DOLAR
EURO
ALTIN
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 26°C
Parçalı Bulutlu

Kadro Alan Taşerona Kanuni Düzenleme’ Şartı!

Kadro Alan Taşerona Kanuni Düzenleme’ Şartı!
07.07.2019
3.477
A+
A-

Hak-İş kamu kesimi toplu iş sözleşmesi teklifini Çalışma Bakanlığına sunmuştu.

Teklifte kamu işçileri dışında taşerondan kadroya geçen 4/D’li sürekli işçileri ilgilendiren bölümleri ayrı ayrı olarak inceliyoruz. Teklif 20 madde ve 4 sayfadan oluştuğu için bir çok düzenleme öngörülmektedir. Bunları farklı haberlerimizde sıra ile inceleyeceğiz.

TAŞERONDAN KADROYA GEÇEN İŞÇİLER

İlk olarak tekliften (Kamu işçilerinin TİS hükümlerinden) taşerondan kadroya geçen işçilerin faydalanabilmesi için öngörülen düzenleme maddesini inceleyelim.

696 SAYILI KHK İLE GEÇEN İŞÇİLERE KANUNİ DÜZENLEME

Taşeron şirketlerden sürekli işçi kadrosuna geçen işçiler için Hak-İş’in Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmesi teklifinin 9. maddesinde daimi işçi kadrosuna geçirilen alt işveren işçilerinin durumu yer aldı. Hak-İş’in teklifinde ‘kanuni düzenleme yapılarak’ verdikleri mevcut TİS teklifine taşerondan kadroya geçen işçilerinde dahil edilmesi istendi.

DİKKAT ÇEKEN İFADE: KANUNİ DÜZENLEME

Burada kadroya geçen işçilerin TİS teklifinden yararlanabilmeleri için kanuni düzenlemenin yapılmasının gerekliliği işaret edilmiştir. Çünkü taşeron şirketlerden kadroya geçen işçiler 696 sayılı KHK hümümlerine göre sürekli işçi kadrosu ve belediye şirket işçiliğine geçtikleri için hukuki olarak KHK’da yer alan hükümler tabiler. Bunların değiştirilmeside kanuni bir düzenleme ile gerçekleşebilecektir.

TÜRKİYE’NİN EN AKTİF SÜREKLİ İŞÇİ PORTALI  İÇİN TIKLAYIN

Hak-İş’in teklifinin bu bölümünün kabul edilmesi halinde taşerondan kadroya geçen işçiler için tekrar bir kanuni düzenleme yapılacak ve sonrasında TİS hükümleri kadroya geçen işçiler içinde geçerli olacaktır.

BAKANLIKLARDA KOMİSYON KURULSUN

Ayrıca teklifte 696 sayılı KHK ile kadroya geçen işçilerin uygulamadan kaynaklı bütün problemlerin giderilmesi için ilgili Bakanlıklarda komisyonların kurulmasıda istenmektedir.

Teklifte yer alan madde şöyle:

“9. Madde: DAİMİ İŞÇİ KADROSUNA ALINAN ALT İŞVEREN İŞÇİLERİNİN DURUMU

Bu sözleşme ile 696 sayılı KHK kapsamında daimi işçi kadrolarına geçirilen işçiler hakkında kanuni düzenleme yapılarak, işyeri/işletmede geçerli toplu iş sözleşmesi kapsamında işbu çerçeve anlaşma protokolü ile belirlenen ücret, sosyal yardım ödemeleri ve idari maddeler aynen uygulanır.
– 696 sayılı KHK ile kadroya geçen işçilerin 2019-2020 yılında almış oldukları yüzde 4+4 ücret zamlarının Kamu çerçeve protokol sözleşmesinde revize edilerek oluşan enflasyon farkları ile refah payından yararlanır.
Bu kapsamda kadroya geçirilen işçilerin, kadro karşılığı unvan ve görev tanımları yapılır, ayrıca yapılan bu tanımlama Bakanlığın elektronik personel sistemine uyarlanarak, toplu iş sözleşmesindeki maaş ve özlük haklarına kavuşturulurlar.
– 696 sayılı KHK ile kadroya geçen işçilerin uygulamadan kaynaklı bütün problemlerin giderilmesi için ilgili Bakanlıklarda komisyonların kurulması gerekmektedir.”
3.477 kez görüntülendi.


YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 1. osmanyalçın dedi ki:

  neden hep 4D 4A Neden hiç konusulmuyor artık inanmıyor kimse sizin yalanlarınıza hergün baska bir yalanla medyada sınız

 2. Sabır keskin dedi ki:

  Taşeron dan belediyenin kurduğu şirkette çalışıyorum sigortam 4d değil 4 a
  Kit te çalışan benim gibi yuzbinlerce işçi kardeşlerimiz var .kadro denildi kimisine 4 d
  Çoğu haklarını alıyorlar 52 günluk yediye vs
  Bize gelince yılda 10 gün .Ben bediye şirketinde çalışıyorum yani çöpçüyüm çöp kamyonu soforuyum belediye de çalışan temizlik işlerinde çalışan 4 d kadrosunu hak etmiyor mu? 52 günlük ikramiye ve diğer haklardan yararlanamaz mı?Elinizi vicdaniniza koyun
  Yukarıda Allah var

 3. Şerafettin dedi ki:

  okudum bule olacaksa çok güzel olur belediyede çalışıyorum halen askerî ücret altında çalışıyorum bunların bir an önce büyük yetkilileri buna el atılmasını istiyoruz saygılar

 4. C.İRAK dedi ki:

  Yaâ Allah aşkına taşorondan kamu personeli olan insanlarda bi baksınlar hep ayrı ayrı yerlerde yaşıyorlar şu tayin meselesini bir kanun çıkararak birbirinden ayrı yaşayan evli insanlar gerçek aile gibi yaşasınlar