SON DAKİKA
km-sondakika-alti -->

Kimler Tıbbi Sekreter Olabilir, Tıbbi Sekreterler Ne Kadar Maaş Alır?

Bu haber 23 Ekim 2016 - 21:39 'de eklendi.

Tıbbi Sekreter Olmak İçin Hangi bölüm Mezunu Olmak Gerekir?, Hangi Sertifikayı Almak Gerekir? Tıbbi Sekreter Ne İş Yapar, Ne Kadar Maaş Alır? Bu Soruların cevaplarını burada sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

TIBBİ SEKRETERLİK NEDİR?
Tıbbi sekreter, sağlıkla ilgili istatistikî verileri derleyen, bilimsel metotlarla analiz ederek ilgili birimlere rapor edebilen, tıbbi ünitelerdeki haberleşme ve yazışma hizmetlerini yürüten, bilgileri toplayıp belgeye dönüştürebilen Sağlık bakanlığımca  tescil edilen bir okuldan mezun olan sağlık meslek mensubudur.

TÜRKİYE GENELİ, ÜNİVERSİTE ONAYLI! UZAKTAN EĞİTİM TIBBİ SEKRETERLİK EĞİTİMİ VE SERTİFİKA PROGRAMI İÇİN TIKLAYIN

TIBBİ SEKRETER NE İŞ YAPAR?
Çalıştığı hastanelerde yatak ve tedavi olanakları, giriş yapan hastaların çeşitli birimlere dağılımı, yapılan tedavinin türü, süresi, şifa ile taburcu olan veya ölenlerin vb. sayılarını toplar, düzenler ve ilgililerin hizmetine sunar,
Çalıştığı hastane veya sağlık kuruluşunun verimlilik, yatak kapasitesi, doğum hızı, ölüm oranı vb. konulardaki periyodik istatistik cetvellerini derler ve araştırıcıların hizmetine sunulması için düzene koyar,
Tıp alanında yapılan bilimsel araştırmalarda elde edilen bulguları derler, düzene koyar,
Hastanelerde hasta kaydı ve taburcu işlemlerini yapar, ilgili bölüm veya doktorlara gönderir,
Tıbbi raporları yazar,
Hastane arşivini baştan kurup düzenleyebilir.

KİMLER TIBBİ SEKRETER OLABİLİR?

Tıbbi dokümantasyoncu ve sekreter olmak isteyenlerin;
El ve parmakları, görme ve işitme organları sağlam,
Ayrıntıyı algılayabilen,
Dikkatli, düzenli
Kurallara uyan, sorumluluk sahibi,
Kapalı ortamlarda oturarak çalışmaktan hoşlanan,
Sabırlı ve insanlarla rahat iletişim kurabilen kimseler olmaları gerekir.

TÜRKİYE GENELİ, ÜNİVERSİTE ONAYLI! UZAKTAN EĞİTİM TIBBİ SEKRETERLİK EĞİTİMİ VE SERTİFİKA PROGRAMI İÇİN TIKLAYIN

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
Tıbbi dokümantasyoncu ve sekreter hastanelerde hasta dosyaları arşivinde, polikliniklerde, servis sekreterliklerinde ve bürolarda görev yaparlar. Hastane personeli ve hastalarla yakın ilişki içerisindedirler. Çalışma ortamı kalabalık ama temiz ve gürültüsüzdür. Hasta yatırma veya taburcu etme işlemleri ile ilgili birimlerde çalışan sekreterler isteklerini ifade edemeyen veya isteklerinin hemen yapılmasını isteyen hasta sahipleri veya yakınlarına durumu açıklamakta zorluklarla karşılaşabilirler.
Göreve yeni başlayan bir tıbbi sekreter maaşlarından bahsedecek olursak 1.550 – 1-800 arasında değişmketedir. Ayrıca döner sermayesi olan hastanelerde çalışan personeller ise döner sermayeden de 250 – 400 tl arasında ek ödeme de almaktadır. Maaşlarına ek olarak bir nöbet sistemini dahil edilmektedir. Eğer çalışılan hastanede branşına göre nöbet sistemi yada vardiya sistemi uygulanırsa personel buradan da ek bir ücret almaktadır. Özetle tıbbi sekreter ne kadar maaş alıyor diye soracak olursak bütün ek ödemeler ile birlikte tıbbi sekreter maaşı 1.800 – 2.250 tl arasında değişmektedir. Aynı zamanda sağlık personelinin yararlandığı bazık haklar da vardır. Bunlar bir kaç tanesi söyleyecek olursak, hastane tedavi ücretleri ve masraflarında indirim, tıbbi malzeme ve ilaçlı tedavilerde anlaşmalı eczanelerden faydalanma gibi çeşitli kolaylıklar sağlanmaktadır.

Güncel : Maaş 1900 + döner 900+ek ödemelerle =3100 tl

TÜRKİYE GENELİ, ÜNİVERSİTE ONAYLI! UZAKTAN EĞİTİM TIBBİ SEKRETERLİK EĞİTİMİ VE SERTİFİKA PROGRAMI İÇİN TIKLAYIN

Bir önceki yazımız olan 4 – 6 Yaş Sertifikasına Başvuru Süresinde Son Gün! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

3 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Elif yaman29 Aralık 2017 / 00:50Cevapla

Orta okul mezunlarını da alabilirmi

MERVE TAPŞIK10 Eylül 2018 / 20:18Cevapla

Yeni lise mezunu oldum. Tıbbi sekreterlik için uzaktan eğitim almaya başladım. Yaklaşık olarak 2 ay sürecek kazanacağım sertifika bir işe yarar mı ?

Müslüm Işık17 Aralık 2018 / 23:04Cevapla

Bende tıbbı sekreterlik kursu almak istiyorum ne yapmam gerekiyor