemeden gerçekleştirmeniz gereken 15 adımı sizlerle paylaşacağız.

Kariyer kategorimizde sizin işinizde ve sosyal ortamınızda istediğiniz Bu yazıyı okuyorsanız muhtemelen kariyerinize henüz başlamamış yada kariyerinizin başında birisi olarak yaşınız ilerlemeden gerçekleştirmeniz gereken 15 adımı sizlerle paylaşacağız.

Kariyer kategorimizde sizin işinizde ve sosyal ortamınızda istediğiniz noktada olabilmeniz için ve bu noktaya yükselebilmeniz için çeşitli yöntemler paylaşmaya devam ediyoruz.

İŞTE YAŞINIZ HİDAYETE ERMEDEN ATMANIZ GEREKEN 15 ADIM

 1. Güçlü yönlerinizi keşfetmek

Kendinize bir kariyer hedefi belirlerken ve bunu gerçekleştirmeye çalışırken temel almanız gereken en önemli nokta, hangi konuda en iyi olduğunuzu keşfetmeniz olmalı. Böylece sizi başarıya ulaştıracak özelliğinizi belirlemiş olursunuz.

 

 1. Zayıf – eksik yönlerinizi tanıyın

Kendini bilmek sadece en önemli faziletlerin başında gelmekle kalmıyor, kariyer basamaklarını tırmanırken de önem kazanıyor. Zayıf yönlerinizi tanımak size bu özellikleri olumlu yönde değiştirebilmeniz için bir fırsat sunar.

 

 1. Taviz vermeyeceğiniz konuları belirleyin

Kariyerinizle ilgili neyi istediğiniz ve neyi beklediğinizle ilgili kendinize dürüst olmak ve taviz vermeyeceğiniz konuları belirlemek faydanıza olacaktır. Böylece hedefinizden şaşmadan kariyer basamaklarını tırmanabilirsiniz.

 

 1. Gurur duyduğunuz bir iş başarmak

Kariyerinizde sizin için anlamlı olan ve gerçekten gurur duyduğunuz bir konuda bir iş başarmak, başarmak için elinizden geleni ortaya koymak, hem kariyerinizle duygusal bir bağ kurmanıza hem de kendinize olan güveninizi artırmada etkili olabilir.

 

 1. Hatalarınızdan ders çıkarın

Kariyer yolculuğunuzda attığınız bazı adımlardan pişmanlık duyuyor olabilirsiniz. Bu durumu bir fırsat olarak ele alıp, hatalarınızdan ders çıkarmak, kariyerinizle ilgili daha doğru tercihler yapmada size yardımcı olabilir.

 

 1. Sınırlarınızı zorlayın

Kariyer yolculuğunuzda en az bir kez sınırlarınızı zorladığınız bir görev üstlenmek, sınırlarınızı ve yeteneklerinizi test etmede oldukça etkili olabilir.

 

 1. Eleştirilere açık olun

İşinizle ilgili olumlu-olumsuz geri bildirimle açık olmak, işinizde daha başarılı olmada size en çok fayda sağlayacak konuların başında geliyor.

 

 1. Güvendiğiniz kişilerle konuşun, tavsiyeler alın

Kariyer konusunda herkesin zaman zaman tavsiyeye ihtiyacı olabilir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda fikirlerine ya da uzmanlığına güvendiğinizden kişilerden tavsiyeler almak oldukça yararlı olabilir.

 

 1. Sosyal medyada aktif olmak

Sosyal medyayı işle ilgili network’ünüzü geliştirmek için kullanabilirsiniz. Özellikle LinkedIn profilinizi doğru hazırlamak, kariyer hedefinize ulaşmanızda sizi doğru kişiler ve doğru işlerle buluşturmada son derece etkili bir yöntem

 

 1. Kendinize yatırım yapın, eğitimlere seminerlere katılın

Kariyer hedefinize ulaşırken sadece üniversite mezunu olmak günümüzde artık tek başına yeterli değil. Bu sebeple ek eğitimlere, seminerlere, konferanslara katılarak kendinize yatırım yapabilirsiniz.

 

 1. Stres yönetimi

Aşırı stres kişinin enerjisini en çok tüketen konuların başında geliyor. Bu sebeple stresle baş etmede etkili yöntemler hakkında bir profesyonelden yardım almanızda fayda var.

 

 1. Acil durum planı hazırlamak

Olası bir işten çıkarılma ve tekrar iş bulamama konusunda bir B planı hazırlamanız ve böyle günler için çalışırken biraz para biriktirmeniz yararlı olabilir.

 

 1. Yeterli uyku

Kaliteli bir uyku, kişinin işinde iyi performans göstermesiyle doğrudan alakalı. Bu yüzden uyku saatlerinizi geceleri yeterli uyku alacak şekilde düzenlemeniz yerinde olabilir.

 

 1. Tokalaşmayı hafife almamak

Kişilerarası ilişkilerde karşıdaki insana kendimizle ilgili ilk verdiğimiz mesajlardan bir tanesi el sıkışma şeklimiz. Kendine güvenli ve doğru şekilde el sıkışmanın iş hayatında oldukça önemli olduğunu unutmayın.

 

 1. Emeklilik planı oluşturmak

Emeklilik günleri de kariyer yolculuğunun bir parçası. Emeklilik hayatınızda maddi ve manevi olarak rahat edebilmek için bugünden, emekliliğiniz için yatırım yapmaktan kaçınmamanızda fayda var.

 


 

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.