Mebusan Meclisinin Dağılmasının Nedenleri Sonuçları

Mebusan Meclisinin Dağılmasının Nedenleri Sonuçları
Yayınlama: 04.04.2021
364
A+
A-

Mebusan Meclisi’nin “Millî Misak” bildirisine büyük bir tepki gösteren galip devletler, şehre asker çıkararak İstanbul’u resmen işgale başlamışlardır. Müttefiklerin donanmaları 13 Kasım 1918’den beri İstanbul limanında idi.

Ama yabancı askerler resmi binaları işgal etmemişlerdi. 16 Mart’ta ise şehre çok sayıda İngiliz askeri çıktı ve işgale başladılar. Resmi dairelere, telgraf merkezlerine el konuldu. Karakollar basıldı. Harbiye Nazırı Fevzi (Çakmak) Paşa odasından dışarıya atıldı. Birçok subay, er ve polis memuru şehit edildi. Mebusan Meclisi de basıldı ve ileri gelen mebuslar tutuklandı. Bunların bir kısmı Malta’ya sürüldü. Vatansever subay, er ve memurlar şimdiden Ankara’ya kaçmaya başladılar. Fevzi Paşa da Ankara’ya giderek Mustafa Kemal‘e katıldı.

– Osmanlı’da iki defa meşrutiyet ilan edilmiştir.

– Kısa süreli olan bu meşrutiyetler padişah kararı ile fesh edilmiş ve bu yüzden monarşiye geri dönüş olmuştur.

– Meşrutiyet demek monarşinin yanında yani padişah ya da kral gibi bir yönetmenin yanında bir de meclis olması demektir.

– Bu sayede, halkın da iradesi kısmi olarak yönetimde yer alır.

– 1876 yılında ilan edilen Birinci Mesrutiyet, 93 Harbi nedeni ile Birinci Meşrutiyet feshedildi.

– İkinci Meşrutiyet ise 1908 yılında ilan edildi ve Balkan Savaşları nedeni ile 1912 yılında feshedildi

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.