KYK Kredi Ve Bursu Alanlara Ağbal’dan Müjde!

KYK Kredi Ve Bursu Alanlara Ağbal’dan Müjde!
Yayınlama: 27.07.2016
Düzenleme: 05.03.2021 22:38
918
A+
A-

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, “Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun Teklifi”ni görüşmek üzere AK Parti Isparta Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç başkanlığında toplandı.

Maliye Bakanı Naci Ağbal,”Yükümlülüklerini tam ve zamanında yer TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, “Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun Teklifi”ni görüşmek üzere AK Parti Isparta Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç başkanlığında toplandı.

Maliye Bakanı Naci Ağbal,“Yükümlülüklerini tam ve zamanında yerine getiren mükellefleri ve mükellef haklarını güçlendiren bir kanun tasarısı çalışmasını yapıyoruz. Yakın zamanda bu konuyu da içine alacak, mükellef hakkını, hukukunu güçlendirecek, vergiye gönüllüuyumu teşvik edecek bir kanunu tasarısını da getireceğiz” dedi.

CHP Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, toplantının başında usul üzerinde söz alarak, düzenlemenin, içeriği bakımından kanun teklifi olarak değil, Bakanlar Kurulu tarafından hazırlanmış bir tasarı olarak Meclise gönderilmesi gerektiğini savundu.

TÜM MEMURHABERLERİNDEN ANINDA HABERDAR OLMAK İÇİN TIKLAYIN

KREDİ VE BURSLARLA İLGİLİ ALACAKLAR

Maliye Bakanı Ağbal, “Askerlik para cezası, karayolu taşıma kanunu idari para cezası, nüfus para cezası, seçim para cezası, karayolu geçiş ücreti idari para cezası, Kredi Yurtlar Kurumunun öğrencilere vermiş olduğu kredi ve burslarla ilgili alacaklar, belediyelerin su alacakları uygun görülürse kanun kapsamına dahil edilebilir” dedi.

Maliye Bakanı Ağbal da komisyona, teklifin kapsamı hakkında bilgi aktardı. Teklifin alacakların dönemi açısından 30 Haziran 2016 tarihini esas aldığını anlatan Ağbal, “Önerilen düzenlemede kesinleşmiş kamu alacaklarının asıllarının tahsilinden asla vazgeçmiyoruz. Kesinleşmiş kamu alacakları asıl tutarları itibarıyla bire bir tahsil edilmektedir. İhtilaflı alacakları sulh yoluyla tahsil etmeyi, böylece hem idarenin hem de yargı mercilerinin iş yükünü azaltmayı, vatandaşlarımızın da ihtilaf nedeniyle yaşadıkları belirsizlikleri ortadan kaldırmayı hedefliyoruz.” diye konuştu.

Ağbal, yeniden ele alınması için torba tasarıdan çıkarılan yurt dışı varlıkların Türkiye’ye getirilmesine ilişkin düzenlemenin de teklifte yeraldığını belirterek, “Ekonomimize önemli bir katkı yapacağını düşündüğümüz bu düzenlemeyi tekrar getirmiş olduk. İnşallah komisyonda yapılacak katkılarla birlikte bu düzenleme de bu teklifin içinde son halini alıp yasalaşacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Vatandaşın ve tüm işletmelerin devlete olan borçlarının yeniden yapılandırılması yoluyla, ihtilafların ortadan kalkacağını, işletme kayıtlarının düzeleceğini ve ekonomide canlanma sağlanacağını dile getiren Ağbal, teklifin yasalaşması halinde kamu alacaklarının tahsilatına katkı yapacağına inandıklarını söyledi.

