Kooperatifçilik Eğitimi Nedir? Kimler Katılmalıdır?

Ticaret Bakanlığı, tarafından yetkilendirilmiş eğitim kuruluşu tarafından gerekli kriterlere sahip kooperatiflere verilecek eğitim. Detaylar haberimizde..

Kooperatifçilik Eğitimi Nedir? Kimler Katılmalıdır?
Yayınlama: 31.01.2023
139
A+
A-

14 Ocak 2022 tarihinde yayımlanan yönetmeliğe göre; çalışma konusu, ortak sayısı ve ciro gibi kıstaslara göre belirlenen kooperatif ve üst kuruluşlarında yönetim ve denetim kurulu asıl veya yedek üyeleri için Ticaret Bakanlığı veya Ticaret Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş kuruluşlarca verilecek eğitime zorunlu kooperatifçilik eğitimi denilmektedir.

Kooperatifçilik eğitimi, 30 ders saati temel konular ve 10 ders saati destekleyici konulardan olmak üzere en az 40 ders saatinden oluşur. Her bir ders saati 50 dakikadır. Eğitim süresinin en az 4/5’inin tamamlanması şarttır.

EĞİTİME KİMLER KATILMALIDIR?

  • Esnaf ve sanatkârlar kredi ve kefalet, tarım satış, tarım kredi ve pancar ekicileri kooperatifleri,
  • İnşaat ruhsatı alınmış ve ortak sayısı 50 veya daha fazla olan yapı, turizm geliştirme ve gayrimenkul işletme konularında faaliyet gösteren kooperatifler,
  • Ortak sayısı 50 veya daha fazla olan taşıma konularında faaliyet gösteren kooperatifler,
  • Faaliyet konusuna bakılmaksızın 20 milyon Türk lirası ve üstü net satış hasılatı olan kooperatifler,
  • Faaliyet konusuna bakılmaksızın 1.000 ve daha fazla ortağı bulunan kooperatifler.

Yukarıdaki belirtilen kooperatif ve üst kuruluşlarının yönetim ve denetim kurulu asıl ve yedek üyelerinin kooperatiflerin eğitime katılması zorunludur.

EĞİTİME NASIL VE NERDEN KATILMALIDIR?

09.01.2023 tarihinde Ticaret Bakanlığı ile Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) arasında imzalanan protokol ile SESOB kooperatifçilik eğitiminde yetkili kuruluş olmuştur. Uzaktan eğitim ile canlı olarak gerçekleştirilecek eğitimde Türkiye’nin her yerinden katılım sağlanabilecektir.

Detaylı bilgi ve başvuru için koop.sesob.org.tr , 0264 606 0 987 (Çağrı Merkezi) ve 0542 715 88 54 (WhatsApp) iletişim bilgilerinden ulaşabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.