SON DAKİKA

Memurlar Hem Çalışıp Hem Okuyabilir Mi?

Bu haber 12 Mayıs 2016 - 6:22 'de eklendi.

Yükseköğrenime devam eden Devlet memurlarının, okulda bulunmaları gerektiğinden hareketle mesai saatleri içinde amirlerinden izin talebinde bulundukları durumlarla karşılaşılabiliyor.Mesai saatleri içinde eğitimlerine devam etmek için izin talebinde bulun Yükseköğrenime devam eden Devlet memurlarının, okulda bulunmaları gerektiğinden hareketle mesai saatleri içinde amirlerinden izin talebinde bulundukları durumlarla karşılaşılabiliyor.Mesai saatleri içinde eğitimlerine devam etmek için izin talebinde bulunan devlet memurlarının bu isteklerine, kurumlara ve/veya amirlere göre değişen cevaplar verilebiliyor.

MEMURLARIN EĞİTİM İZNİ

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, Devlet memurlarının çalışma saatlerinin nasıl olacağı ile hangi hal ve sürelerle izin kullanabileceklerini belirlemiştir. Kanundaki düzenlemelere göre;
Memurun haftalık çalışma süresi genel olarak 40 saattir ve bu süre Cumartesi ve Pazar günleri tatil olacak şekilde düzenlenir. Özel düzenlemelerle kurumların ve hizmetleri çerçevesinde farklı çalışma süreleri tespit edilebilir.

Memurların; yıllık izin, mazeret izni, hastalık izni, sağlık izni, aylıksız izin, refakat izni, süt izni, fazla çalışma karşılığı izin ve yarım zamanlı çalışma düzenlemesinden yararlanma hakları vardır.

EĞİTİM İÇİN MESAİ SAATİNDE İZİN
657 sayılı Kanunda, memurların yükseköğrenime devam edebilmeleri için mesai saatleri içinde izinli sayılmasına imkan veren bir düzenleme yer almamaktadır.

Ancak, amirlerin takdiriyle yılda en fazla 10 gün süre ile verilebilen (aynı yıl benzer şekilde ikinci defa 10 gün izin verilmesi durumunda, ikinci defa verilen izin yıllık izinden düşülür) mazeret izinleri, gerek görülmesi durumunda amirleri tarafından ilgili memurların eğitimlerine devam etmeleri için kullandırılabilir.

Ayrıca, yıllık izinlerini eğitimlerine devam edebilmek için kullanmak isteyen memurların, izinlerin bölümler halinde kullanılmasına ilişkin talepleri de amirleri tarafından uygun görülebilir.

Öte yandan, yükseköğrenime mesai saatlerinde devam etme imkanı bulamayan memurların, genellikle 24 saat esasına göre çalışılan kurumlarda gece saatlerinde görev yapılabilecek kadrolara geçmeye çalışmaktadırlar.

Bir önceki yazımız olan AÖF Sınavsız İkinci Üniveriste Yeni Kayıt ve Kayıt Yenileme Harç Ücretleri Ne Kadar? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.