DOLAR
EURO
ALTIN
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31°C
Parçalı Bulutlu

KYK Kredi Ve Burs Başvuruları Bugün Sona Eriyor

12.10.2016
189
A+
A-

Üniversiteye yeni başlayan ve ara sınıflarda okuyan öğrenciler için KYK kredi ve burs başvuruları devam ediyor. Öğrenciler başvurularını bugün saat 23.59'a kadar yapabilecekler. Peki KYK burs sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte burs ve kredi başvurusu yapmak isteyen öğrenciler için detaylı bilgiler…

Üniversiteye yeni başlayan ve ara sınıflarda okuyan öğrenciler için KYK kredi ve burs başvuruları devam ediyor. Öğrenciler başvurularını bugün saat 23.59’a kadar yapabilecekler. Peki KYK burs sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte burs ve kredi başvurusu yapmak isteyen öğrenciler için detaylı bilgiler…

KYK BAŞVURULARI BUGÜN SONA ERİYOR

Üniversite öğrencilerinin öğrenimleri boyunca doğacak ihtiyaçları karşılamak için talep edeceği KYK kredi ve burs başvuruları bugün sona eriyor. Başvuru yapmak için aşağıda belirtilen linklere tıklayabilirsiniz.

15 YAŞ ALTI ÖĞRENCİLERİN BURS BAŞVURUSU İÇİN TIKLAYINIZ

YURTİÇİ ÜNİVERSİTELERİ BURS/KREDİ BAŞVURUSU İÇİN TIKLAYINIZ

KKTC ÜNİVERSİTELERİ BURS/KREDİ BAŞVURUSU İÇİN TIKLAYINIZ

DİĞER ÜLKE ÜNİVERSİTELERİ BURS/KREDİ BAŞVURUSU İÇİN TIKLAYINIZ

KYK BURS VE KREDİ SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ve KYK Genel Müdürü Sinan Aksu tarafından müjde olarak verilen KYK burs ve kredi ödemeleri, bu yıl sonuçların kasım ayı içerisinde açıklanacağını duyuruldu. Konu hakkında basın açıklaması yapan KYK Genel Müdürü Aksu, “Bu sene, ekim ayının ilk haftası öğrencilerimizin burs ve kredi müracaatlarını alacağız. Müracaatların tamamı e-Devlet üzerinden olacak. 11 devlet kurumundan doğrulattıktan sonra da kasım ayı itibarıyla öğrencilerimize burs ve kredi başvurularının neticelerini ileteceğiz.” ifadelerinde bulunmuştu.

EN GÜNCEL HABERLERDEN ANINDA HABERDAR OLMAK İÇİN TIKLAYIN

KYK BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

KYK başvurularının nasıl yapılacağı konusunda da detaylara yer veren KYK Genel Müdürü Sinan Aksu, alınacak müracatların tamamının e-Devlet üzerinden yapılacağını, alınan başvurulardaki bilgilerin doğruluğunu 11 devlet kurumuna doğrulattıktan sonra burs tahsislerine başlanacağını sözlerine ekledi.

İlk başvuruların KYK resmi internet sitesi “kyk.gsb.gov.tr” üzerinden alınacağı işlem, sonuçların açıklanması ve öğrencinin burs/kredi almaya hak kazanmasının ardından resmi evrakların hazırlanmasıyla devam edecek. Başvuru öncesinde öncelikli adaylardan istenecek resmi evraklar ise şu şekilde olacak;

*Şehit çocuğu (Şehit bekar ise bekar kardeşleri) veya gazi çocuğu (İlgili Kurum ve Kuruluşlardan alınacak belge),
*Sağlık kurulu raporu ile %40 ve üzerinde engelli olduğu belgelendirenler.(Tam teşekküllü Devlet Hastanesi)
*Lise ve dengi öğrenimlerini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı yetiştirme yurtlarında barınarak tamamlayanlar (KYK tarafından araştırılacaktır.)
*Darüşşafaka Lisesinden mezun olanlar, (KYK tarafından araştırılacaktır.)
*3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunun 21 nci Maddesi kapsamında ki öğrenciler (Valilikten alınacak belge)
*Milli futbolcular Futbol Federasyonundan alınacak belge (diğer branşlarda milli olmuş amatör sporcular KYK tarafından T.C Gençlik ve Spor Bakanlığından Milli Sporcu Belgesi.)
*Anne ve babası vefat edenler,(KYK tarafından Mernis’den alınmaktadır.)

