LGS Yarın Gerçekleştirilecek!

Milli Eğitim Bakanlığı, 8’inci sınıf öğrencilerine yönelik Liselere Geçiş Sistemi (LGS) merkezi sınavını yarın düzenleyecek; deprem bölgesindeki öğrencilerin mağduriyetini önlemek adına, ikinci dönem konularından soru çıkmayacak.

LGS Yarın Gerçekleştirilecek!
Yayınlama: 03.06.2023
10
A+
A-

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 8’inci sınıf öğrencilerine yönelik Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınavı yarın düzenleyecek. Bu sınav, 1 milyon 246 bin 429 öğrenciyi ilgilendiriyor ve 15 bin 532 okulda, 81 bin 570 salonda gerçekleştirilecek.

Bu yılki sınavın ilk oturumu saat 09.30’da, ikinci oturumu ise 11.30’da başlayacak. İki oturum arasında öğrencilere 45 dakikalık bir ara verilecek. Bu süre zarfında öğrenciler okul bahçelerine çıkabilecek ve ihtiyaçlarını giderebilecekler.

Deprem bölgesindeki öğrencilerin mağduriyet yaşamaması için, 8’inci sınıfın ikinci dönem konularından soru sorulmayacak. Bu sınavda, deprem bölgesindeki 256 bin öğrenciden 67 bini, kendi talepleriyle 71 ilde sınava girecek. Geriye kalan tüm öğrencilerin sınav başvuruları merkezi olarak gerçekleştirildi.

LGS’ye isteyen öğrenciler girecek. Sınava girmeyen öğrenciler ise yerel yerleştirme ile liselere yerleştirilecekler.

Öğrencilerin sınava gelirken yanlarında geçerli bir kimlik belgesi ve en az 2 kurşun kalem, kalemtıraş ve leke bırakmayan yumuşak silgi bulundurmaları gerekiyor. Sınav, sözel ve sayısal olmak üzere iki oturum halinde uygulanacak. Sözel oturumda 50 soru, sayısal oturumda ise 40 soru yöneltilecek.

Cevap anahtarı, sınav sonrasında Bakanlık’ın internet sitesinde yayımlanacak. Sınav sonuçları ise 26 Haziran’da yine aynı internet sitesinde ilan edilecek. Sınav sonuç belgesi, posta yoluyla öğrencilere gönderilmeyecek. Sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından LGS tercih ve yerleştirme kılavuzu yayımlanacak ve liselere yerleştirme süreci başlatılacak.

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.