Kanser Tedavisinde Yeni Yöntem

Kanser Tedavisinde Yeni Yöntem
Yayınlama: 28.08.2015
Düzenleme: 05.03.2021 22:26
260
A+
A-

İngiltere’nin başkenti Londra’daki Kanser Araştırmaları Enstitüsü’nde görevli bilim adamları buldukları yeni kan testi yöntemiyle nükseden kanserleri mevcut yöntemlere oranla aylarca önceden fark etmeyi sağladığı ortaya çıktı.

Kanserin nüksedip nüksetm İngiltere’nin başkenti Londra’daki Kanser Araştırmaları Enstitüsü’nde görevli bilim adamları buldukları yeni kan testi yöntemiyle nükseden kanserleri mevcut yöntemlere oranla aylarca önceden fark etmeyi sağladığı ortaya çıktı.

Kanserin nüksedip nüksetmediğinin ve başka organlara sıçrayıp sıçramadığının izini süren test sayesinde, çok sayıda hayat kurtarılabileceği belirtildi. Kanserli tümörün ameliyatla alınmasının hastalıkla mücadeledeki en önemli adımlarından biri olduğunu anımsatan bilim adamları yeni yöntemi ilk etapta meme kanseri olan kadınlarda denendi. Habertürk’te de yer alan habere göre, Bilim adamları, “Tümörün büyüklüğüne göre kanserin nüksetmesş riski yüksek olan 55 kadın denek kullandık. 15’inde hastalık nüksetti. Test bunların 12’sinde hastalığın nüksünü bugünkü yöntemlere oranla 8 ay önce tespit etti. Diğer üç kadında ise kanser beyne sıçradığı için beyindeki bazı mekanizmaların testin başarılı olmasını engellediğini düşüyoruz. Testin hastanelerde yaygın olarak kullanılması için henüz erken zira kanın incelenmesi ucuz olsa da tümördeki DNA mutasyonlarının incelenmesi pahalı bir iş” dedi.

 

 

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.