DOLAR
EURO
ALTIN
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 29°C
Az Bulutlu

‘Kadro’ya Geçen Taşerondan Yüzde 4 Zam Tepkisi

‘Kadro’ya Geçen Taşerondan Yüzde 4 Zam Tepkisi
24.04.2018
616
A+
A-

İşçi yüzde 4’e mahkûm. Hükümetin düzenlemesi nedeniyle belediyelerdeki taşeron işçilere Haziran 2020, kamudakilere de Ekim 2020’ye kadar başka zam yok.

Hükümetin taşeron düzenlemesi belediyelerdeki taşeron işçileri 30 Haziran 2020, kamudaki taşeron işçileri de Ekim 2020’ye kadar 6 ayda bir alacakları yüzde 4’lük zamma mahkûm etti.

 

Kamudaki taşeron işçiler kadroya, belediyelerdeki taşeron işçiler de belediye şirketlerine geçirilirken, ücret zamları da yüksek hakem kurulu tarafından karara bağlanan ve süresi en son sona erecek olan toplu iş sözleşmesine endekslendi.

Buna göre kamuda kadroya geçirilen taşeron işçilere, 1 Ocak 2018’den 31 Ekim 2020’ye kadar 6 ayda bir yüzde 4 zam yapılacak. Belediyelerde, belediye şirketlerine geçirilen taşeron işçilere de 1 Ocak 2018’den 30 Haziran 2020 tarihine kadar 6 ayda bir yüzde 4 zam yapılacak. İşçilerin ücretlerine bu tarihe kadar başka bir yüzdelik zam olmayacak.

Böylece, kamuda kadro alan işçiler Ekim 2020’ye kadar, belediyelerdeki taşeron işçiler de Haziran 2020’ye kadar 6 ayda bir alacakları yüzde 4’lük zamma mahkûm olmuş oldu. Ayrıca işçiler enflasyon farkı da alamayacak.

KADROYA GEÇEN TAŞERON PERSONEL BU GRUPTA TOPLANIYOR

Haberleri ve Gelişmeleri Takip Etmek için Tıkla Sende Katıl >> 

DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu da “Taşeron işçiler enflasyon farkı alamayacak. Çünkü sözleşmelerde yok” dedi.

Tek tip işçi

Taşeron işçinin kadro öncesinde çalıştığı işyerinin bağlı olduğu işkolu ile kadroya geçtiği işyerinin bağlı olduğu işkolunun aynı olması halinde de sonuç değişmeyecek. Bu kez işçi asıl işte örgütlü bulunan sendikaya üye olabilecek. Ancak işçinin ücret zammı tavanı Yüksek Hakem Kurulu tarafından karara bağlanan sözleşmeye endekslendiği için işçi bundan daha fazla zam alamayacak. Sendikanın imzaladığı sözleşmeden yararlanamayacak. Arzu Çerkezoğlu da “Örneğin hastanelerde daha önce kadrolu çalışanlar için imzalanan sözleşmeler var. Taşeron işçiler sendikaya üye olsalar bile bu sözleşmeden yararlanamayacak. Kamuda iki tip işçi yaratılıyor” dedi.

Kargaşaya neden olur

Düzenlemeye Türk-İş de tepkili. Türk-İş Genel Mali Sekreteri Ramazan Ağar, şunları söyledi: “Aynı işyerinde farklı işkolunda kurulu sendikaların örgütlenmesine ve birden fazla toplu iş sözleşmesi yapmasına imkân verilmesi, işyerlerinde kargaşa ve sendikal çatışmaya yol açarak çalışma huzurunun bozulmasına neden olabilecektir. Kadroya alınan taşeron işçileri, asıl işveren işkolunda tescil edilmelidir. Bugün ülkemizdeki sendikalı örgütlenmenin önündeki en büyük engellerden birisi yetki mekanizması olmaktadır. İşçiler toplu iş sözleşmesiz bırakılmamalıdır.”

 

Kaynak : Cumhuriyet
616 kez görüntülendi.


YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  1. emrah bekar dedi ki:

    yazık böyle bir zam oranı olamaz benle calışan yurttan giren aynı işi yapıyoruz 3000 alsın ben 1603 ayıp bu biz milletce kadro istemiyoruz adalet istiyoruz taşören olarak bunu büyüklerim bilsin bütün taşören adına söylüyorum ….

  2. Ozan c. dedi ki:

    Cogu haber merkezi de taseron zamlarini yanlis veriyor. Temmuz a kadar %4 zam temmuzdan sonra %4 zam yillik %8 zam degildir. 100 tl ye 4 lira zamla 6 ay calistiniz 104 tl. Temmuzdan sonra da 104 un %4u kadar zam aldiniz kalan 6 ay 108.12 tl ye cikti maasiniz. Bu da yillik yuzde 6.06 zam demektir.