SON DAKİKA

KPSS Tercih Rehberi

Bu haber 18 Kasım 2015 - 14:32 'de eklendi.

2015/2 KPSS tercih kılavuzunda, lise, önlisans ve lisans mezunlarına yönelik toplam 2 bin 159 adet kadro yer alıyor.

Açılan kadro sayısı, sınava başvuran aday sayısının çok çok altında.  Adayların mezun olduğu bölüme hiç kadro açılmamış olabilir. Peki 2015/2 KPSS tercih kılavuzunda, lise, önlisans ve lisans mezunlarına yönelik toplam 2 bin 159 adet kadro yer alıyor.

Açılan kadro sayısı, sınava başvuran aday sayısının çok çok altında.  Adayların mezun olduğu bölüme hiç kadro açılmamış olabilir. Peki aday ne yapmalı?

Lise mezunuyum ama bölümüme uygun kadro yok?
– “2” rakamı ile başlayan kodlar lise KPSS adayları içindir. 2001 kodunun yer aldığı kontenjanları herhangi bir liseden ve herhangi bir lise bölümünden mezun olan tüm lise mezunları tercih edebilir.

Önlisans mezunuyum ama bölümüme ait kadro yok?
 – “3” rakamı ile başlayan kodlar önlisans(2 yıllık) KPSS adayları içindir. 3001 nitelik kodunun yer aldığı kadroları, herhangi bir meslek yüksekokulunun herhangi bir  bölümünden mezun olan tüm önlisans mezunları tercih edebilir.

4 yıllık mezunuyum ama bana uygun kadro yok?
– “4” ve “5” rakamları ile başlayan kadrolar, lisans(4 yıllık) KPSS adayları içindir. 4001 nitelik kodunun yer aldığı kontenjanları herhangi bir üniversitenin herhangi bir bölümünden mezun olan tüm lisans mezunları tercih edebilir. Kılavuzda toplam 408 adet 4001 kadrosu yer alıyor.

Bölüm kodu ve özel nitelik kodunu nasıl ayırt edebiliriz?
– Bölüm kodları liseler için 2, önlisanslar için 3 ve lisans mezunları için ise 4-5 ile başlamaktadır. Özel nitelik olarak cinsiyet kodları 1 ile diğer özel nitelikler ise 6-7 ile başlamaktadır. Bir kontenjanda öncelikle 2-3-4-5 ile başlayan bölüm kodları yer alır. Sonrasında ise kurum istemişse 1-6-7 ile başlayan özel nitelik kodları bulunur.

Aynı kadroda birden çok bölüm kodu var. Hepsini taşımalı mıyım?
– Bir kontenjanda birden fazla bölüm kodu varsa bunlardan herhangi birisinden mezun durumda olmak yeterlidir. Zaten adaylar ÖSYM sistemine tek bir bölümden kaydolabilirler ve talep edilen bölümlerden birinden mezun ise ilgili kadroyu tercih edebilir.

 

Tayin isteyecekler nasıl tercih yapmalı?

Bu soru özellikle atandıktan sonra nakil olmayı düşünenler içindir. En kolay nakil, kurum içi nakildir. Kurumun her ilde bir teşkilatının olması gerekiyor. Örneğin MEB’in her ilde/ilçede, il/ilçe milli eğitim müdürlükleri gibi taşra teşkilatı bulunmaktadır. Van İl Milli Eğitim Müdürlüğüne atanan bir aday eğer nakil için gerekli şartları taşıyorsa daha sonra örneğin Trabzon’a veya İzmir’e nakil isteyebilecektir. Ancak bir belediyenin veya bir üniversitenin sadece tek bir ilde teşkilatı bulunur. Örneğin Yalova Üniversitesine memur olarak atanan bir aday, başka bir ile nakil olmak istediğinde, bu üniversitenin başka bir ilde teşkilatı olmadığı için zorlanacaktır. Nakil konusu kendisi için çok önemli olan adaylar, her ilde teşkilatı olan kamu kurumları tercih edilmelidir.

İşte kılavuzda yer alan nakil imkanı kısıtlı olan bazı kamu kurumları
1- Belediyeler
2- İl özel idareleri
3- Üniversiteler
4- Enstitüler

ASKERLİK SORULAR

Askerde iken tercih yapılabilir mi?

Evet. Zaten tercihler ÖSYM üzerinden online yapılmaktadır. Adayın yerleşmesi durumunda atama evrakları ile beraber askerde olduğunu belirten bir resmi belge ile dilekçe vererek askerlik sona erdiğinde görevine başlayabilir. Üstelik, bir kadroya yerleştikten sonra göreve başlamadan da askere gitmek mümkündür. Yerleşen bir aday göreve başlamadan askere gidebilir mi?
Evet. Aday yerleştikten sonra yerleştiği kuruma evrakları vermeden önce veya verdikten sonra askere gidebilir. Askeri hizmeti sona erince görevine başlar.
Bakaya kalanlar tercih yapabilir mi? Yerleşmem halinde kuruma atama yapılır mı?
Bakaya durumunda olanların resmi ve özel hizmete alınması Askeri Ceza Kanununa göre suç olduğundan, adayların merkezi yerleştirme kapsamında tercih yapmaması gerekmektedir. Kamu kurumlarına yerleştirilmeleri halinde ise atamaları yapılmayacaktır.

kariyermemur-telif-uyarisi

Kariyermemur.com olarak 2015/2 KPSS Tercihleri ile ilgi Bilgileri memur adayları için derledik.

 Kimler 2015/2 KPSS Tercihi Yapabilir?Kimler 2015/2 KPSS Tercihi Yapabilir?

 

 

 

Bir önceki yazımız olan 2018 KPSS İçin Puan Türleri Nasıl Hesaplanır? başlıklı makalemizde 2018 KPSS Puan hesaplama, 2018 KPSS Puan Türleri ve KPSS Puan hesaplama hakkında bilgiler verilmektedir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.