Matematik İklim Kuşakları ve Sıcaklık Kuşakları Coğrafya Ders Notları

Dünya’nın şekline ve eksen eğikliğine bağlı olarak ortaya çıkan ortaya çıkan Matematik İklim Kuşakları ve Sıcaklık Kuşakları ders notları

Matematik İklim Kuşakları ve Sıcaklık Kuşakları Coğrafya Ders Notları
Yayınlama: 28.02.2021
Düzenleme: 31.01.2023 15:11
1.806
A+
A-

Matematik İklim Kuşakları ve Sıcaklık Kuşakları Coğrafya Ders Notları

Matematik İklim Kuşakları

Dünya’nın şekline ve eksen eğikliğine bağlı olarak ortaya çıkan kuşaklardır. Ekvator ve çevresi tropikal kuşağı, kutup dairesi ve dönenceler arası, orta kuşağı; kutup dairesi ve kutup noktaları arası ise kutup kuşağını oluşturur. Matematiksel iklim kuşakları güneş ışınlarının geliş açısı belirleyicidir. Güneş ışınlarının dönenceler arasına dik gelirken dönenceler dışına asla dik gelmez. Bundan ötürü dönenceler arası yıllık sıcaklık değerleri yüksektir. Kutup daireleri ile kutup noktaları arasına güneş ışınları en eğik açılarla düşer. Güneş ışığının açısı daraldıkça sıcaklık azalır.

Matematik iklim kuşaklarının sınırı her iki yarım kürede de eşittir. Bunun tek nedeni eksen eğikliğidir

Sıcaklık Kuşakları

Sıcaklık kuşaklarının ortaya çıkması Dünya’ nın şeklinin küre olmasının yanı sıra kara ve denizlerin dağılışı, okyanus akıntıları ve atmosferdeki hava kütlelerinin genel dolaşımı etkiler. 30° Kuzey paraleli ile 27° Güney paraleli arasına sıcak kuşak denir.

Ilıman kuşağın Kuzey yarım kürede sınırı 30°kuzey paraleli ile 68° kuzey paraleli arasında iken Güney yarım kürede 27°güney paraleli ile 48° güney paraleli arasındadır. Soğuk kuşak Kuzey yarım kürede 68° Kuzey ile 90° kuzey kutup noktası arasında yer alır. Güney yarım kürede 48° güney ile 90° kutup arasında yer alır.

Her iki yarım kürede sıcaklık kuşakları aynı paralelden geçmez. Bunun sebebi Kuzey yarım kürede karaların oranı Güney yarım küreden daha fazladır. Karalar çabuk ısınıp soğuduğu için sıcaklığın sınırında dalgalanmalara sebep olur. Bu sebeple sıcak kuşağın sınırı Kuzey yarım küre de daha üst enlemlere tırmanır.

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.