Midede Olan Bakteri Ağız Kokusuna Neden Olabilir

Midede Olan Bakteri Ağız Kokusuna Neden Olabilir
Yayınlama: 07.09.2015
Düzenleme: 05.03.2021 22:27
485
A+
A-

Ağız kokusu çoğu insanı rahatsız eden, İnsanın bu nedenle konuşmasını engelleyen hatta toplumdan kaçmasına sebep oluyor. Ağzı kokan bireyin kendiside ağız kokusundan rahatsız olup topluma girmektense yalnız kalmayı seçiyor. İşte bu ağız kokusuna sebep ola Ağız kokusu çoğu insanı rahatsız eden, İnsanın bu nedenle konuşmasını engelleyen hatta toplumdan kaçmasına sebep oluyor. Ağzı kokan bireyin kendiside ağız kokusundan rahatsız olup topluma girmektense yalnız kalmayı seçiyor. İşte bu ağız kokusuna sebep olanların cevabı. KTÜ Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özgür, mideye yerleşen “helikobakter pilori” adı verilen bakterinin ağız kokusuna neden olduğunu söyledi.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Özgür, mideye yerleşen “helikobakter pilori” adı verilen bakterinin ağız kokusuna neden olduğunu söyledi.

Özgür, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ağız kokusunun sık rastlanılan önemli bir sağlık sorunu olduğunu belirtti. Ağız kokusunun kişilerin sosyal faaliyetlerini de sınırladığını belirten Özgür, “Ağız kokusu kişide özgüven kaybına yol açabilmektedir. Yine eşler arasında uyumsuzluğa neden olabiliyor. Ülkemizde ve yurtdışında yapılan çalışmalarda, ağız kokusunun toplumda görülme sıklığı yüzde 30’a kadar çıkmaktadır” dedi.

Özgür, ağız içinden kaynaklanan kötü kokunun birçok nedeni olabileceğine dikkati çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

” Ağız kokusu yapan hastalıklar ağız içi ve ağız dışı hastalıklar olmak üzere iki gruba ayrılmaktadır. Ağız içi nedenler arasında dil üzerinde biriken bakteriler, diş eti ve diş destek dokularının iltihabı ile diş çürükleri sayılabilir.Ağız kokusu ile gelen hastaların yüzde 90’ı kadarında ağız içerisinde bir hastalık ile karşılaşılmaktadır. Uzun süre devam eden kulak burun boğaz enfeksiyonlarını, sindirim sistemi ve tüm vücudu ilgilendiren hastalıkları da ağız kokusu yapan hastalıklardan sayabiliriz. Şeker hastalarında da ağızda aseton kokusu önemlidir.”

Böbrek yetmezliği olan, üre ve sirozlu hastalarda da amonyak birikiminin ağız kokusunun önemli nedenleri arasında olduğunu vurgulayan Özgür, “Ağız kokusu yapan hastalıklar içerisinde midede yerleşen ‘helikobakter pilori’ adı verilen bakteri önemli bir yer tutmaktadır. Ülkemizde yapılan çalışmalarda bu mikrobun sıklığı yüzde 80 dolayındadır. Ağız kokusuna yol açan diğer sindirim sistemi hastalıkları ise bağırsak parazitleri, sindirim sistemi kanamaları, reflü hastalığı, mide fıtığı, karaciğer yetmezliği, mide çıkışında tıkanma ve bazı emilim bozukları sayılabilir” diye konuştu.

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.