Kimler 2015/1 KPSS Tercihi Yapabilir?

Kimler 2015/1 KPSS Tercihi Yapabilir?
Yayınlama: 22.06.2015
Düzenleme: 05.03.2021 22:11
609
A+
A-

Bugün itibariyle Kpss tercihleri başlamıştır Peki 2015 kpss tercihlerini kimler yapabilir?

Öncelikle kpss tercihi yapmanız için 2014 kpss B puanınız olmalı, kpss’ye girmek için mezun olmak gerekmez ama kpss tercihleri için tercih yaptığınız gün itibari Bugün itibariyle Kpss tercihleri başlamıştır Peki 2015 kpss tercihlerini kimler yapabilir?

Öncelikle kpss tercihi yapmanız için 2014 kpss B puanınız olmalı, kpss’ye girmek için mezun olmak gerekmez ama kpss tercihleri için tercih yaptığınız gün itibariyle mezun olmanız lazım yoksa herhangi bir kuruma yerleşmiş olsanız dahi atanamazsınız, tercihiniz geçersiz olur.


Kimler 2015/2 KPSS Tercihi Yapabilir?Kimler 2015/2 KPSS Tercihi Yapabilir?


 

ÖSYM, Kasım Atamaları için 2015/2 KPSS Tercih kılavuzu yayımladıÖSYM, Kasım Atamaları için 2015/2 KPSS Tercih kılavuzu yayımladı


 

Tercih yapmanın şartları Aşağıda daha açık bir şekilde anlatılmıştır

1-Mezun Olmak:

kpss tercihlerini Lise,Önlisan veya Lisans mezunları yapabilir

Tercihlerin geçerli olabilmesi için tercihlerin, ÖSYM’ye internetle gönderildiği gün itibarıyla sınava girilen öğrenim düzeyindeki bir okuldan veya programdan mezun olunması zorunludur (Danıştay 12. Daire Başkanlığının kararı gereğince alt öğrenim düzey(ler)indeki kadroları tercih hakkı bulunan adayların, sınava girdikleri üst öğrenim düzeyinde mezun olamasalar da, tercih ettikleri alt öğrenim düzey(ler)indeki kadroların gerektirdiği alan/programdan tercihlerin ÖSYM’ye internetle gönderildiği gün itibarıyla mezun olmaları gerekmektedir.). Tercihlerin internetle ÖSYM’ye gönderildiği gün itibarıyla mezun durumda bulunmayan adayların, yerleştirilmeleri yapılmış olsa bile, atamaları yapılmayacaktır.

2-KPSS puanı olması:

Adayların kılavuzda yer alan kadro ve pozisyonları tercih edebilmeleri için, 5-6 Temmuz 2014 ve 27-28 Eylül 2014 tarihlerinde yapılmış olan Kamu Personel Seçme Sınavlarından (2014-KPSS Lisans ve 2014-KPSS Ortaöğretim/Ön Lisans) birine girmiş ve bu sınavların en az birinden ilgili KPSS puanını almış olmaları gerekir. Yerleştirme işlemlerinde ortaöğretim mezunları için KPSSP94, ön lisans mezunları içinKPSSP93 ve lisans mezunları için KPSSP3 puanı kullanılacaktır.

3-Eğitim bilgilerinde eksiklik/değişiklik olan adaylar:

Tercih bildiriminden önce tercih süresi içinde olmak kaydıyla ÖSYM Sınav Koordinatörlükleri ve ekte yer alan Başvuru Merkezlerinde eğitim bilgilerinin güncellenmesini sağlayacak daha sonra tercihlerini bildireceklerdir.

4- ÖSYM Sınav Koordinatörlükleri ve ekte yer alan Başvuru Merkezlerinde eğitim bilgisi ile ilgili tüm değişiklikler onaylı resmî belge ile yapılmaktadır.

Tercih yapmaya engel durumlar

KPSS puanı, yaş, mezuniyet, mahkumiyet, sağlık ve merkezi alımda yerleşmiş olmak gibi durumlar adayların 2015/1 yerleştirmelerinde tercih yapmalarına engel olabilir.

KPSS puanı durumu

2015/1 yerleştirmelerinde tercih yapabilmek için öncelikle adayların 2014 KPSS puanına sahip olmaları gerekir. 2012 yılı puanlarının geçerliliği sona erdi. Ayrıca, yerleştirme adının 2015/1 olması adayların aklını karıştırsa da bu, 2014 puanıyla yapılan ikinci merkezi alımdır.

Sadece 2013 KPSS P3 puanı olanlar

2013 KPSS’ye girmiş olanların P3 puanları KPSS tercihlerinde kullanılamayacak. Çünkü tek yıl puanları b grubu nitelikli değildir ve tercihlerde kullanılamaz.

Yaş durumu

Kılavuza göre kural olarak 18 yaşını dolduranlar KPSS tercihi yapabilir. Burada esas alınan tarih yerleştirme tercihlerinin son günü itibariyle 18 yaşın dolmuş olmasıdır. Kısacası 01 Temmuz 1997 ve öncesinde doğanlar 2015/1 alımlarında tercih yapabilirler.

Ayrıca, meslek veya sanat okulu bitirip de 15 yaşını doldurmuş olanlar da mahkeme kararı kazai rüşt kararı alarak tercih yapabilirler. Ancak, kazai rüşt kararının 01 Temmuz öncesinde alınmış olması gerekir. Geçtiğimiz Haziran atamasında tercihlerin son gününde kazai rüşt kararı almamış olan bir aday yerleştiği halde kurum tarafından ataması yapılmamıştır.

Mezun olmadan tercih olur mu?

2015/1 yerleştirmesinde tercih yapacak adayların sınava girdikleri öğrenim düzeyinden mezun olmuş olmaları gerekir. Yani;

Lisans (4 yıllık) girenlerin; 4 yıllık üniversiteden mezun durumda olmaları gerekir.

Önlisans (2 yıllık) girenlerin; 2 yıllık üniversitelerini bitirmiş olmaları gerekir.

Ortaöğretim (lise) girenlerin; liseden mezun durumda olmaları gerekir.

Mezun olmayarak sınava girdiği öğrenim düzeyinden son sınıfta olanlar ise tercih yapmamalıdır. Yerleştirilseler dahi atamaları yapılmayacaktır.

Mahkumiyet durumu

Adayların 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48. Maddesinde yer alan suçlardan dolayı mahkum olmamaları gerekir. Bu suçlar şunlardır: “Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahküm olmamak. ”

Sağlık durumu

Adayların 657 sayılı Kanunda yer alan sağlık şartlarını da taşımaları gerekir. Bu madde “görevini devamlı yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı bulunmamak.” şeklindedir. Bu şartı taşımayanların tercih yapmaması uygun olacaktır. Yani akıl hastalığı haricinde diğer hastalıklara veya engelli duruma sahip olmak tercih yapmaya engel değildir.

2014 puanıyla, kurumsal alımlarda yerleşenler

2014 KPSS puanı ile şuana kadar yapılan alımlarda (2014/2 merkezi alım hariç) kamuya girenlerin 2015/1 alımlarında tercih yapmasında sorun yoktur. Çünkü bunlar kurumsal alımlardır ve 2015/1 merkezi alımda tercih yapılmasına engel bir durum yoktur.

15 TL KPSS Tercih Ücreti Bankaya Nasıl Yatırılır?

2015 Kpss tercihleri nasıl yapılır ? adım adım anlattık tıklayın

2015-KPSS/1 Tercih Kılavuzu için tıklayın

2015 KPSS tercihlerinden alınacak ücret 15 TL’ye çıkarıldı

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.