Meclis Yeni Başkanını Seçmek İçin İlk Tur Sonuçlandı!

Meclis, TBMM Başkanlığı seçiminde ilk tur sonuçları açıklandı. Hiçbir aday 400 oy barajını aşamadı ve ikinci tur için seçim süreci devam ediyor.

Meclis Yeni Başkanını Seçmek İçin İlk Tur Sonuçlandı!
Yayınlama: 07.06.2023
24
A+
A-

Adaylar Seçilebilmek İçin Gerekli Olan 400 Oya Ulaşamadı

Meclis, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı seçimlerine başladı. İlk tur oylama sonucunda adaylar, seçilebilmek için gereken 400 oy barajını aşamadılar.

TBMM Genel Kurulu’nda yapılan birinci tur oylamada 586 milletvekili oy kullandı. AK Parti İstanbul Milletvekili Numan Kurtulmuş 317, CHP Ankara Milletvekili Tekin Bingöl 131, Yeşil Sol Parti (YSP) Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç 51, İYİ Parti İstanbul Milletvekili Cihan Paçacı 42, DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu 16, Gelecek Partisi Antalya Milletvekili Serap Yazıcı Özbudun 20, TİP Hatay Milletvekili Can Atalay ise 3 oy aldı. 6 oy ise geçersiz sayıldı.

İkinci Turda TBMM Başkanı Seçimi Devam Ediyor

Ancak hiçbir aday, TBMM Başkanı seçilmek için gereken üye tam sayısının üçte iki olan 400 çoğunluğuna ulaşamadı. Bu nedenle seçim ikinci tura geçti.

Milletvekilleri ikinci tur oylamaya geçti ve TBMM Başkanlığı için yapılacak olan seçim süreci devam ediyor.

Üçüncü Turda Salt Çoğunluk Oy Aranacak

İkinci turda da TBMM Başkanı seçilebilmek için üye tam sayısının üçte ikisinin oylarını almak gerekecek. Üçüncü turda ise salt çoğunluk olan 301 oy aranacak.

Dördüncü Oylamada En Fazla Oy Alan Üye Başkan Seçilecek

Eğer üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa, en çok oy alan iki aday için dördüncü oylama yapılacak. Dördüncü oylamada en fazla oy alan üye, TBMM Başkanı olarak seçilecek.

Seçim süreci devam ediyor ve milletvekilleri ikinci tur oylamaya geçti. TBMM Başkanlığı için yapılacak olan seçimin sonucu merakla bekleniyor.

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.