enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp
DOLAR
8,0966
EURO
9,7325
ALTIN
451,08
BIST
1.409
AdanaAdıyamanAfyonAğrıAksarayAmasyaAnkaraAntalyaArdahanArtvinAydınBalıkesirBartınBatmanBayburtBilecikBingölBitlisBoluBurdurBursaÇanakkaleÇankırıÇorumDenizliDiyarbakırDüzceEdirneElazığErzincanErzurumEskişehirGaziantepGiresunGümüşhaneHakkariHatayIğdırIspartaİstanbulİzmirK.MaraşKarabükKaramanKarsKastamonuKayseriKırıkkaleKırklareliKırşehirKilisKocaeliKonyaKütahyaMalatyaManisaMardinMersinMuğlaMuşNevşehirNiğdeOrduOsmaniyeRizeSakaryaSamsunSiirtSinopSivasŞanlıurfaŞırnakTekirdağTokatTrabzonTunceliUşakVanYalovaYozgatZonguldak
İstanbul
Sağanak Yağışlı
14°C
İstanbul
14°C
Sağanak Yağışlı
CumaÇok Bulutlu
16°C
CumartesiSağanak Yağışlı
13°C
PazarÇok Bulutlu
16°C
PazartesiSağanak Yağışlı
16°C
Kariyer Memur – Memur ve Memur Adaylarına Yönelik Haber Portalı

Kutadgu Bilig Özet

Kutadgu Bilig Özet
7 Mart 2021 22:48
0
A+
A-

Kutadgu Bilig, 11. yüzyıl Karahanlı Uygur Türklerinden Yusuf Has Hacib’in Doğu Karahanlı hükümdarı Tabgaç Uluğ Buğra Kara Han’a atfen yazdığı ve takdim ettiği Türkçe eserdir. Hakaniye lehçesiyle yazılmıştır.

 

Kutadgu Bilig Nedir?

Kutadgu Bilig; mutlu bilgi anlamına gelmektedir ve içerisinde beyitler bulunan bir eserdir. Mutluluğun, devlet olma bilgisinin ve devlet yönetimi bilgisinin anlamına gelen çalışma, Balasag’da Yusuf Has Hacip tarafından yazılmaya başlandı. 1069-1070 yılında Doğu Türkistan’daki Kasgar şehrinde tamamlandı ve Doğu Karahanlı Tavgaç Ulug Buğra Kara Han’a takdim edildi.

Kutadgu Bilig Nedir Özellikleri Nelerdir?

Kutadgu Bilig birçok özelliği içinde barındırmaktadır.

11.yy da yazılmıştır ve yazarı Kaşgarlı Mahmut’tur.

Eser didaktik bir yapıda ortaya konmuştur.

İçerisinde 6645 beyit bulunmaktadır.

Eser içinde birçok yerde insanların nasıl mutlu olacağına dair bilgiler verilmiştir. Ayrıca öğüt vererek yapılan anlatımlar sayesinde akılda kalmayı başarmıştır.

Karahanlı Türkçesi ile yazılmış bir eserdir.

 

Kutadgu Bilig Kitap Özeti ve Kahramanları

Kutadgu Bilig, 11. asırda Yusuf Has Hacip tarafından yazılan bir eserdir. Eserde sayılı kahramanlardan hukuk, adalet, siyaset üzerinde bahsedilmektedir.
Karahanlılar zamanında yazılan eser, Karahanlılar hükümdarı Buğra Han’a sunulmuştur. Eser binlerce beyitten oluşmaktadır. Aruz ölçüsünde yazılmıştır. Saadet, mutluluk veren bilgi anlamına gelen serlevhası, risale mahiyetinde çağında siyaset, adalet, din merkezli hayatın düsturlarını ortaya koymaktadır.
Yusuf Has Hacip tarafından yazılan ve yüzyıllardır, tarihteki yerini koruyan Kutadgu Bilig, 11. asrın en önemli eserlerinden biri olarak tarihe geçmiştir. Aklın, vicdanın, insafın, adaletin ve merhametin değerler eğitimi ve etiği olarak ahlaki boyutta olgusal bir şekilde ele alınmasını anlatarak dönemin insanlarına hikmeti ve ilmi yol gösterici ve aydınlatıcı olarak aktarmıştır. Akıl, Allah, hayat, devlet, siyaset, adalet gibi konularda geleneksel ve din merkezli nasihatler beyitler olarak kelamı kibar şeklinde söylenmiştir.
Yusuf Has Hacip, dünyanın gelip geçiciliğinden bahsederken dünyayı gölgeye benzetmiştir. Gölgelik alanda oyalanmaktan ve dünyanın insanın elinde kaçıp giden bir şey olmasında ayrıca kovaladıkça da kaçan bir şey olduğundan bahseder.
Yazar eserinde, insanlığın ve merhametin tek çıkar yol olduğundan ve insanlığa insanlıkla muamele edilmesi gerektiğinden bahsederek dil, din, ırk ve cinsiyet ayrımı yapmaksızın insanları hoş görmenin ve hor görmemenin esaslarından bahsetmektedir.

Kutadgu Bilig Kahramanları:

Küntogdı: Adaletle hükmeden hükümdarı temsil eder.
Aytoldı: Vezir olarak mutluluğu temsil eder.
Ögdülmiş: Vezir olarak aklı temsil eder.
Odgurmış: Kanaati temsil eder.
Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.