Ağbal, teklifin yasalaşması halinde yararlanacak vatandaşlara ilişkin de şu değerlendirmeleri yaptı:

“Maliyede gelir, kurumlar, katma değer vergisi için temelde beklediğimiz sayı 4,5-5 milyon aralığında bir mükellef. Trafik para cezaları için mevcut teklifte yok ama onu da kapsama dahil etmek noktasında öneri sunacağız. Bunda 4 milyon 255 bin mükellef var. Yapılandırılan alacak tutarı yaklaşık 6 milyar lira tutarında. Vergi alacakları için bu kanun kapsamında yeniden yapılandırmaya sokacağımız vergi alacağı aslı tutarı 90 milyar lira. Sosyal güvenlik primi için 67 milyar lira. Gümrük vergisinde ise 325 milyon lira vergi aslı, 935 milyon lira ise gümrük para cezası yapılandırmaya sokuluyor.”

DÜZENLEMENİN KAPSAMI GENİŞLEYECEK

Ağbal, teklifin komisyon görüşmeleri sırasında bazı ilavelerin yapılabileceğine de işaret etti. Ağbal, teklifte olmadığı halde trafik para cezalarının kapsama alınmasını önerdiklerini ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Trafik para cezalarının teklif kapsamına alınmasını öneriyoruz. Askerlik para cezası, Karayolu Taşıma Kanunu idari para cezası, nüfus para cezası, seçim para cezası, karayolu geçiş ücreti idari para cezası uygun görülürse önerge ile kanun kapsamına dahil edilebilir. Ayrıca vergi dairelerinin tahsil ettiği diğer amme alacakları dediğimiz alacakları da kapsama dahil etmek istiyoruz. Ama diğer amme alacaklarından bazılarını dışarıda tutuyoruz. Henüz vergi dairelerine intikal etmemiş Kredi Yurtlar Kurumunun öğrencilere vermiş olduğu kredi ve burslarlailgili alacakların kapsama dahil edilmesiyle ilgili de önerimiz olacak. Ecrimisil alacaklarını yeniden yapılandırma kapsamına dahil etmek istiyoruz. Belediyelerin su alacakları şu anda kapsamda değil. Bunları da kapsama dahil etmek istiyoruz.”

ECZACILARA YÖNELİK DÜZENLEME

Ağbal, eczacılarla ilgili bir düzenlemenin de teklifin kapsamına alınabileceğini ifade ederek, buna ilişkin teknik çalışma yaptıklarını anlattı.

Bakan Ağbal, “Eczacılarımızın kayıtlarda olmadığı halde kayıtlarda gözüken tutarlarla ilgili bir sorunları var. Beyan edilecek tutarın, yüzde 4’ü oranında bir tutarın ödenmesi karşılığında eczacılarımızın geçmişten kalan bu sorunlarını çözeceğiz. Bunu şu açıdan önemsiyorum; Sağlık Bakanlığının eczacılar için getirdiği bir kayıt sistemi var. O kayıt sistemi devreye girdikten sonra bütün girişler ve çıkışlar zaten kayıtlı. Ama bir defalık böyle bir kayıt düzeltmesine ihtiyaç var. Bunu zaman zaman değişik platformlarda konuşuyoruz. Bu da eczacılarımız için inşallah hayırlı bir düzenleme olur. Kayıtlarını düzeltirler.” diye konuştu.

Kamuoyunda, vergisini zamanında ödeyen mükellefleri ödüllendirecek bir düzenleme talebi olduğunu da dile getiren Ağbal, bunu önemsediklerini söyledi.

Ağbal, “Vergisini tam ve zamanında ödeyen mükellefle ilgili de bir çalışmamız var. Yükümlülüklerini tam ve zamanında yerine getiren mükellefleri ve mükellef haklarını güçlendiren bir kanun tasarısı çalışmasını yapıyoruz. İnşallah yakın zamanda bu konuyu da içine alacak, mükellef hakkını, hukukunu güçlendirecek, vergiye gönüllüuyumu teşvik edecek bir kanunu tasarısını da Plan ve Bütçe Komisyonuna yakında getireceğiz.” dedi.

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.