HER BAŞVURAN ÖĞRENCİYE KREDİ/BURS ÇIKMAYACAK

Kredi ve burs tahsisi konusunda belirli kriterlere sahip olan KYK, öğrencilerin ve ailelerinin maddi durumlarını inceledikten sonra gerekli gördükleri kişilere burs ya da kredi tahsis etmektedir. Bu kriterlerin değerlendirilmesi, öğrencilerin teslim edeceği belgeler ve başvuru esnasında internet üzerinde belirtecekleri beyanlar karşılaştırılacak, iki bilgi arasındaki tutarlılık göz önünde bulundurularak sonuçlandırılacaktır. 

Eğer iki bilgi arasında tutarsızlık varsa, teslim edien resmi evraklar kurum tarafından baz alınacak. kredi başvurusu sonucunda burs ya da kredi almaya hak kazanamayan öğrencilere ise herhangi bir bilgi verilmeyecektir.

YATAY GEÇİŞ VE DGS ÖĞRENCİLERİ İÇİN KYK’DAN UYARI

Dikey Geçiş öğrencilerinin burs ve kredileri konusunda açıklama yapan Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK), öğrencilere şu duyurularda bulundu;

Ön lisans eğitimlerinde KYK’dan burs/kredi almış olan,
Ön lisans programında yıl kaybı olmadan mezun olan,
Ara vermeden Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile lisans programına kayıt yaptıran,
2016–2017 öğretim yılında lisans programına kayıt yaptırmış olan öğrenciler, yeni üniversitesine ait öğrenci belgesi ile DGS sonuç belgesini KYK’ya göndermesi halinde mevzuat dahilinde durumu değerlendirilecektir.

Yatay Geçiş öğrencileri için de uyarılarda bulunan KYK, yatay geçiş ile kayıt yaptır bilgisini duyurdu.

EN GÜNCEL HABERLERDEN ANINDA HABERDAR OLMAK İÇİN TIKLAYIN

KYK BURSU NEDİR ?

T.C. vatandaşı yüksek öğrenim gören başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere 5102 sayılı Yüksek Öğrenim Öğrencilerine Burs/Kredi Verilmesine İlişkin Kanun hükümlerine göre karşılıksız verilen paradır.

Burstan yararlanacak öğrenciler,

*Ön lisans öğrencileri,
*Lisans öğrencileri,
*Açık Öğretim öğrencilerinden sadece önceliğe sahip öğrenciler,( şehit çocuğu/kardeşi , gazi çocuğu, anne ve babası her ikisi de ölü olanlar vb.)
*İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okulların üçüncü sınıfına dikey geçiş sınavı ile ara vermeden kayıt yapan öğrenciler, ( intibak veya hazırlık sınıfında burs verilmez.)
*Yüksek Lisans (Master ve Doktora) öğrencileri,(hazırlık sınıfında burs verilmez)
*ÖSYM sınav sonucunda ham puan bazında herhangi bir puan türünde ilk 100’e giren öğrenciler,
*Amatör Milli Sporcu belgesine sahip olan öğrenciler,
burstan yararlanabilmektedir.
Not: Bir öğrenci aynı anda, hem burs hem de öğrenim kredisi alamaz.

