Kamu Başdenetçisini Kim Seçer? 2017 KPSS Sorusu ve Cevabı

Kamu Başdenetçisini Kim Seçer? 2017 KPSS Sorusu ve Cevabı
Yayınlama: 22.05.2017
Düzenleme: 04.11.2022 12:27
11.750
A+
A-

2017 KPSS’de sorulan Kamu Başdenetçisini kim seçer sorusu cevabı en çok aranan KPSS Soruları arasında. Biz de Kariyer Memur olarak bu sorunun yanıtını derledik.

Kamu Başdenetçisi, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından gizli oyla 4 yıl için seçilecektir.

Kamu Başdenetçisi seçimi yapılırken ilk iki oylamada 367 oy aranacak, bu oya erişebilen aday olmazsa başdenetçi üçüncü turda salt çoğunlukla seçilecektir. üçüncü turda salt çoğunluğu alan bir aday olmazsa en çok oyu alan iki adayla birlikte dördüncü tura geçilecek ve bu turda en çok oyu alan aday kamu başdenetçisi seçilecektir.

15 Kasım 2016’da Yapılan Oylama İle Kamu Başdenetçisi Seçilmişti.

TBMM Genel Kurulunda, Kamu Başdenetçiliğine Şeref Malkoç seçildi.

Milletvekilleri, Kamu Başdenetçisi adayları Şeref Malkoç, Ayhan Özkan ve Hasan Şahin için oy kullandı.

Üçüncü turda yapılan gizli oylama sonucuna göre Malkoç 300, Özkan 20 ve Şahin 1 oy aldı. Oylamada 5 oy boş çıktı, 8 oy geçersiz sayıldı. Bu sonuçla Malkoç, Kamu Başdenetçisi oldu.

Seçimin tamamlanmasının ardından, TBMM Başkanvekili Akif Hamzaçebi, saat 14.00’de toplanmak üzere birleşimi kapattı.

Şeref Malkoç kimdir?

Malkoç, 1960’ta Trabzon’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olan Malkoç, Köy Hizmetleri 11. Bölge Müdürlüğü, Denizcilik İşletmeleri Genel Müdürlüğü, Tez İş, Belediye İş, Öz Gıda İş, Öz İplik İş sendikalarının avukatlığını yaptı, ayrıca serbest avukat olarak da çalıştı.

TBMM’de 20 ve 21. dönemlerde Trabzon milletvekili olan Malkoç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başdanışmanlığını yürütüyordu.

Kariyer Memur

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.