Memur Ve Emeklilerin Gözü Son Görüşmede

Memur Ve Emeklilerin Gözü Son Görüşmede
Yayınlama: 21.08.2015
Düzenleme: 05.03.2021 22:17
331
A+
A-

Hükümet ile memur arasında süren 3. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde yarın son kez görüşme yapılacak. 5 milyondan fazla memur ve emekliyi ilgilendiren zam pazarlığında gözler yarın ki toplantıya çevrildi.

Hükümet ile memur arasında süren 3. Dönem To Hükümet ile memur arasında süren 3. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde yarın son kez görüşme yapılacak. 5 milyondan fazla memur ve emekliyi ilgilendiren zam pazarlığında gözler yarın ki toplantıya çevrildi.

Hükümet ile memur arasında süren 3. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde düğüm çözülüyor. 5 milyonu aşkın memur ve emekliyi ilgilendiren görüşmeler için taraflar yarın son defa bir araya gelecek. 3 Ağustos’ta başlayan görüşmelerin ilk ayağında memur temsilcileri 8+8 zam talebi ile masaya otururken hükümet tarafı ilk yıl için 4+4, ikinci yıl için de 3+3 ile pazarlık sürecini başlatmıştı. Ancak hükümet ilk görüşmede 4+4’lük zam önerisini 2016 yılı için yüzde 5+4, 2017 için ise 3+3 olarak revize etti. Memur konfederasyonları bu artışı yetersiz bulsa da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in “Teklifimiz son değil, belki yükselebilir” sözleriyle gözler son toplantıya çevrildi.

Tarafların anlaşma sağlayamaması durumunda devreye Kamu Görevlileri Hakem Kurulu girecek. Kurul, en geç 31 Ağustos’a kadar yapılacak zam oranını belirlemiş olacak. Şimdiye kadar 5 oturum yapılan görüşmelerde, zam teklifinin yanı sıra emekliye promosyon, eş ve çocuk yardımı, sosyal teşvik paketi gibi sosyal haklar konusundaki talepler masaya yatırıldı. Emekli kamu görevlilerine maaş aldıkları banka tarafından promosyon ödenmesini sağlamak üzere Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bankalara protokol imzalanması teklif edildi. Çalışmayan memur eşi içinde ödenen eş yardımı tutarının 275 TL’ye çıkarılması, hem çalışan hem emekli için çocuk başı 75 TL ‘çocuk yardımı’ istendi.

 

kaynak: Türkiye

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.