Kansere Karşı Neler Tüketebilirsiniz

Kansere Karşı Neler Tüketebilirsiniz
Yayınlama: 19.10.2015
Düzenleme: 05.03.2021 22:33
323
A+
A-

Beslenmenin, tükettiğiniz besinlerin kanserle birebir ilişkili oduğunu biliyor muydunuz ?  Beslenme ve Diyet Uzmanı Hülya Günsoy, beslenme alışkanlıklarının kanserle yakından ilişkili olduğunu vurguluyor. Günsoy’a göre, Meyve ve sebze kanserle mücadele iç Beslenmenin, tükettiğiniz besinlerin kanserle birebir ilişkili oduğunu biliyor muydunuz ?  Beslenme ve Diyet Uzmanı Hülya Günsoy, beslenme alışkanlıklarının kanserle yakından ilişkili olduğunu vurguluyor. Günsoy’a göre, Meyve ve sebze kanserle mücadele için sizlere yardımcı olan besinler ve değişik meyveler tüketmeniz gerekiyor.

Acıbadem Bakırköy Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Hülya Günsoy, kanserle savaşta öne çıkan besinleri, neleri tüketip nelerden kaçınmak gerektiğini Milliyet’e anlattı. “Sigara, Alkol, fazla kilo, çevresel ve genetik faktörler kanser gelişiminde büyük rol oynamalarına rağmen sağlıklı beslenme içeren bir diyet, kanserle mücadelede önemli kazanımlar sağlıyor” diyen Günsoy’a göre, “Tek başına hiçbir besin kanseri önlemiyor, ancak doğru bileşimler fark yaratabiliyor.”

Çeşitlilik önemli

Amerikan Kanser Derneği’nin kanserden ölümlerin yüzde 35’inin diyetsel faktörlere bağlı olabileceğini tahmin etttiğini hatırlatan Günsoy, “Tabağınızdaki besinlerin üçte ikisini bitkisel kaynaklardan, üçte birini hayvansal kaynaklardan seçmek kanserden korunmanın ilk adımı. Mevsiminde olmak üzere meyve ve sebzeler kanserle mücadele için zengin besin kaynakları.

Bu yüzden tabağınızı renklendirin. Özellikle koyu yeşil yapraklı, kırmızı, turuncu sebzelere ve meyve sebzeçeşitliliğine özen gösterin. Sabah kahvaltıda bol miktarda mevsim yeşillikleri tüketmenin yanı sıra öğle ve akşam yemeklerinde mutlaka salata ve sebzeye ağırlık verilmeli, ara öğünlerde ise ambalajlı atıştırmalıklar yerine elma, muz gibi meyveler tercih edilmeli. Meyve, sebze, kompleks karbonhidrat içeren tahıllar ve posadan (lif) zengin, yağ oranı dengeli bir beslenme programı birçok kanser riskini düşürmektedir” dedi.

‘Yağlı besinleri sınırlayın’

Günsoy, Amerikan Kanser Araştırma Enstitüsü’nün kanser önleyici beslenme planında yer alan önerileri şöyle sıraladı: “Kırmızı et tüketimini günlük 100 gram ile sınırlı tutun. Yağlı besin tüketimini sınırlayın. Tuzlu atıştırmalıklardan kaçının.

Tuz yerine besinlerinizi baharatlar ile çeşnilendirin. Kadınlarda 1, erkeklerde 2 ölçüden fazla alkol tüketmeyin. Fazla kilolarınızdan kurtulun. Günde 5-9 porsiyon sebze meyve tüketin. Taze meyve sebze çeşitliliğine özen gösterin.”

Baklagil hücreyi koruyor

Salam, sosis, sucuk gibi işlenmiş et ürünleri tüketimini azaltmak mide ve kolorektal kanser türlerine yakalanma riskini azaltmaya yardımcı oluduğunu belirten Günsoy, “Tuzlanmış ve tütsüleme işleminde kullanılan kimyasal maddeler de riski artırıyor. Şekeri hayatınızdan çıkarın” diyerek kanserle savaşta öncü besinler hakkında şunları anlattı: “Özellikle pişmiş domatese, piştiğinde likopen miktarı arttığından mutlaka sofranızda yer verin. Günde toplam bir tatlı kaşığı zerdeçalı yemeklerinize veya salatalarınıza ekleyin. Kurubaklagiller kanserin oluşturduğu hücre hasarına karşı hücreleri koruyucu fitokimyasallar içeriyor ve çalışmalar bu maddelerin tümör büyümesini yavaşlattığını; tümörlü hücrelerin yakınındaki hücrelere zarar vermesini engellediğini ortaya koyuyor.”

Kansere karşı yeşil çay

Yeşil çayın kanserle savaşmaya yardımcı olduğu kanıtlanmış durumda olduğunu belirten Günsoy, “Son yapılan çalışmalara göre, yeşil çay kolon (bağırsak), karaciğer, meme, prostat ve hücrelerde kanser gelişimini engelliyor. Mide ve pankreas

kanserlerine yakalanma riskini de azaltıyor” diye konuştu.

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.