KPSS Coğrafyası ve Soru Dağılımı

KPSS Coğrafya ünitelerini soru dağılımı haberimizde 9 madde de derledik.

KPSS Coğrafyası ve Soru Dağılımı
Yayınlama: 16.01.2015
Düzenleme: 20.06.2023 16:43
5.203
A+
A-

Ünitelere Göre Soru Dağılımı:
1- Türkiye’nin Coğrafi Konumu Ve Jeopolitiği: Bu konudan her sene ortalama 1 soru gelmektedir. Bu sene orta kuşakta olmamızın sonuçları ile ilgili soru gelmiştir.
2- Türkiye’nin Yer Şekilleri: Bu konudan daha önceki yıllarda 2-3 soru gelmekteydi, Bu sene 4 soru geldi. Kırıklı yapı, ovalar, yer şekillerinin engebeli olmasının sonuçları, horst ve graben …..
3- Türkiye İklimi: Bu konudan her yıl ortalama 1-2 soru gelmektedir. Bu yıl 2 soru çıkmış, geçen yılda olduğu gibi bir soruda toprak konusu tercih edilmiş diğer soruda ise grafik verilerek iklim bölgesi sorulmuştur.
4- Türkiye’de Nüfus ve Yerleşme: Bu konudan her yıl ortalama 2-3 soru gelmektedir. Bu yıl ise 2 soru sorulmuş biri nüfusun seyrek ve yoğun olduğu alanları ilgilendiren bir soru diğeri ise iç göçlerle ilgili soru…
5- Türkiye’de Tarım ve Hayvancılık: Bu yıl 1 soru tarım, 1 soruda hayvancılıktan gelmiştir. Sorular genel tarım ve hayvancılık bilgilerini içermekteydi. Balıkçılık ve nadas uygulaması
6- Türkiye’de Madencilik ve Enerji kaynakları: Enerji kaynakları tercih edilmiştir. Jeotermal ile ilgili 1 soru soruldu.
7- Türkiye’de Sanayi: Sanayi ile ilgili olarak hammaddeye, enerji kaynağına yakınlık gibi soru tipleri son yıllarda ağırlıktadır. Bu yılda hammaddeye yakınlık ile ilgili 1 soru soruldu.
8- Türkiye’de Ulaşım, Ticaret ve Turizm: Ulaşımdan 2, Turizmden 1 soru soruldu. Genel ulaşım kıyaslaması, Tematik bölge koridorları…
9- Türkiye’de Çevre Sorunları ve doğal afetler: Daha önce yer şekillerinde bahsettiğimiz iki soru bu alanda önem taşıyor. Beşeri ve ekonomik özelliklerin çevreye etkilerine dikkat !!! Doğal afetlerden bu yıl heyelan ile ilgili 1 soru soruldu.
Artık il karşılaştırmaları ve özellikleri önem taşımakta, bu yılda yine illerin değerlendirildiği 1 soru soruldu.

Hüseyin ULUTAŞ
Sakarya İhtiyaç Akademi Coğrafya Öğretmeni

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.