MEB, 2015 TEOG Tercih Robotu ve Kontenjan Listeleri Yayımlandı

MEB, 2015 TEOG Tercih Robotu ve Kontenjan Listeleri Yayımlandı
Yayınlama: 03.07.2015
Düzenleme: 05.03.2021 22:11
455
A+
A-

2015 Yılı Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Uygulaması Tercih ve Kontenjan Listeleri yayımlandı

MEB, TEOG sistemi kapsamında, lise tercihinde bulunacak öğrenciler için ilk kez e-okul sistemi üzerinden tercih robotu hizmeti başlattı.

MEB Bilgi İşlem 2015 Yılı Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Uygulaması Tercih ve Kontenjan Listeleri yayımlandı

MEB, TEOG sistemi kapsamında, lise tercihinde bulunacak öğrenciler için ilk kez e-okul sistemi üzerinden tercih robotu hizmeti başlattı.

MEB Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, bu yıl lise tercihi yapacak öğrenciler ve velileri için ‘e-okul.meb.gov.tr’ adresinden tercih robotuna erişim mümkün olacak.

Tercih robotunda okul türleri, il, ilçe ve yüzdelik dilimlere göre listeleme yapılabilecek. Ayrıca bilgilendirme amaçlı olarak da yüzdelik dilimin daha altında ve üstündeki değerlerle de tercih listeleri oluşturulabilecek.

Öğrenciler, tercih listesinde okulların yüzdelik dilimleri, türü, öğretim şekli, kontenjanı, yabancı dil ve pansiyon durumu gibi detaylı bilgileri de inceleyebilecek.

Bilinçli tercih yapılması için yönlendirme amacıyla hazırlanan robotun, öğrenciler için bağlayıcılığı bulunmuyor.

Öte yandan, öğrenci ve velilere danışmanlık hizmeti verilmesi amacıyla 81 ilde kurulacak tercih danışmanlığı komisyonlarındaki rehber öğretmenler, e-okuldaki tercih robotlarından yararlanacak.

“web sitelerindeki tercih robotlarına itibar edilmesin”

Bakanlık yetkilileri, öğrencinin kimlik, adres ve iletişim bilgilerinin istendiği çeşitli web sitelerindeki tercih robotlarına itibar edilmemesi konusunda uyarıda bulundu.

Bu sitelerin istismara açık olduğuna işaret eden yetkililer, buraya verilen bilgilerin çocukların aleyhine durumlar oluşturabileceğini söyledi.

TEOG Tercih Robotu İçin Tıklayınız 

2015 TEOG Tercihleri Nasıl Yapılır?

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.