Burstan Yararlanamayacak Olan Öğrenciler

Kurumdan burs yada öğrenim kredisi alan öğrenciler,

2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 10 uncu maddesine göre burs verilen öğrenciler hariç olmak üzere, 5102 sayılı Kanunun 2 nci maddesi kapsamında yer alan kamu kurum ve kuruluşlarından burs almakta olan öğrenciler,

*Kurumdan daha önce burs veya öğrenim kredisi almış olan öğrenciler,
*Öğretim kurumuna kayıt tarihi itibari ile bir öğretim yılı kaybı olan öğrenciler,
*Yabancı uyruklu öğrenciler,
*Polis akademisi ile askeri okul öğrencileri,
*Ek süre öğrenim gören (artık yıl) öğrenciler,
*Yüksek lisans öğrencilerinden hazırlık sınıfında öğrenim gören öğrenciler,
*Gerçeğe aykırı beyanda bulunan öğrenciler,
*Burs Yönetmeliği hükümlerine göre burs almaya yeterli bulunmayan öğrenciler, burstan yararlanamazlar.

ÖĞRENİM KREDİSİ NEDİR?

Yüksek öğrenim gören T.C. vatandaşı öğrencileri maddi yönden desteklemek, sosyal ve kültürel gelişmelerini kolaylaştırmak amacıyla devam ettikleri yüksek öğretim kurumlarının normal öğrenimi süresince verilen, zorunlu hizmet yükümlülüğü bulunmayan borç paradır.

Öğrenim kredisi borcu; öğrenciye normal öğrenimi süresince verilen miktarlara Türkiye İstatistik Kurumu Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksindeki artışlar uygulanarak, hesaplanacak miktarın ilave edilmesi ile tespit edilir.

ÖĞRENİM KREDİ VE BURSLARI NASIL ÇEKİLECEK?

Öğrenciler kyk.gov.tr adresindeki T.C. Ziraat Bankası linkinden KYK Kredi/Burs Ödemeleri bölümünden öğrenecekleri şubelerinden adına düzenlenmiş olan BANKKART’ını alarak (daha sonrada gönderilebilir) burs yada öğrenim kredilerini T.C. Ziraat Bankası ATM’lerinden süre tahdidi olmaksızın istedikleri zaman, ATM’lerin bulunmadığı yerlerde ise herhangi bir T.C. Ziraat Bankası şubesinden masraf ödemeden tahsil edebileceklerdir. Öğrencilere TC Kimlik Numaralarının son rakamına göre 6.-10. Günleri arasında ödeme yapılacaktır.

EN GÜNCEL HABERLERDEN ANINDA HABERDAR OLMAK İÇİN TIKLAYIN

BURS YA DA ÖĞRENİM KREDİSİ BAŞVURUSUNDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

Burs/Öğrenim kredisi başvurusunda bulunan öğrencilerin beyanlarının doğruluğu, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından Kamu kurum ve kuruluşları nezdinde araştırılacaktır. Beyanların doğru olmadığının tespit edilmesi halinde burs/öğrenim kredisi hakları iptal edilecektir.

*İnteraktif başvuruyu yaparken her alanı dikkatlice inceleyiniz.
*Hatalı, eksik bildirim, gerçeğe aykırı beyan; burs/öğrenim kredisi alınmasını engelleyebilir.
*Bekar öğrenciler anne ve/veya babasına (evli öğrenciler ise kendilerine ve/veya eşlerine) ait aylık net gelirini tam ve doğru olarak yazmalıdır.
*Burs ve öğrenim kredisi almaya hak kazanan öğrencilere ait bilgiler www.kyk.gsb.gov.tr internet adresinden öğrenilebilecektir. Ayrıca adrese herhangi bir tebligat yapılmayacaktır.
*KYK tarafından yapılacak bilgilendirmeler e-posta ve SMS üzerinden olacağından e-posta ve cep telefonu numaralarının doğru, aktif ve güncel olması gerekmektedir.
*Başvuru bitim tarihine kadar başvuru bilgilerinde güncelleme yapılabilir.
189 kez görüntülendi.


YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.