‘Milli Elektrikli Araba’ mı Geliyor?

‘Milli Elektrikli Araba’ mı Geliyor?
Yayınlama: 09.08.2015
Düzenleme: 05.03.2021 22:16
599
A+
A-

Milli Gemi ve Milli helikopterden sonra milli elektrikli araba da mı üretilecek? TÜBİTAK öncülüğünde geliştirilen “milli araba” projesi üzerinde çalışmalar sürerken, Bakanlığa yapılan “Milli Elektrikli Araba” (MARA) isimli bir proje başvurusu dikkatleri ü Milli Gemi ve Milli helikopterden sonra milli elektrikli araba da mı üretilecek? TÜBİTAK öncülüğünde geliştirilen “milli araba” projesi üzerinde çalışmalar sürerken, Bakanlığa yapılan “Milli Elektrikli Araba” (MARA) isimli bir proje başvurusu dikkatleri üzerine çekti. Projenin tamamlanmasının ardından bir aparat ile tüm arabaların hibrid (elektrikli) yapıya dönüşmesi sağlanabilecek.

Arabanın prototipinin yapılması için tüm hazırlıkların tamamlandığını belirten proje sahibi Selami Karagöz, üretilecek bir aparat ile markasına bakılmaksızın tüm arabaların yarım saat içinde elektrikli hibrid arabaya dönüşebileceğini kaydetti. Projeye göre, kilometre başına yüzde 35 yakıt tasarrufu sağlanacak, yedek parçaların yerli imalatı mümkün olacak, üretilecek aparat hem yeni hem eski araçlarda kullanılabilecek.

ARAÇLAR HAREKET HALİNDEYKEN ELEKTRİĞE GEÇEBİLECEK

Araçların hareket halindeyken “elektrik”e geçebileceği model, dış enerji kaynağından ilave şarj gerektirmeyecek.
Selami Karagöz, yalnızca İstanbul’da trafik sıkışıklığının yıllık yakıt maliyetinin 3 milyar 120 milyon doları aştığını belirterek, “Bu maliyetler, dünyada artan metropollerin getirdiği kaçınılmaz bir sonuç. Trafik sıkışıklığı, büyük şehirlerin ve çağdaş toplumların çözülmeyi bekleyen en büyük sorunlarından biri haline geldi. İşte bu noktada trafikte kaybolan enerjinin yeniden kazanılarak yakıt giderinin tasarrufu yoluyla ülke ekonomisine katkı sağlamayı amaçlayan bir proje geliştirdik.
Projenin, eş zamanlı dönüşümü mümkün kılabilmesi sayesinde belki de Türkiye Devrim arabalarından sonra ilk defa tüm dünyaya teknoloji ihraç etmenin eşiğinde” dedi.

1 YILA SERİ ÜRETİM
Arabanın prototipinin yapılması için tüm hazırlıkların tamamlandığını belirten Karagöz, aracın 12 ay içinde seri üretime hazır hale getirilmesinin mümkün olduğunu bildirdi. Projenin Çin pazarı için geliştirildiğini ancak “patent” konusunda yaşanan anlaşmazlıklar nedeniyle rotayı Türkiye’ye çevirdiklerini kaydeden Karagöz, “Devletten sadece kendi parçalarımızı üretebileceğimiz bir sanayi bölgesi talep ettik. Bakanlık reddetse bile projeyi halka sunmayı ve bir serbest bölge kurup parça üretimine başlamayı planlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Milliyet

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.