SON DAKİKA

İYTE Yüksek Lisans ve Doktora Program İlanı

Bu haber 09 Haziran 2015 - 14:32 'de eklendi.

İzmir Yüksek Tek. Ens. Y. Lisans ve Doktora Program İlanı
Genel Başvuru KoşullarıA.Yüksek Lisans Programlarına Başvuru Koşulları1.

Mezuniyet KoşuluBaşvuracak adayların, lisans derecesine sahip olmaları veya başvurdukları dönem, mezuniyet aşamasında ol

İzmir Yüksek Tek. Ens. Y. Lisans ve Doktora Program İlanı

Genel Başvuru KoşullarıA.Yüksek Lisans Programlarına Başvuru Koşulları1.

Mezuniyet KoşuluBaşvuracak adayların, lisans derecesine sahip olmaları veya başvurdukları dönem, mezuniyet aşamasında olmaları gerekmektedir.

2. ALES KoşuluBaşvuracak adayların, üç yıldan eski olmayan ALES sayısal puanlarının en az 60 veya üç yıldan eski olmayan GRE sayısal puanlarının en az 151 olması gerekmektedir.

(Mühendislik İşletmeciliği Tezsiz Yüksek Lisans Programı’nda 1250 iş günü iş tecrübesi olanların SGK’dan belgelendirmesi durumunda ALES koşulu aranmamaktadır.Mimari Restorasyon Yüksek Lisans (Tezsiz) ve Matematik Yüksek Lisans (Tezsiz) Programı’nda ise ALES koşulu yoktur.

B.Lisans Derecesi İle Doktora Programlarına Başvuru Koşulları

1. Mezuniyet KoşuluBaşvuracak adayların, lisans derecesine sahip olmaları ve mezuniyet ortalamalarının en az 3.00 (100’lük sistemde 80) olması gerekmektedir.

2. ALES KoşuluBaşvuracak adayların, üç yıldan eski olmayan ALES sayısal puanlarının en az 80 veya üç yıldan eski olmayan GRE sayısal puanlarının en az 156 olması gerekmektedir.

3. Yabancı Dil Puan Koşulu3 yıldan eski olmayan ulusal (YDS, e-YDS, KPDS,ÜDS’den en az 55) veya uluslararası (TOEFL’dan en az 66 (IBT) veya 184 (CBT)* veya 514 (PBT)*, IELTS* (akademik) en az 4,5) standartta bir İngilizce sınavından belirli bir puan almış olmak.

C.Yüksek Lisans Derecesi İle Doktora Programlarına Başvuru Koşulları1. Mezuniyet KoşuluBaşvuracak adayların, yüksek lisans derecesine sahip olmaları veya başvurdukları dönem, mezuniyet aşamasında olmaları gerekmektedir.

2. ALES KoşuluBaşvuracak adayların, üç yıldan eski olmayan ALES sayısal puanlarının en az 60 veya üç yıldan eski olmayan GRE sayısal puanlarının en az 151 olması gerekmektedir.

3. Yabancı Dil Puan Koşulu3 yıldan eski olmayan ulusal (YDS, e-YDS, KPDS,ÜDS’den en az 55) veya uluslararası (TOEFL’dan en az 66 (IBT) veya 184 (CBT)* veya 514 (PBT)*, IELTS* (akademik)en az 4,5) standartta bir İngilizce sınavından belirli bir puan almış olmak.

* ÖSYM tarafından 14 Şubat 2014 tarihinde yeniden güncellenen yabancı dil eşdeğerlilik tablosundan IELTS, TOEFL(CBT)ve TOEFL(PBT)sınavları kaldırılmıştır.Ancak 14 Şubat 2014 tarihinden önce başvurmak kaydıyla güncelleme tarihini takip eden günden başlamak üzere 30 gün içinde yapılan sınavlar için daha önce yürürlükte olan eşdeğerlilik tabloları geçerlidir.

Söz konusu sınavlardan 14 Şubat 2014 tarihinden önce alınmış sonuçları için alındıkları tarihleri kapsayan yabancı dil eşdeğerlilik tabloları ile değerlendirilir.

Bir önceki yazımız olan İst. Medeniyet Üniv. Akademik Personel Alım İlanı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.