SON DAKİKA

Kamulaştırma Ve Özelleştirme Ne Demektir ?

Bu haber 29 Haziran 2016 - 16:02 'de eklendi.

KAMULAŞTIRMA

 

maddeye göre; Devlet ve kamu tüzelkişileri; kamu yararının gerektirdiği hâllerde, gerçek karşılıklarını peşin ödemek şartıyla, özel mülkiyette bulunan taşın­maz malların tamamını veya bir kısmını, kanunla göste­rilen esas ve usuller

  1. KAMULAŞTIRMA

 

  1. maddeye göre; Devlet ve kamu tüzelkişileri; kamu yararının gerektirdiği hâllerde, gerçek karşılıklarını peşin ödemek şartıyla, özel mülkiyette bulunan taşın­maz malların tamamını veya bir kısmını, kanunla göste­rilen esas ve usullere göre, kamulaştırmaya ve bunlar üzerinde idarî irtifaklar kurmaya yetkilidir.

 

Kamulaştırma bedeli ile kesin hükme bağlanan artırım bedeli nakden ve peşin olarak ödenir. Ancak, tarım refor­munun uygulanması, büyük enerji ve sulama projeleri ile iskân projelerinin gerçekleştirilmesi, yeni ormanların yetişti­rilmesi, kıyıların korunması ve turizm amacıyla kamulaştırı­lan toprakların bedellerinin ödenme şekli kanunla gösterilir. Kanunun

taksitle ödemeyi öngörebileceği bu hâllerde, taksitlendirme süresi beş yılı aşamaz; bu takdirde taksitler eşit olarak ödenir.

 

Kamulaştırılan topraktan, o toprağı doğrudan doğruya işleten küçük çiftçiye ait olanlarının bedeli, her halde peşin ödenir.

 

  1. DEVLETLEŞTİRME VE ÖZELLEŞTİRME

 

  1. maddeye göre; kamu hizmeti niteliği taşıyan özel teşebbüsler, kamu yararı­nın zorunlu kıldığı hallerde devletleştirilebilir.

 

Devletleştirme gerçek karşılığı üzerinden yapılır. Gerçek karşılığın hesaplanma tarzı ve usulleri kanunla düzenlenir.

 

Devletin, kamu iktisadî teşebbüslerinin ve diğer kamu tüzel­kişilerinin mülkiyetinde bulunan işletme ve varlıklar özelleştirilebilir. Buna ilişkin esas ve usuller kanunla düzenlenir. Devlet, kamu iktisadî teşebbüsleri ve diğer kamu tüzelkişileri tarafından yürütülen yatırım ve hizmetlerden hangilerinin özel hukuk sözleşmeleri ile gerçek veya tüzelkişilere yaptırı­labileceği veya devredilebilir.

Bir önceki yazımız olan Uluslararası İktisat Çözümlü 100 soru başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.