SON DAKİKA

Memur İçin Bireysel Emeklilikte Son Durum

Bu haber 19 Ağustos 2016 - 17:48 'de eklendi.

Mecliste kabul edilen 6740 sayılı “Bireysel Emeklilik Tasarruf Ve Yatırım Sistemi Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”, çalışanların otomatik olarak bireysel emeklilik planına dahil edilmesini öngörüyor.Bu düzenlemeye göre, 50’den fazla çalışanı o Mecliste kabul edilen 6740 sayılı “Bireysel Emeklilik Tasarruf Ve Yatırım Sistemi Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”, çalışanların otomatik olarak bireysel emeklilik planına dahil edilmesini öngörüyor.Bu düzenlemeye göre, 50’den fazla çalışanı olan işyerlerinde 45 yaşını tamamlamamış her çalışan, ücretleri üzerinden her ay prim kesilmek suretiyle bireysel emeklilik sitemine dahil edilecek. Ancak Bakanlar Kurulu bazı işyerlerini kapsam dışında bırakabilecek.

TÜM MEMURHABERLERİNDEN ANINDA HABERDAR OLMAK İÇİN TIKLAYIN

MEMURLARIN BİREYSEL EMEKLİLİĞİ

Kanunun yürürlüğe gireceği tarihte 45 yaşını tamamlamamış olan memurlar, 1/1/2017 tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde kurumları tarafından bir emeklilik sözleşmesi düzenlenmek suretiyle bireysel emeklilik planına dâhil edilecek.

MEMURLARIN BİREYSEL EMEKLİLİĞİ

Kanunun yürürlüğe gireceği tarihte 45 yaşını tamamlamamış olan memurlar, 1/1/2017 tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde kurumları tarafından bir emeklilik sözleşmesi düzenlenmek suretiyle bireysel emeklilik planına dâhil edilecek.

BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİNE GİRİLMESİ ZORUNLUĞU

Memurların, bireysel emeklilik sistemine alınmaları zorunlu olmakla birlikte, sistemde kalmaları zorunlu değil.

Memur, emeklilik planına dâhil olduğunun kendisine bildirildiği tarihi izleyen 2 ay içinde sözleşmeden cayabilecek. Sözleşmeden cayan memura, ödediği katkı payları (varsa hesabında bulunan yatırım gelirleri ile birlikte) 10 iş günü iade edilecek.Öte yandan, memur cayma hakkını kullanmasa bile, bazı hallerde katkı payı ödemesine belli bir süre ara verilmesini isteyebilecek.

KESİLECEK PRİM MİKTARI
Bireysel emeklilik sitemine dahil edilecek olan memurlardan her ay “çalışan katkı payı” kesilecek.

Çalışan katkı payı; 1/10/2008 tarihinden sonra memuriyete girenler için sosyal güvenlik primi kesintisine tabi olan prime esas kazancın %3’ü oranında olacak, 1/10/2008 öncesinde Emekli Sandığına tabi görevlerde bulunanlar için ise emekli keseneğine esas matrahın %3’ü oranında olacak.

Bakanlar Kurulu, katkı payına maktu bir limit getirebileceği gibi, %3’lük oranı iki katına kadar artırabilecek veya %1’e kadar azaltabilecek.

TÜM MEMURHABERLERİNDEN ANINDA HABERDAR OLMAK İÇİN TIKLAYIN

BİREYSEL EMEKLİLİĞE DEVLET KATKISI

Bireysel emeklilik hesabına memur tarafından ödenen katkı paylarının yanı sıra Devlet katkısı da sağlanacak.

Memur, sözleşmeden cayma hakkını (2 ay içinde) kullanmaz ise, sisteme girişte bir defaya mahsus olmak üzere, hesabına 1000 TL tutarında ilave Devlet katkısı sağlanacak. (Bakanlar Kurulu, Devlet katkısını 1500 TL’ye yükseltebileceği gibi 500 TL’ye de indirebilecek)

 Memurun sistemden çıkma süresine göre Devlet katkısında yararlanma durumu farklı olacak. Hesabındaki birikim en az 10 yıllık olan ve birikimini yıllık gelir sigortası sözleşmesi kapsamında almayı tercih eden memura, birikiminin %5’i karşılığında ek Devlet katkısı da ödenecek.

Bir önceki yazımız olan KPSS'de Düşük Puanla Atanan Bölümler başlıklı makalemizde atama, düşük puan ve kpss hakkında bilgiler verilmektedir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.