The entire huge attribute may possibly be the good www.upscalerolex.to .

enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp
DOLAR
18,4726
EURO
17,7433
ALTIN
964,26
BIST
3.265,64
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
27°C
İstanbul
27°C
Açık
Perşembe Açık
27°C
Cuma Az Bulutlu
25°C
Cumartesi Az Bulutlu
24°C
Pazar Az Bulutlu
23°C

Kurumlar Vergisi Kanununa Göre Verginin Mükellefleri

Kurumlar Vergisi Kanununa Göre Verginin Mükellefleri
13 Temmuz 2016 22:33
A+
A-

Cevap 1. Sermaye Şirketleri: TTK hükümlerine göre kurulmuş olan anonim, limited ve sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketler ile benzer nitelikteki yabancı kurumlardır. SPK’nın düzenleme ve denetimine tâbi fonlar ile bu fonlara benzer yabancı fonlar Cevap 1. Sermaye Şirketleri: TTK hükümlerine göre kurulmuş olan anonim, limited ve sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketler ile benzer nitelikteki yabancı kurumlardır. SPK’nın düzenleme ve denetimine tâbi fonlar ile bu fonlara benzer yabancı fonlar da sermaye şirketi sayılmış ve mükellef olarak nitelendirilmişlerdir.

Kooperatifler: Kooperatifler Kanununa veya özel kanunlarına göre kurulan kooperatifler ile benzer nitelikteki yabancı kooperatifler mükellef olarak kabul edilmiştir. Kanun uyarınca; tüketim (istihlak), üretim (istihsal), yapı, satış ve kredi kooperatifleri ile aynı niteliğe sahip yabancı kooperatifler kurumlar vergisi mükellefidir. Ancak; okul kooperatifleri benzeri dernek ve adi şirket niteliğindeki kooperatifler kurumlar vergisi açısından mükellef olarak kabul edilmemektedir.

İktisadi Kamu Kuruluşları: Devlete, il özel idarelerine, belediyelere, diğer kamu idarelerine ve kuruluşlarına ait veya bağlı olup, faaliyetleri devamlı bulunan ve birinci ve ikinci fıkralar (sermaye şirketleri ve kopereatifler)- dışında kalan ticarî, sınaî ve ziraî işletmeler iktisadî kamu kuruluşu olarak nitelendirilmiş ve kurumlar vergisi mükellefi sayılmışlardır.

Ayrıca; Yabancı devletlere, yabancı kamu idare ve kuruluşlarına ait veya bağlı olup, bu maddenin birinci ve ikinci fıkraları dışında kalan ticarî, sınaî ve ziraî işletmeler, iktisadî kamu kuruluşu gibi değerlendirilerek bu tip kuruluşlarda kurumlar vergisi mükellefi sayılmışlardır. Kar amacı gütmemeleri ve bağımsız muhasebelerinin olmaması mükellef olmalarına engel değildir.

Dernek ve Vakıflara Ait İktisadi İşletmeler: Dernek veya vakıflara bağlı olup faaliyetleri devamlı bulunan ve bu maddenin birinci ve ikinci fıkraları dışında kalan ticarî, sınaî ve ziraî işletmeler ile benzer nitelikteki yabancı işletmeler, dernek veya vakıfların iktisadî işletmeleri olarak nitelendirilmiş ve kurumlar vergisi mükellefi sayılmışlardır. Ayrıca “sendikalar dernek; cemaatler ise vakıf” statüsünde sayılmaktadır. Bu işletmelerin kar amacı gütmemeleri de mükellefiyetleri etkilemeyecek ve mükellef olarak vergiye tabi tutulacaklardır.

İş Ortaklıkları: Yukarıdaki fıkralarda yazılı kurumların kendi aralarında veya şahıs ortaklıkları ya da gerçek kişilerle, belli bir işin birlikte yapılmasını ortaklaşa yüklenmek ve kazancını paylaşmak amacıyla kurdukları ortaklıklardan bu şekilde mükellefiyet tesis edilmesini talep edenler iş ortaklığı olarak kabul edilmiş ve kurumlar vergisi mükellefi sayılmışlardır. Bunların tüzel kişiliklerinin olmaması mükellefiyetlerini etkilemez yani adi ortaklık olarak kurulmuş olsalar bile eğer kurumlar vergisi mükellefi olmalarını talep etmişlerse kurumlar vergisi mükellefi olarak vergilendirilirler. Diğer ortak veya ortaklar gelir vergisi mükellefi olsalar bile, iş ortaklığı kazancı kurumlar vergisi kanunu hükümlerine göre vergilendirilir

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.