SON DAKİKA

Kademe İsteyen Memurlar Dikkat!

Bu haber 11 Mayıs 2016 - 7:12 'de eklendi.

Memurların kademesi hangi hallerde ilerler?

Devlet memurlarının kademesi normal koşullarda her 1 yıllık çalışma süresi sonrasında ilerlerken, ilave kademe ilerlemesi yapılmasını sağlayan durumlar da söz konusu.Kazanılmış hak aylık seviyesi bakımından m Memurların kademesi hangi hallerde ilerler?

Devlet memurlarının kademesi normal koşullarda her 1 yıllık çalışma süresi sonrasında ilerlerken, ilave kademe ilerlemesi yapılmasını sağlayan durumlar da söz konusu.Kazanılmış hak aylık seviyesi bakımından memuriyete başlangıç derece/kademeleri 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda, ilgililerin; eğitim durumlarına, unvanlarına ve hizmet sınıflarına göre farklı belirlenmiştir.

Öte yandan, memuriyete girenlerin öğrenim durumundaki değişikliklere, memuriyetten sayılacak hizmetlerin varlığına ve bazı diğer koşulların gerçekleşmesine bağlı olarak ilave kademe ilerlemesi yapılmasına imkan tanınmıştır.
KADEME İLERLEMESİ
Memurun görevinin önem ve sorumluluğunda herhangi bir artış olmaksızın, bulunduğu derece içerisinde aylık göstergesinin ilerlemesi anlamıma gelen kademe ilerlemesinin yapılabilmesi için, memurun bulunduğu kademede en az bir yıl çalışmış olması (veya yasal düzenlemelere göre çalışmış olduğunun varsayılması) ve ilerleyebileceği bir kademenin bulunması gerekir. Kademe ilerlemesinin bu şekilde yapılması suretiyle, memurların giriş derece/kademeleri her yıl bir kademe ve her üç yılda bir derece yükselmek suretiyle, kazanılmış hak aylığı bakımından ulaşabilecekleri en üst derece/kademeye ulaşmaktadırlar.

1 YILLIK ÇALIŞMA KARŞILIĞINDA ALINANLAR DIŞINDA ALINANA KADEME İLERLEMELERİ
Memurlar, kademe ilerlemesi yapabilmek için gerekli olan “bulunduğu kademede en az bir yıl çalışmış olmak” şartı aranmadan da kademe ilerlemesi yapabilmektedirler. Bu şekilde ilave kademe ilerlemesi yapılabilecek hallerden bazıları şunlar:

 Belirli bir süre görev yapmak üzere, mecburî olarak sürekli görevle atanan memurlardan kalkınmada birinci derece öncelikli yerlerde görev yapanlara, buralarda fiilen çalışmak suretiyle geçirdikleri her iki yıl karşılığında ilave bir kademe verilir.

Son sekiz yıl içinde herhangi bir disiplin cezası almayan memura, ilave bir kademe verilir. (2019 yılına kadar olan dönemde, 2011 öncesine ait sicil notları ile 2011 sonrası disiplin cezaları esas alınarak karma bir uygulamaya gidilmektedir.)

Memuriyete girmeden önce ya da girdikten sonra; yüksek lisans (master) yapmış olan memurlara (hangi alanda yapıldığına bakılmaksızın) ilave 1 kademe, mesleğiyle ilgili (lisans mezuniyeti alanında) öğrenim dallarında doktora yapan memurlara ise ilave 1 derece verilir.

Ancak, master yaptığı için 1 kademeden yararlanmış olan memur mesleğiyle ilgili öğrenim dalında doktora yaparsa sadece ilave 2 kademe alır.

Memuriyete giriş seviyesinin belirlenmesinde esas alınan öğrenim düzeyi değişen memurlar hakkında son öğrenim durumuna göre intibak işlemi yapılır ve bu işlem neticesinde memurun ilave kademe (veya kademeler) alması mümkün olabilmektedir

Memuriyete girmeden önce veya memuriyetten ayrıldıktan sonra özel iş yerlerinde ya da serbest olarak çalışmış olan memurlar, bu hizmet sürelerinin bazılarından dolayı ilave kademe (veya kademeler) alabilmektedirler.

Ortaokul ve lise seviyesinde öğrenim veren okulların hazırlık sınıflarında okumuş olanlar ile bu okullardan öğrenim süresi normal öğrenim süresinden fazla olanlarda okumuş olan memurlar, söz konusu hazırlık sınıfı (Danıştayın bu konuda farklı kararı var) ve fazla öğrenim süreleri karşılığında ilave kademe ilerlemesi yapabilmektedirler.

Bir önceki yazımız olan KPSS'de Düşük Puanla Atanan Bölümler başlıklı makalemizde atama, düşük puan ve kpss hakkında bilgiler verilmektedir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.