Kadınlar Daha Fazla Uyumalı

Kadınlar Daha Fazla Uyumalı
Yayınlama: 06.11.2015
Düzenleme: 05.03.2021 22:33
381
A+
A-

Sabahın erken saatlerinde uyanıp işe gitmek bir çok insana deyim yerindeyse işkence gibi geliyor. Peki uykuda kadın ve erkek ayrımı olduğunu biliyor muydunuz? Uluslararası Uyku Bilimleri ve Teknolojileri Birliği Başkanı Prof. Dr. Penzel, kadınların geneti Sabahın erken saatlerinde uyanıp işe gitmek bir çok insana deyim yerindeyse işkence gibi geliyor. Peki uykuda kadın ve erkek ayrımı olduğunu biliyor muydunuz? Uluslararası Uyku Bilimleri ve Teknolojileri Birliği Başkanı Prof. Dr. Penzel, kadınların genetik olarak 20-30 dakika daha fazla uykuya ihtiyacı olduğunu söyledi.

Uluslararası Uyku Bilimleri ve Teknolojileri Birliği (ISSTA) Başkanı Prof. Dr. Thomas Penzel, “Kadınların genetik olarak 20-30 dakika daha fazla uykuya ihtiyacı oluyor ancak bunu gerçekleştiremedikleri için kendilerini bir parça yorgun hissedebiliyorlar” dedi.

ISSTA desteğiyle Dokuz Eylül Üniversitesi’nde düzenlenen 3. Uluslararası Uyku Teknolojileri Birliği Toplantısı’na katılan Prof. Dr. Penzel, modern çağ insanı ve uyku sorunu hakkında AA muhabirine açıklamada bulundu.

Geçmişte insanların uykuya daha fazla zaman ayırabildiğini, gün içinde küçük uyku zamanları yaratabildiğini, “siesta” yapabildiğini dile getiren Penzel, günümüzde ise sürekli çalışan, yetişme ve zaman stresi altındaki insan için aynı imkanın söz konusu olmadığını dile getirdi.

Uyku problemi yaşayan insanların geçmişe göre daha fazla olduğunu ifade eden Thomas Penzel, “Araştırmalar, son 50 yılda geceleri uyku süresinin yaklaşık 1 saat kısaldığını gösteriyor ve bu nedenle uyku problemi yaşayan kişi sayısı da artıyor” dedi.

Araştırmaların ortaya çıkardığı bir diğer sonucun da cinsiyet farkının uyku süresi ihtiyacı üzerindeki etkisi olduğunu belirten Prof. Dr. Penzel, kadınların erkeklerden 20-30 dakika daha fazla uykuya gereksinimi olduğunu söyledi.

Zamanı verimli kullanma çabası nedeniyle birçok kadının ihtiyacı olan uykuyu alamadığını ifade eden Penzel, yeterli uyuyamayan kadının da gün içinde bir parça yorgun olduğunu kaydetti.

Kadınların erkeklerden daha uzun uyuma ihtiyacını “genetik” olarak açıklayan Prof. Dr. Penzel, “Bunun nedenini bugün tam olarak bilemiyoruz” dedi.

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.