SON DAKİKA

KPSS Coğrafyası ve Soru Dağılımı

Bu haber 16 Ocak 2015 - 20:47 'de eklendi.

Coğrafyada çıkan sorular bu yılki KPSS’de içerik olarak çok farklı bir özellikte değildi. Hatta ortalama zorluk derecesinin altındaydı. Ancak sorular açıklanmadığından görme ihtimaliniz yok. Bu şekilde bilgi edinmeniz için COĞRAFYA konularını değerlendire Coğrafyada çıkan sorular bu yılki KPSS’de içerik olarak çok farklı bir özellikte değildi. Hatta ortalama zorluk derecesinin altındaydı. Ancak sorular açıklanmadığından görme ihtimaliniz yok. Bu şekilde bilgi edinmeniz için COĞRAFYA konularını değerlendirelim.
Son yıllarda gündeme gelen projeler ve güncelliği olan sorularda önemli yer tutmaya başladı.
Bunun dışında adayların coğrafi bilgi ve becerilerini öğrenme yorumlama, başka konularla ilişkilendirme ve teknolojik gelişmeler, endüstriyel gelişmelerin doğal sistemlere etkileri gibi ana başlıklar altında coğrafya dersine çalışmaları gerekmektedir.
Beşeri ve ekonomik olayların çevreye etkileri ve çevre bilinci de giderek önem kazanmaktadır.

Ünitelere Göre Soru Dağılımı:
1- Türkiye’nin Coğrafi Konumu Ve Jeopolitiği: Bu konudan her sene ortalama 1 soru gelmektedir. Bu sene orta kuşakta olmamızın sonuçları ile ilgili soru gelmiştir.
2- Türkiye’nin Yer Şekilleri: Bu konudan daha önceki yıllarda 2-3 soru gelmekteydi, Bu sene 4 soru geldi. Kırıklı yapı, ovalar, yer şekillerinin engebeli olmasının sonuçları, horst ve graben …..
3- Türkiye İklimi: Bu konudan her yıl ortalama 1-2 soru gelmektedir. Bu yıl 2 soru çıkmış, geçen yılda olduğu gibi bir soruda toprak konusu tercih edilmiş diğer soruda ise grafik verilerek iklim bölgesi sorulmuştur.
4- Türkiye’de Nüfus ve Yerleşme: Bu konudan her yıl ortalama 2-3 soru gelmektedir. Bu yıl ise 2 soru sorulmuş biri nüfusun seyrek ve yoğun olduğu alanları ilgilendiren bir soru diğeri ise iç göçlerle ilgili soru…
5- Türkiye’de Tarım ve Hayvancılık: Bu yıl 1 soru tarım, 1 soruda hayvancılıktan gelmiştir. Sorular genel tarım ve hayvancılık bilgilerini içermekteydi. Balıkçılık ve nadas uygulaması
6- Türkiye’de Madencilik ve Enerji kaynakları: Enerji kaynakları tercih edilmiştir. Jeotermal ile ilgili 1 soru soruldu.
7- Türkiye’de Sanayi: Sanayi ile ilgili olarak hammaddeye, enerji kaynağına yakınlık gibi soru tipleri son yıllarda ağırlıktadır. Bu yılda hammaddeye yakınlık ile ilgili 1 soru soruldu.
8- Türkiye’de Ulaşım, Ticaret ve Turizm: Ulaşımdan 2, Turizmden 1 soru soruldu. Genel ulaşım kıyaslaması, Tematik bölge koridorları…
9- Türkiye’de Çevre Sorunları ve doğal afetler: Daha önce yer şekillerinde bahsettiğimiz iki soru bu alanda önem taşıyor. Beşeri ve ekonomik özelliklerin çevreye etkilerine dikkat !!! Doğal afetlerden bu yıl heyelan ile ilgili 1 soru soruldu.
Artık il karşılaştırmaları ve özellikleri önem taşımakta, bu yılda yine illerin değerlendirildiği 1 soru soruldu.

Hüseyin ULUTAŞ
Sakarya İhtiyaç Akademi Coğrafya Öğretmeni
http://www.kpsscografyarehberi.com

Bir önceki yazımız olan PTT'den Büyük Alım İle İlgili Cevap Geldi! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.