enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp
DOLAR
8,1043
EURO
9,7713
ALTIN
463,76
BIST
1.365
AdanaAdıyamanAfyonAğrıAksarayAmasyaAnkaraAntalyaArdahanArtvinAydınBalıkesirBartınBatmanBayburtBilecikBingölBitlisBoluBurdurBursaÇanakkaleÇankırıÇorumDenizliDiyarbakırDüzceEdirneElazığErzincanErzurumEskişehirGaziantepGiresunGümüşhaneHakkariHatayIğdırIspartaİstanbulİzmirK.MaraşKarabükKaramanKarsKastamonuKayseriKırıkkaleKırklareliKırşehirKilisKocaeliKonyaKütahyaMalatyaManisaMardinMersinMuğlaMuşNevşehirNiğdeOrduOsmaniyeRizeSakaryaSamsunSiirtSinopSivasŞanlıurfaŞırnakTekirdağTokatTrabzonTunceliUşakVanYalovaYozgatZonguldak
İstanbul
Gök Gürültülü
16°C
İstanbul
16°C
Gök Gürültülü
ÇarşambaÇok Bulutlu
17°C
PerşembeParçalı Bulutlu
17°C
CumaAz Bulutlu
17°C
CumartesiGök Gürültülü
17°C
Kariyer Memur – Memur ve Memur Adaylarına Yönelik Haber Portalı

İzmir’in işgali (15 Mayıs 1919)

İzmir’in işgali (15 Mayıs 1919)
28 Mart 2021 17:12
0
A+
A-

İzmir’in işgali Yunanistan için büyük bir önem taşıyordu; Megola İdea yani büyük Yunanistan ideali artık gerçekleşmekteydi. Batı Anadolu’yu kapsayan Bizans İmparatorluğu yeniden kurulabilecekti. Bu nedenle Yunanlıların yaptıkları işgal hareketleri bölgede düzeni sağlamak yerine Türk nüfusunu yok etmek için katliam yapılması şeklinde gerçekleşmiştir. Bu durumu daha önceden tahmin eden Türk halkı bu nedenle İzmir’in işgaline diğer işgallerden daha fazla tepki göstermiştir.

15 Mayıs sabahı Yunan kuvvetleri İzmir rıhtımına çıktılar. Rumların çılgın sevinç ve alkışlarıyla karşılandılar. Efzun taburları İzmir kışlalarına yaklaşırken bu manzara karşısında heyecanını daha fazla zapt edemeyen bir Türk gencinin (Gazeteci Hasan Tahsin) attığı kurşun Yunanlıları harekete geçirdi. O dakikadan sonra İzmir halkı kan dökerek direnme hareketine başlamış oldu.

İzmir’in İşgali Sonuçları

Hasan Tahsin gibi kahramanların en sonunda bu işgale gösterdiği tepki tabii ki de kaçınılmazdır. Vatanın dört bir yanından kim olursa olsun herkes – hiçbir problemleri olmayan Rumlar ve saltanatın yanında olanlar hariç- bu işgalden en sonunda rahatsız olmuştur. Bu işgalden rahatsız olmayanlar kısaca İstanbul Hükümeti ve yandaşları olarak da nitelendirilebilir.

Halk da padişahın evcil hayvanları gibi davranan ve yüzyıllar boyunca halkın kaynaklarından faydalanmış ve onları sömürmüş insanlara tepkisini göstermiştir. Padişah taraftarları yüzyıllardır hükümet etrafında dönerek çalışan herkesin emeğini yemiş ve halkı da din benzeri faktörleri kullanarak uyutmuştur. Yüzyıllar sonra ise Osmanlı Hükümeti ve padişah halka olan borçlarını kendilerini kurtarmak için ilk fırsatta halka sırtlarını dönerek ödemişlerdir.

Antlaşmalar herkesten önce Türk halkını sömürmeyi baz alır. Sonunda Padişah ve ailesinin güvenliği kesinlikle güvence altına alınmıştır. Bu yüzden padişah da halkın masum duyguları ile oynayarak antlaşmaları yerine getirmiştir. Bütün bu antlaşmalar imzalanırken halk sömürülmüştür ve en sonunda işgal İzmir’den başlamak üzere Anadolu’ya gelmiştir. Halk da en sonunda bu sömürgelere dayanamamış ve ekonomik olarak çökmüştür. Başında askerlerin bulunduğu işgal karşıtı hareketlere katılarak bu sömürge durumunu bitirmeyi hedeflemişlerdir. Atatürk bu hareketi birleştirmiş ve Kuvayi Milliye’ye destek vermiştir.

Halk da Mustafa Kemal’in arkasında durmuş ve İstanbul Hükümeti’ne savaş ilan etmiştir. En başta çetelerle savaşılmıştır. Ardından da askeriyedeki aydınların kontrolünde oluşan düzenli orduyla işgale karşı koyulmuştur. Halk varını yoğunu Mustafa Kemal’e verilen desteğe koymuştur. Her şeyleri artık işgale karşı savaşmaktır. Bu savaş da istiklal için yapılmaktadır. Bu savaşın adı Kurtuluş Savaşı’dır.

İZMİR’İN KURTULUŞUNUN ÖNEMİ

  1. Yunan ordusunun katliamlarına karşı ilk Kuvay-i Milliye birlikleri Batı Cephesinde kuruldu. Düzenli ordu kurulana kadar silahlı direnişi bu birlikler gerçekleştirdi.
  2. Redd-i İlhak Cemiyeti Batı Anadolu’daki direnişi yönetmeye başladı. Balıkesir ve Alaşehir Kongrelerini toplayarak “Batı Cephesini” kurdu.
  3. Anadolu’nun değişik yerlerinde İzmir’in işgalini protesto etmek amacıyla mitingler düzenlendi. Böylece İzmir’in işgali ulusal bilincin canlanmasında etkili oldu.
  4. İzmir’in işgalinin haksız gerekçelere dayanılarak yapılması halk arasında milli direniş düşüncesinin güçlenmesine neden oldu.
  5. Tepkiler nedeniyle İtilaf Devletleri bölgedeki işgali yerinde izlemek üzere bir heyet oluşturdu. Bu heyetin hazırladığı rapor “Amiral Bristol Raporu” olarak Milli Mücadelede yerini aldı.
Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.