Kronik Böbrek Hasta Sayısı Dünya Genelinde Artıyor

Kronik Böbrek Hasta Sayısı Dünya Genelinde Artıyor
Yayınlama: 21.09.2015
Düzenleme: 16.07.2022 18:56
412
A+
A-

Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk Böbrek hastalığı hakkında açıklamalarda bulundu. Timur Erk yaptığı yazılı açıklamada: – “Yürütülen farkındalık çalışmalarına rağmen kronik böbrek hastalığının yıllık artış oranı dünyada ve Türkiye’de giderek artıyor” de Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk Böbrek hastalığı hakkında açıklamalarda bulundu. Timur Erk yaptığı yazılı açıklamada: – “Yürütülen farkındalık çalışmalarına rağmen kronik böbrek hastalığının yıllık artış oranı dünyada ve Türkiye’de giderek artıyor” dedi.

Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk, yürütülen farkındalık çalışmalarına rağmen kronik böbrekhastalığının yıllık artış oranının dünyada ve Türkiye’de giderek yükseldiğini bildirdi.

Erk, yaptığı yazılı açıklamada, Uluslararası Böbrek Vakıfları Federasyonu tarafından hazırlanan “Küresel Durum Raporu”nun açıklandığını belirtti.

Dünya nüfusunun yüzde 10’unu etkileyen kronik böbrek hastalığı sebebiyle her yıl milyonlarca insanın uygun tedaviye ulaşamadığından hayatını kaybettiğini aktaran Erk, şöyle devam etti:

“Önlenebilir bir hastalık olan kronik böbrek hastalığıyla mücadelede, beslenme ve hayat tarzı alışkanlıklarında yapılacak küçük değişiklikler öncelikli adımlardır. Yayınlanan durum raporunda, ‘Küresel Hastalık Yükü Araştırması’na göre 1990 yılı dünyadaki toplam ölüm nedenleri listesinde 27. sırada yer alan kronik böbrek hastalığı, 2010 yılında aynı listede 18. sıraya yükselmiştir. Bu durum HIV ve AIDS’den sonraki en hızlı artıştır. Yürütülen farkındalık çalışmalarına rağmen kronik böbrek hastalığının yıllık artış oranı dünyada ve Türkiye’de giderek yükselmektedir.”

Timur Erk, 112 ülkeden birçok kişinin tedaviye gücü yetmediği ve uygun tedaviye ulaşamadığının belirildiği raporda, yılda 1 milyon kişinin kronik böbrek yetmezliğinden hayatını kaybettiğine dikkat çekildiğini ifade etti.

Raporda dikkat çeken noktalardan birinin de yaşlı nüfustaki kronik böbrek hastalığı oranı artışı olduğunu bildiren Erk, şu bilgileri verdi:

“Tüm dünyada 65-74 yaş arasındaki her 5 erkekten ve her 4 kadından birinin kronik böbrek hastası olması, yaşlı nüfusun artışı göz önüne alındığında son derece tehlikeli bir durumu ortaya koyuyor. TÜİK verilerine göre 2014 yılında yüzde 8’e çıkan 65 yaş ve üzeri nüfus oranının 2023 yılında yüzde 10’u aşması bekleniyor. Söz konusu tabloda görünen artış, hastalığa karşı gerekli önlemler alınmaması durumunda kronik böbrek hastalığı artışını da beraberinde getirecektir.”

– “Dünyada 2 milyondan fazla kişi…”

Erk, raporda, dünya genelinde 2 milyondan fazla kişinin, diyaliz veya böbrek nakliyle hayatını sürdürebildiğinin ancak bu rakamların sadece yaşamak için tedaviye ihtiyaç duyanların yüzde 10’unu temsil ettiğinin vurgulandığını belirtti.

Böbrek yetmezliği tedavisi gören hastaların yüzde 80’inin, sağlık hizmetlerine geniş kapsamlı erişimin olduğu ve yüksek oranda yaşlı nüfusa sahip ülkelerde yaşadığını ifade eden Erk, raporda yer alan bilgilerle ilgili şunları kaydetti:

“Çin ve Hindistan gibi gelişmekte olan ülkelerde yaşlı nüfus oranının artmasına bağlı olarak böbrek yetmezliği vakalarının artacağı öngörülmektedir. Tüm dünyada böbrek yetmezliği tedavisi gören toplam 2 milyon kişinin çoğunluğu beş ülkede toplanmıştır. ABD, Japonya, Almanya, Brezilya ve İtalya. Bu ülkelerin toplam nüfusu, toplam dünya nüfusunun yüzde 12’sine denk gelmektedir. Gelişmekte olan 100 ülkede ise hastaların sadece yüzde 20’si tedavi görebilmektedir ve bu ülkelerin toplam nüfusu, dünya nüfusunun yüzde 50’sini oluşturmaktadır.”

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.