KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI – Yetiştirilmek Amacıyla Yurt Dışına Gönderilecek Personel İlanı

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI – Yetiştirilmek Amacıyla Yurt Dışına Gönderilecek Personel İlanı

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI – Yetiştirilmek Amacıyla Yurt Dışına Gönderilecek Personel İlanı
Yayınlama: 02.05.2023
53
A+
A-
T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI YETİŞTİRİLMEK AMACIYLA YURT DIŞINA GÖNDERİLECEK DEVLET MEMURLARI BAŞVURU İLANI

Cumhurbaşkanlığının 15 Eylül 2022 tarih ve 6067 sayılı kararı ile yürürlüğe giren “Yetiştirilmek Amacıyla Yurt dışına Gönderilecek Devlet Memurları İçin Kurumlara Tahsis Edilen Kontenjanlara Dair Karar” ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 80 inci maddesi gereğince Bakanlığımız tarafından 2 adet personel yurt dışına yetiştirilmek amacıyla gönderilecektir.

A)    ADAYLARDA ARANILACAK ŞARTLAR

a) Kontenjanlarda belirtilen konulara ilişkin meslek dallarında yüksek öğrenimi bitirmiş ve bu meslekte adaylık dahil en az üç yıl çalışmış olmak,
b) Son üç yıl içinde kademe ilerlemesinin durdurulması cezasını almamış olmak,
c) Askerlikle ilgisi bulunmamak,
d) Öğrenim veya ihtisas yapacak Devlet memurları için 40 yaşını tamamlamamış olmak,
e) Daha önce yurt içinde aynı konuda veya yurt dışında aynı düzeyde eğitim veya öğrenim görmemiş olmak,
f) Lisansüstü öğrenim için yurt dışında gönderilecek personelin İngilizce, Fransızca veya Almanca dillerinden, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Yönetim Kurulunca eşdeğerliği kabul edilen ve uluslararası geçerliliği bulunan bir sınavdan, Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavından en az yetmiş puana denk bir puana sahip olmaları şarttır. Yurt dışına gönderileceklerin yabancı dil bilgisi düzeyini gösterir yabancı dil belgelerinin, son başvuru tarihinden önceki iki yıl içinde alınmış olması gerekmektedir.
g) Hastalık sebebiyle eğitim veya öğrenimini gerçekleştiremeyeceği genel hükümler çerçevesinde hastalık raporuyla tespit edilenler hariç, “Yetiştirilmek Amacıyla Yurt Dışına Gönderilecek Devlet Memurları Hakkında Yönetmelik” hükümlerine göre geri çağrılmamış olmak, şartları aranır.

B)    ADAYLARDA ARANAN ÖZEL ŞARTLAR

Kontenjan listesinde “Sınıf” Başlıklı bölümde belirtilen;
–  “G.İ.H.” Genel İdari Hizmetler Sınıfında çalışanları,
–  “T.H.” Teknik Hizmetler Sınıfında çalışanları,
–   “A.H.” Avukatlık Hizmetleri Sınıfında çalışanları ifade etmektedir.

C)    BAŞVURU İÇİN ADAYLARDAN İSTENİLEN BELGELER

a) Eğitim için tercih edilen konuda alınacak kabul belgesi ve kabul belgesi Türkçe çevirisi (Akseptans)
b) Yabancı Dil Belgesi (e-Devlet üzerinden otomatik olarak gelmeyen sınav sonuçları başvuru esnasında yüklenecektir.)
c) Taahütname ve Kefaletname (Kazanan adayların, sınav sonuçları açıklandıktan sonra söz konusu belgeleri Personel Genel Müdürlüğüne göndermeleri gerekmektedir.)
d) Öz Geçmiş

D)    MÜRACAAT, SEÇİM ŞEKLİ VE GENEL HÜKÜMLER

a) (A) Bölümündeki genel şartlar ile (B) bölümündeki kontenjanlarla ilgili özel şartları taşıyanlar, (C) bölümünde istenilen belgeler ile beraber e-Devlet üzerinde Kültür ve Turizm Bakanlığı- Kariyer Kapısı Kamu İşe Alım Hizmeti veya Kariyer Kapısı https://isealimkariyerkapisi.cbiko.gov.tr adresi üzerinden elektronik ortamda başvuru yapacaklardır.
b) Başvuru yapacak personel; yurt dışı eğitim kontenjan konularında başvuru yapabilecektir. Yurt Dışı Eğitim Konularına ulaşmak için tıklayınız…
c) Tercih yapılacak konuda alınacak kabul belgesi ve kabul belgesi Türkçe çevirisi (tarafınızca çevirisi yapılarak imzalanacak) başvuru esnasında yüklenecektir.
d) Üniversitelerden kabul belgesi alınması durumunda; Yükseköğretim Yürütme Kurulu Kararı uyarınca, Times Higher Education (THE), Academic Ranking of World Universities (Shanghai) ile QS World University Rankings tarafından yapılan dünya üniversite sıralamasında son 3 (üç) yıl içerisinde genel veya alan bazında ilk 300 içerisine giren üniversiteleri kapsayacak şekilde olması gerekmektedir.
e) Tercihi yapılacak eğitim konuları için kontenjanlarda belirtilen hizmet sınıflarına (TH, GİH, AH) dikkat edilmesi gerekmekte olup hizmet sınıfı uygun olmayan konular kabul edilmeyecektir.
f) Aday başvurularının 31 Mayıs 2023 Cuma günü mesai bitimine kadar elektronik ortamda tamamlanması gerekmektedir.
g) Başvuru şartları yeterli adaylar Seçme Komisyonu tarafından mülakata tabi tutulacaktır.
h) Mülakat tarihi Bakanlığımız web sayfası ve Kariyer Kapısı Platformu üzerinden duyurulacak ayrıca bir tebligat yapılmayacaktır.
i) Yabancı ülkelere eğitim amacıyla gönderilecek personel; çalışılacak konu, gidilecek ülke, üniversite ve kurumlar ile öğrenim ve hizmetle ilgili nitelikleri dikkate alınarak kurumsal ihtiyaçlara göre tespit edilir.
j) Duyuruda geçen genel ve özel şartları taşımadıkları sonradan anlaşılan adayların sınavı kazanmış olsalar bile yurt dışına gönderilme işlemleri iptal edilecektir.

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.