Kanser ve Kalp İçin İlaç ‘Bir Avuç Fındık’

Kanser ve Kalp İçin İlaç ‘Bir Avuç Fındık’
Yayınlama: 10.08.2015
Düzenleme: 05.03.2021 22:16
412
A+
A-

Fındık pek çok hastalığın çıkması ve gelişmesini önlemede önemli bir rol oynadığı gibi kalp ve kanser gibi hastalıklarda da önemli bir rol oynamaktadır. Ordu Üniversitesi (ODÜ) Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Turan Karadeniz, yaptığı açıklamada y Fındık pek çok hastalığın çıkması ve gelişmesini önlemede önemli bir rol oynadığı gibi kalp ve kanser gibi hastalıklarda da önemli bir rol oynamaktadır. Ordu Üniversitesi (ODÜ) Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Turan Karadeniz, yaptığı açıklamada yeni sezon hasadının başladığı bugünlerde fındığın sağlık açısından ne kadar önemli bir yere sahip olduğuna işaret etti

Prof. Dr. Karadeniz, fındığın kalp hastalıkları ve kansere karşı önleyici etkisi bulunduğunu belirterek, “Günde bir avuç fındık yemek kişiyi kalp ve kanserden korur” dedi.
Gerek Türkiye gerekse dünya genelinde yapılan araştırmaların oleik asit çoğunlukta olmak üzere yağ, protein, karbonhidrat, E vitamini, mineraller, diyabetik lifler, fitosterol (beta-sitosterol) ve antioksidant fenoliklerin özel bileşimleri nedeniyle insan beslenmesi ve sağlığı açısından fındığın kuru yemiş çeşitleri arasında önemli bir konuma sahip olduğuna dikkat çekti.
Fındığın bu özellikleri sebebiyle koroner kalp rahatsızlığı riskinde de olumlu bir etken olduğunu, belirten Karadeniz, E vitamini açısından bitkisel yağlardan sonra fındığın en iyi ikinci kaynak olduğunu kaydetti. Karadeniz, şu bilgileri verdi:
“Her gün sadece 25-30 gr fındık yemek, günlük E vitamini ihtiyacının tamamını karşılar. Son zamanlarda yapılan araştırmalar göstermiştir ki, fındıkta bol miktarda bulunan beta- sitosterol maddesi kolesterolü düşürmek ve kanser (kolon, prostat, göğüs) gibi pek çok hastalığı önlemekte önemli bir rol oynayabilmektedir.
Bu husus tümör büyümesini engelleme ve apoptosis uyarımı içinde geçerlidir. Ayrıca, kalsiyum, magnezyum, fosfor ve potasyum başta olmak üzere fındıklar iyi birer mineral kaynağıdır. Tansiyonun dengelenmesinin yanı sıra, sodyum bakımından düşük fakat mineraller bakımından oldukça cömert olan fındığın kemik gelişimi ve sağlığı açısından da önemi büyüktür. Bu minerallerin sağlık açısından olumlu etkileri iyi bilinmektedir. Sonuç olarak, fındık, günlük dengeli beslenmede hayati bir besin ve katkı maddesidir ve kalp sağlığı açısından da en faydalı besindir. Günde bir avuç fındık yemek, sizi yukarıda bahsi geçen birçok hastalıktan koruyabilir.”

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.