SON DAKİKA

Lisans Mezunlarının Lise-Önlisans KPSS’ye Girse Puanı Geçerli Olur mu?

Bu haber 15 Aralık 2014 - 13:17 'de eklendi.

2014/2 tercihleri yaklaşıyor. Sınav öncesinde lisans(4 yıllık) mezunu olduğu halde lise veya önlisans KPSS’ye giren adayların sorularını inceliyoruz.

Kısa bilgi

2014 KPSS her öğrenim düzeyinde (lise, önlisans, lisans) yapıldı ve sonuçlar da açıkland 2014/2 tercihleri yaklaşıyor. Sınav öncesinde lisans(4 yıllık) mezunu olduğu halde lise veya önlisans KPSS’ye giren adayların sorularını inceliyoruz.

Kısa bilgi

2014 KPSS her öğrenim düzeyinde (lise, önlisans, lisans) yapıldı ve sonuçlar da açıklandı. Özellikle lisans KPSS başvurusundan sonra 4 yıllık mezunu olup, lise-önlisans KPSS’ye giren adaylar puanlarının geçerliliği konusunda tereddüt yaşıyorlar. Bu adaylarımız tercih yapabilecekler mi? Puanlarını kullanabilecekler mi?

Mevzuat hükmü

KPSS Yönetmeliğinin 11. Maddesine göre KPSS puanlarının geçerlilik süresi 2 yıldır. Ve de ne Yönetmelikte ne de KPSS başvuru-tercih kılavuzlarında bu geçerlilik süresinin öğrenim düzeyinin yükselmesi sonucunda sona ereceğine dair bir hükme yer verilmemiştir.

DPB ne diyor?

Devlet Personel Başkanlığı (DPB), KPSS mevzuatını ve uygulamalarını belirleyen, takip eden ve uyuşmazlıkları gideren kurumdur. KPSS’ye ilişkin sorunlar bir çok adayın bildiğinin aksine ÖSYM tarafından değil DPB tarafından giderilir.

DPB’nin vermiş olduğu resmi görüşlerde de “üst öğrenim bitirmenin mevcut KPSS puanını etkilemediği” defalarca belirtilmiştir.

2014 lise-önlisans başvuru kılavuzu ne diyor?

“5-14 Mayıs 2014 tarihlerinde 2014-KPSS Lisans başvuruları alınmış olduğundan, 14 Mayıs 2014 tarihi ve öncesinde bir lisans diploması almaya hak kazanan adaylar 2014-KPSS Ortaöğretim/Ön Lisans’a başvuramazlar.” Yani 14 Mayıs sonrasında lisans(4 yıllık) mezunu olanların lise-önlisans KPSS’ye girmesinde ve puanlarını kullanmasında engel yoktur.

Sonuç olarak

Aşağıda yer verdiğimiz tabloya bakarak durumunuza göre puanınızın geçerliliğini öğrenebilirsiniz.

 

Girdiğiniz sınavDurumunuzPuanınızın geçerliliği
Önlisans KPSS14 Mayıs öncesinde lisans mezunu olmuştum2014 KPSS önlisans puanınız (P93) geçerli değil
Önlisans KPSS14 Mayıs’tan sonra ancak önlisans KPSS’ye başvurmadan önce lisans mezunu oldum2014 KPSS önlisans puanınız (P93)geçerli
Önlisans KPSSÖnlisans KPSS’ye başvurduktan sonra ama sınava girmeden önce lisans mezunu oldum2014 KPSS önlisans puanınız (P93)geçerli
Önlisans KPSSÖnlisans KPSS’ye girdikten sonra mezun oldum2014 KPSS önlisans puanınız (P93)geçerli
Önlisans KPSSÖnlisans KPSS puanları açıklandıktan sonra mezun oldum2014 KPSS önlisans puanınız (P93)geçerli
Lise KPSS14 Mayıs öncesinde lisans mezunu olmuştum2014 KPSS lise puanınız (P94) geçerli değil
Lise KPSS14 Mayıs’tan sonra ancak lise KPSS’ye başvurmadan önce lisans mezunu oldum2014 KPSS lise puanınız (P94)geçerli
Lise KPSSlise KPSS’ye başvurduktan sonra ama sınava girmeden önce lisans mezunu oldum2014 KPSS lise puanınız (P94)geçerli
Lise KPSSLise KPSS’ye girdikten sonra mezun oldum2014 KPSS lise puanınız (P94)geçerli
Lise KPSSlise KPSS puanları açıklandıktan sonra mezun oldum2014 KPSS lise puanınız (P94)geçerli

 

Yerleşen adaya kurum sorun çıkarır mı?

Hayır bir sorun olmaz. Bazı kurumlardaki bilgisiz olup, bilgi sahibi olmak gibi bir kaygısı da olmayan atama yetkilileri elbette çıkabilir. Bu durumda adayların durumu hemen DPB’ye bildirmeleri gerekmektedir.

Kutay Seymen ARIKAN

kutay@memurlar.net

Bir önceki yazımız olan Şimşek'in, Gelir Uzmanı Yardımcılığı Açıklaması başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.