SON DAKİKA

Kimler Patent Vekili Olabilir?

Bu haber 27 Mart 2015 - 12:19 'de eklendi.

5000 Sayılı Türk Patent Enstitüsü Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun‘un 30. maddesine göre;
Enstitü nezdinde başvuru sahipleri adına işlem yapma yetkisinde olan kişiler aşağıda nitelikleri belirtilen gerçek veya tüzel kişilerdir. Gerçek kişi olan vekill 5000 Sayılı Türk Patent Enstitüsü Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun‘un 30. maddesine göre;
Enstitü nezdinde başvuru sahipleri adına işlem yapma yetkisinde olan kişiler aşağıda nitelikleri belirtilen gerçek veya tüzel kişilerdir. Gerçek kişi olan vekillerin aşağıdaki vasıflara sahip olması şarttır.

KİMLER PATENT VEKİLİ OLABİLİR?

  • Türk vatandaşı olmak,
  • Fiil ehliyetine sahip bulunmak,
  • Türkiye’de ikamet etmek,
  • Yüz kızartıcı bir suçtan mahkumiyeti bulunmamak,
  • En az dört yıllık yüksek öğrenim yapmış olmak,
  • Enstitü tarafından, yönetmelikte belirtilen esaslar çerçevesinde yapılan Vekillik Yeterlik Sınavı’nda başarılı olmak,

PATENT VEKİLLİĞİ İLE İLGİLİ DUYURULARDAN HABERDAR OLMAK İÇİN TIKLAYIN

Vekillik Yeterlik Sınavı, patent vekilleri ve marka vekilleri için ayrı ayrı iki yılda bir yapılır. Hem patent hem de marka vekilliği yapabilmek için her iki sınavda da başarılı olmak zorunludur. Patent vekilleri ve marka vekilleri, Enstitü tarafından ayrıayrı tutulacak sicillere kayıt edilir. Vekiller bu kanun ve diğer sınai haklarla ilgili konularda, ilgili kişileri Enstitü nezdinde temsil eder, danışmanlık yapar ve sınai hakların korunması için Enstitü nezdinde gerekli girişimlerde bulunur ve işlemleri yürütürler.

NASIL PATENT VE MARKA VEKİLİ OLUNUR?

Patent veya Marka Vekilliği Sınavı Türk Patent Enstitüsü tarafından 2015 yılının Kasım ayında yapılacaktır.

Sakarya Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi tarafından Patent ve Marka Vekilliği Sınavı Hazırlık Sertifika Programı (eğitimi) düzenlenecektir.

– Eğitim, 13 Nisan 2015 Pazartesi günü başlayacak ve uzaktan eğitim şeklinde verilecektir. Programa son başvuru tarihi 12 Nisan 2015 Pazar günüdür.

PATENT VE MARKA VEKİLLİĞİ VE EĞİTİM HAKKINDA DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN TIKLAYIN

Bir önceki yazımız olan ÖSYM'ye Ali Demir'in Yerine Ömer Demir Getirildi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.