SON DAKİKA

Lojistik İçin Tasarım Nasıl Yapılır ?

Bu haber 01 Temmuz 2016 - 22:03 'de eklendi.

Taşıma ve stok maliyetleri TZ’nin önemli maliyetleridir. Bunlar lojistik için tasarım kavramının işaret ettiği konulardır. Bu konuda 3 anahtar çözüm vardır.

Ekonomik paketleme ve taşıma: Ürünler; paketleme ve depolamanın verimli bir şekilde yapılacağı Taşıma ve stok maliyetleri TZ’nin önemli maliyetleridir. Bunlar lojistik için tasarım kavramının işaret ettiği konulardır. Bu konuda 3 anahtar çözüm vardır.

Ekonomik paketleme ve taşıma: Ürünler; paketleme ve depolamanın verimli bir şekilde yapılacağı şekilde tasarlanmalıdır. Daha sıkışık (compact) olarak paketlenen ürünlerin taşıması daha ucuz olur. Birçok perakendeci ürünlerin daha az depo alanı kaplamasını ve kolayca istiflenmesini tercih eder. Verimli depolama envanter maliyetlerini azaltır, çünkü elleçleme maliyetleri düşer. Benzer şekilde ürünler bulk olarak sevk edilebilir. Sadece final ambalajlama depoda veya perakendecide yapılabilir.

Eş zamanlı ve paralel süreçler: TZ’de birçok zorluk uzun üretim zamanlarından kaynaklanmaktadır. Kısa hazırlık zamanı ihtiyacı ve sürekli olarak kısalan ürün hayat süresi, belirli üretim adımlarının ekipman ve tecrübe avantajından dolayı farklı yerlerde yapılmasını zorunlu kılar. Eş zamanlı ve paralel süreçler daha önce sıra ile yapılan adımların, aynı zamanda tamamlanmasını ifade eder.

Standartlaştırma: Süreleri azaltmanın mümkün olmadığı durumlarda standartlaştırma uygulanır. Standartlaştırma yoluyla toplam talebin tahmin edilmesi kolaylaşır.

Modüler ürün:  farklı müşterilerin farklı ihtiyaçlarına cevap verebilecek şekilde tasarlanmış standart bir ürün bulunmaktadır. Hemen hemen bütün yazılım ürünleri de pazara standart bir ürün olarak sunulmaktadır. Ancak tüketiciler yazılımı kendi istek ve arzularına cevap alabilecekleri en uygun şekle dönüştürme imkanına sahiptir. Yükseklik ayarlı ofis sandalyeleri ve yükseklik ayarlı otomobil koltukları diğer bir örnektir. . Bu noktada önemli olan tasarım aşamasında ürünün farklı müşterilerin farklı özelliklerine uyum sağlayabilecek bir hale getirilebilmesidir. Dolayısıyla burada tasarım üretim yönteminden çok daha önemlidir.

Modüler süreçler: Modüler süreçler ayrı işlemlerden oluşan süreçlerdir. Böylece üretimin farklı aşamalarnda farklı yarı mamuller stoklanır. Standartlaştırmada 4 farklı yaklaşım vardır:

Parça standartlaştırması: Ortak parçalar birçok üründe kullanılırlar.

Süreç  standarlaştırması: Farklı ürünler için ürünleri mümkün olduğunca geç uyarlama-tamamlama

Ürün  standartlaştırması: Birçok ürün çeşidi sunulur, çok az kısmı stoklanır. Yok satmayı engellemek için en üst seviye ürün stoklanır, en üst seviye fiyatından daha düşük bir fiyatla satılır.

Satınalma standartlaştırması: Süreç ekipmanları ve yaklaşımının standartlaştırılmasıdır. Aynı ekipman ile farklı farklı ürünler üretilir.

İtme-çekme sınırı: Ürünün tamamlanmasının geciktirilmesidir.

TEDARİKÇİNİN YENİ ÜRÜN TASARIMINA DAHİL EDİLMESİ

Yeni ürün parçaları için uygun tedarkçilerin seçilmesi, TZ’nin önemli bir konusudur. Tasarım aşamasında tedarikçiler dahil olursa büyük fayda sağlanır. Malzeme maliyeti azalır, kalite artar, geliştirme zamanı ve üretim maliyeti azalır.

TEDARİKÇİ ENTEGRASYONU YELPAZESİ

Entegrasyon yok: Tedarikçi tasarıma dahil edilmez. Malzemeler müşterinin isteğine göre alınır.

Beyaz Kutu: Entegrasyon düzeyi resmi değildir. Alıcı tedarikçiye danışır.

Gri Kutu:  Resmi tedarikçi entegrasyonudur. Alıcı ve satıcının elemanlarından işbirliği ekibi oluşturulur.

Siyah Kutu: Alıcı tedarikçiye bazı bilgiler verir ve tedarikçi  parçaları bağımsız olarak tasarlar ve geliştirir.

Bir önceki yazımız olan Uluslararası İktisat Çözümlü 100 soru başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.