SON DAKİKA

Milli Varlığa Yararlı Cemiyetler

Bu haber 24 Temmuz 2016 - 14:01 'de eklendi.

Milli Varlığa Yararlı Cemiyetler: İşgallere karşı Osmanlı Hükümeti’nin tepkisiz kalması üzerine kurulmuşlardır. Bölgeseldirler, ulusal değildirler. Silahlı mücadele yapmamışlardır. Sivas Kongresi’nden sonra birleşerek daha da güçlü hale gelmişlerdir. Halk Milli Varlığa Yararlı Cemiyetler: İşgallere karşı Osmanlı Hükümeti’nin tepkisiz kalması üzerine kurulmuşlardır. Bölgeseldirler, ulusal değildirler. Silahlı mücadele yapmamışlardır. Sivas Kongresi’nden sonra birleşerek daha da güçlü hale gelmişlerdir. Halkın milli duygularının öne çıkmasında etkili olmuşlardır. Kuruluşlarında Mustafa Kemal’in etkisi yoktur. Ama teşkilatlanmalarında Mustafa Kemal etkilidir.

Trakya Paşaeli: 2 Aralık 1918’de Edirne’de kurulmuştur. Amaç Doğu Trakya’nın işgalini önlemek ve bölgenin Türklere ait olduğunu ispatlamaktır. Yunan işgalleri ve Mavri Mira cemiyetinin faaliyetleriyle mücadele etmiştir. Edirne ve Lüleburgaz kongrelerini toplamıştır. Osmanlı’nın yıkılması durumunda yeni bir devlet kurmayı da amaçlamıştır. Yeni Edirne ve Ahali gazetelerini yayınlamıştır.

İzmir Müdafaa-i Hukuku Osmaniye: İzmir’in Yunanlılara verileceği haberi üzerine 26 Aralık 1918’de kurulmuştur. Silahlı mücadeleyi göze almıştır. Balıkesir ve Alaşehir kongrelerinden sonra İzmir Redd-i İlhak Cemiyeti’ne katılmıştır.

İzmir Reddi İlhak: 1918’de İzmir’de kurulan Müdafaa-i Vatan Heyeti 14 Mayıs 1919’da adını Redd-i İlhak Cemiyeti olarak değiştirmiştir. İzmir’in işgalini önlemek ve buranın Türklere at olduğunu göstermek için kurulmuştur. Balıkesir ve Alaşehir kongrelerinin toplanmasında etkili olmuştur.
Doğu Anadolu Müdafaa-i Hukuk: 2 Aralık 1918’de İstanbul merkezli kurulmuş daha sonra merkezini Erzurum’a taşımıştır. Doğu Anadolu’da kurulması planlana Ermeni devletine karşı kurulmuştur. Hadisat ve Fransız Lepays(Vatan) gazetesini çıkarmıştır. Bölgedeki Türklerin göç etmemesini, dini, ekonomik ve sosyal alanlarda örgütlenmesini, doğu illerini savunmak için birleşilmesi gerektiğini, Mustafa Kemal, Rauf Orbay, Kazım Karabekir gibi milli mücadelenin önemli liderleri aracılığıyla yayınladığı bir bildiride duyurmuştur. Erzurum Kongresi’nin toplanmasını sağlamıştır.

Trabzon Müdafaa-i Hukuk:19 Şubat 1919’da Trabzon merkezli kurulmuş olan cemiyetin amacı Karadeniz’de Pontus Rum devletinin kurulmasını engellemektir. Erzurum kongresine temsilci göndermiştir. İstikbal gazetesini çıkardı.

Kilikyalılar: Ali Fuat Paşa’nın girişimleriyle 1918’de İstanbul merkezli kurulmuş ve daha sonra merkezi Adana’ya taşınmıştır. Çukurova’da Ermeni ve Fransızlara karşı kurulmuştur.

Kars İslam Şurası: 5 Kasım 1918’de Kars merkezli kurulmuştur. Ermenilerle mücadele etmiş, Erzurum Kongresine temsilci göndermiştir.

Vahdet-i Milliye: Milli cemiyetleri birleştirmeyi amaçlamıştır.

Milli Müdafaa: Anadolu halkına silah sağlamıştır.

Milli Karakol: Yasal değildir. Silah sevkiyatı için kurulmuştur.
Anadolu Kadınları Müdafaa-i Vatan: Merkezi Sivas olup 5 Kasım 1919’da Atatürk’ün isteğiyle kurulmuştur.

Menteşeliler: Muğla’da kurulmuştur.

Milli Kongre: 29 Kasım 1918’de İstanbul’da kurulmuştur. Milli mücadelenin haklılığını duyurmak için basını en çok kullanan cemiyettir. Arapça, Fransızca ve İngilizce yayınlar yapmıştır. Kuvayı milliye sözü ilk kez cemiyetin kurucularından Dr. Esat Işık’ın raporunda geçmiştir. Milli mücadelenin zeminini oluşturmuştur.

Bir önceki yazımız olan Uluslararası İktisat Çözümlü 100 soru başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.