KPSS Sorularının Çalındığını İtiraf Etti

KPSS Sorularının Çalındığını İtiraf Etti
Yayınlama: 06.04.2015
Düzenleme: 05.03.2021 22:03
421
A+
A-

2010 KPSS soruşturması kapsamında bir gerçek daha gün yüzüne çıktı. 2010 KPSS soruşturması kapsamında tutuklanan Yunus B., tutuklama kararını duyunca kızgınlıkla, soruların çalındığını itiraf etti.
Soruları çalındığı gerekçesiyle hakkında soruşturma başl 2010 KPSS soruşturması kapsamında bir gerçek daha gün yüzüne çıktı. 2010 KPSS soruşturması kapsamında tutuklanan Yunus B., tutuklama kararını duyunca kızgınlıkla, soruların çalındığını itiraf etti.
Soruları çalındığı gerekçesiyle hakkında soruşturma başlatılan 2010 KPSS’si ile ilgili operasyonda tutuklanan Yunus B., hırsızlığı itiraf etti. Mahkemenin tutuklama kararını duyunca hiddetlenerek, avukatına, “Soruları bana veren şerefsiz serbest, ben tutuklanıyorum. Avukat Bey bu iş nasıl oluyor” dedi. Yunus B.’nin bu sözleri üzerine ise avukat, “Şu an burada polisler var, polisler olmasaydı…” şeklinde kendisini uyardı. Ancak orada bulunan polis memurları Yunus B.’nin itiraf içeren konuşmasını duydu. Polis ekipleri Yunus B.’nin sözlerini hemen tutanak altına aldı.

HIRSIZLIĞA BİR DELİL DAHA

Tutuklanan 32 kişiden 31’i 2010 yılındaki KPSS’de derece yapan isimlerdi. Söz konusu isimlerden Yunus B., mahkeme kararını duyunca fena halde hiddetlenerek, bilerek ya da bilmeyerek hırsızlığı itiraf etti. Böylece paralel yapının bugüne kadar “kumpas” diyerek üstünü örtmeye çalıştığı soru hırsızlığında önemli bir delil daha ortaya çıkmış oldu. Savcılık, Yunus B’nin “Soruları bana veren şerefsiz serbest” diyerek kimi kastettiğini araştırıyor.

POLİS TUTANAK TUTTU

Koridorda bekleyen polislerin duyduğu Yunus B. ve avukatının konuşması tutanağa şu ifadelerle yansıdı: “Şüpheli şahısların mahkemede sorgulama işlemleri bittikten sonra 27.03.2015 günü saat 06.30 sıralarında şüpheli şahıslar ile avukatlarının yanında bulunduğumuz sırada şüpheli şahıslardan Yunus B. isimli şahsın yanına mahkeme salonundan çıkıp avukatı gelmiş ve mahkeme sonucu hakkında bilgi verdiği görülmüş, bunun üzerine Yunus B. tarafından avukatının yüzüne karşı kısık sesle ‘Soruları bana veren şerefsiz serbest, ben tutuklanıyorum. Avukat Bey bu iş nasıl oluyor’ demesi üzerine avukatı, ‘Şu an burada polisler var, polisler olmasaydı…’ şeklinde cevap verdiği tarafımızdan net olarak duyulmuştur.”

SİVAS’IN YARGI İMAMI ÇIKTI

Tutanağın KPSS soruşturması dosyasına ‘delil’ olarak eklendiği öğrenildi. 1976 doğumlu Yunus B.’nin Ondokuz Mayıs Üniversitesi Matematik Bölümü’nden 1999 yılında mezun olduğu ve 11 yıl sonra girdiği KPSS’nin Eğitim Bilimleri alanında 118.75, Genel Yetenek alanında 57.5, Genel Kültür alanında da 51.25 net yaptığı tespit edildi. 1999-2011 yılları arasında paralel yapının Samsun, Amasya ve Sivas’daki eğitim kurumlarında çalıştığı belirlenen Yunus B’nin Sivas’ta öğretmen olarak çalıştığı ve aynı zamanda paralel yapının Sivas yargı imamı olduğu öğrenildi.

32 kişi tutuklu

10 Temmuz 2010 tarihinde yapılan Genel Yetenek, Genel Kültür ve Eğitim Bilimleri alanlarından oluşan KPSS’de sorular sınavdan önce elde edilerek aracılar ve adaylar vasıtasıyla sınava girenlere dağıtılmasına ilişkin başlatılan soruşturmada 32 kişi tutuklandı. “Suç işlemek İçin Örgüt Kurmak, Yönetmek, Üye Olmak”, “Resmi Belgede Sahtecilik”, “Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Zararına Dolandırıcılık”, “Suç Delillerini Yok Etme”, “Görevini Kötüye Kullanma” ve bu suçlara iştirak suçlamasıyla yürütülen soruşturma kapsamında, 23 Mart Salı günü operasyon yapıldı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında 14 ilde yapılan operasyonda kopyaya karıştıkları tespit edilen 82 kişi hakkında gözaltı kararı alındı. Gözaltına alınan 75 şüpheliden 6’sı emniyet, 7’si de savcılık sorgusunun ardından serbest kalırken, 32 şüpheli de çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi. Tutuklanan 32 kişiden biri olan Yunus B.’nin Sivas yargı imamı olduğu belirlendi.

Yenişafak

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.