SON DAKİKA

Kadroya Geçen Belediye İşçilerine Tediye Ödenecek mi?

Bu haber 23 Ekim 2018 - 20:37 'de eklendi.
Belediye şirketlerinde kadroya geçen taşeron personele, diğer işçiler gibi ikramiye ödenir mi?

6772 sayılı Devlet ve Ona Bağlı Müesseselerde Çalışan İşçilere İlave Tediye Yapılması ve 6452 Sayılı Kanun’la 6212 Sayılı Kanun’un 2 nci Maddesinin Kaldırılması Hakkında Kanunun 1. ve Ek 2. maddesi aşağıdaki şekildedir.

“Madde 1 – Umumi, mülhak ve hususi bütçeli dairelerle mütedavil sermayeli müesseseler, sermayesinin yarısından fazlası Devlete ait olan şirket ve kurumlarla belediyeler ve bunlara bağlı teşekküller, 3460 ve 3659 sayılı kanunların şümulüne giren İktisadi Devlet Teşekkülleri ve diğer bilcümle kurum, banka, ortaklık ve müesseselerinde müstahdem olanlardan İş Kanununun şümulüne giren veya girmeyen yerlerde çalışmakta olan ve İş Kanununun muaddel birinci maddesindeki tarife göre işçi vasfında olan kimselere, ücret sistemleri ne olursa olsun, her yıl için birer aylık istihkakları tutarında ilave tediye yapılır.”

“Ek Madde 2 – 6772 sayılı Kanun kapsamı dışında kalan işyerlerinde çalışan işçilere toplu iş sözleşmeleri ile en çok dört, münhasıran yer altında çalışan işçilere en çok beş ikramiye ödenebilir”

233 sayılı Kamu İktisadi Teşebbüsleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin “Tanımlar ve kısaltmalar” başlıklı ikinci maddesinin ikinci fıkrası aşağıdaki şekildedir.

“2. İktisadi devlet teşekkülü “Teşekkül”; sermayesinin tamamı devlete ait, iktisadi alanda ticari esaslara göre faaliyet göstermek üzere kurulan, kamu iktisadi teşebbüsüdür”

DEĞERLENDİRME

Belediye şirketlerinde çalışan işçiler dışında kalan kadroya geçen taşeron işçiler, toplu sözleşmelere hüküm konulmak kaydıyla, diğer kadrolu işçiler gibi ilgili yasa gereği ilave tediye hakkına sahiptir.

Diğer taraftan, Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü 18/04/2018 tarihli ve 3270 sayılı görüşünde belediye şirketlerinde çalışan işçilerin ilave tediye alamayacakları yönünde görüş bildirmiştir. Bu durumda belediye şirketlerinde çalışan işçilere ilave tediye uygulamada ödenmeyecektir.

Yargıtay’ın konu hakkında farklı içtihatları bulunmaktadır. Bir kısım Yargıtay kararlarında belediye şirketlerinde çalışan işçilere ilave tediye ödenmesi yönünde hüküm kurulurken bir kısım Yargıtay kararları aksi yöndedir. (Tıklayınız) Taşeronların kadroya geçirilmesi ile birlikte yeni bir hukuki durumun oluştuğu söylenebilir. Bu durum Yargıtay kararlarını etkileyebilir.

6772 sayılı yasanın ek ikinci maddesine göre Toplu İş Sözleşmelerine hüküm koymak suretiyle de sorun çözülebilir.

İŞTE BELEDİYE ŞİRKETLERİNE DAİR BÜMKO’NUN OLUMSUZ GÖRÜŞÜ

Bir önceki yazımız olan Kadroya Geçen Sürekli İşçilerin Ücretleriyle İlgili Kanun Teklifi başlıklı makalemizde 4d maaş zammı, 4d sürekli işçi ve taşeron 4d hakkında bilgiler verilmektedir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Ekrem23 Ekim 2018 / 21:25Cevapla

O zaman Kit isek vergi diliminide tabi tutmayın bizi…