Kadrolu Kamu İşçileri ÖSYM Sınavlarında Görev Alabilir mi? | Kariyer Memur
SON DAKİKA

Kadrolu Kamu İşçileri ÖSYM Sınavlarında Görev Alabilir mi?

Bu haber 12 Temmuz 2018 - 16:32 'de eklendi.

Taşerondan kadroya geçen sürekli işçi – kamu işçileri takipçilerimizden sitemize çok fazla gelen mesajlardan birisi sürekli işçilerin ÖSYM  sınavlarında KPSS, ALES, DGS, YKS gibi sınavlarda sınav gözetmeni olup olamayacakları sorusuydu. Bu soruya ÖSYM yönetmeliğine göre aşağıdaki gibi cevap verebiliriz.

ÖSYM tarafından yapılan sınavlarda kimlerin sınav gözetmeni olabileceği ÖSYM tarafından belirlenmektedir.  Sınav görevlileri atama işlemleri ise Görevli İşlemleri Sistemi (GİS) üzerinden gerçekleştirmektedir. ÖSYM tarafından yapılan sınavlarda kimlerin sınav gözetmenliği yapabileceğine ilişkin ise yine kurum tarafından hazırlanan ÖSYM Sınav Görevlilerini Belirleme Atama Ve Ücret Ödeme İlkeleri yönetmeliğine bakacak olursak;

Tablo 1. Akademik ve Milli Eğitim Bakanlığı Unvanları ile Atamaya Esas Teşkil Eden Görevlendirilme Öncelik Sırası Akademik

1.Profesör Doktor

2. Profesör

3.Doçent Doktor

4. Doçent

5. Yardımcı Doçent Doktor

6. Yardımcı Doçent

7. Öğretim Görevlisi Doktor

8. Öğretim Görevlisi

9. Araştırma Görevlisi Doktor

10. Uzman Doktor

11.Okutman Doktor

12. Araştırma Görevlisi

13. Okutman Milli Eğitim Bakanlığı

14. Müdür

15. Müdür Yardımcısı

16. Öğretmen

Tablo 2.Bina Yöneticisinin Kurumlara Göre Görevlendirilme Öncelik Sırası

Fakülte

1.Dekan

2.Dekan Yardımcısı

3.Fakülte Sekreteri

4.Öğretim Üyesi

Yüksekokul/Meslek Yüksek Okulu

1.Müdür

2.Müdür Yardımcısı

3.Yüksekokul Sekreteri

4.Öğretim Görevlisi

Milli Eğitim Bakanlığı Okulları

1.Müdür

2.Müdür Yardımcısı

3.Öğretmen

Tablo 3. Şehir İçi Sınav Evrakı Nakil Görevlilerinin Görevlendirilme Öncelik Sırası

Akademik ve Milli Eğitim Bakanlığı

1.Genel Sekreter

2.Genel Sekreter Yardımcısı

3.Daire Başkanı

4.Enstitü Sekreteri

5.Fakülte Sekreteri

6.Yüksekokul Sekreteri

7.Şube Müdürü

8.Uzman

9.Şef

10. Memur

SİZ DE KADROLU İŞÇİYSENİZ FACEBOOK’UN EN BÜYÜK KADROLU İŞÇİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN

Görüldüğü üzere ÖSYM tarafından yapılan YKS, TEOG, KPSS vb. sınavlarda kamu işçilerinin gözetmenlik yapabilmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Yalnızca kamuda çalışan ve yukarıdaki unvanlara hasıl olan personeller sınav gözetmenliği yapabilmektedir.

Fakat döner sermaye ile çalışan üniversite gibi kurumlarda yapılan;  kamu kurum ve kuruluşlarında yapılacak görevde yükselme vb. sınavlarda kamu işçilerinin gözetmenlik yapması mümkündür. Kamu kurum ve kuruluşları kendi kurum yönetmelikleri ile kurum bünyesinde istihdam edilen memurlara, kamu işçilerine, sözleşmeli personellere sınav gözetmenliği görevi verebilir. Bu görev ile alakalı ek ödeme yapabilir.

Bir önceki yazımız olan Kadrolu İşçi Yönetmeliği Ne Zaman Çıkacak, Yönetmeliğin İçeriği Ne? başlıklı makalemizde 4d işçi yönetmeliği, kadrolu işçi yönetmeliği ve kadrolu işçi yönetmeliği içeriği hakkında bilgiler verilmektedir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.