SON DAKİKA

Milli Varlığa Zararlı Cemiyetler

Bu haber 24 Temmuz 2016 - 14:03 'de eklendi.

Azınlıkların Kurduğu Zararlı Cemiyetler: İtilaflar tarafından desteklenmiş ve kışkırtılmışlardır.

Pontus Rum: Merkezi Trabzon olup Rumlar tarafından kurulmuştur. Pontus Rum İmparatorluğunu yeniden kurmak istemiştir. İstanbul’daki Rum Patrikhanesi deste Azınlıkların Kurduğu Zararlı Cemiyetler: İtilaflar tarafından desteklenmiş ve kışkırtılmışlardır.

Pontus Rum: Merkezi Trabzon olup Rumlar tarafından kurulmuştur. Pontus Rum İmparatorluğunu yeniden kurmak istemiştir. İstanbul’daki Rum Patrikhanesi destek vermiştir.

Mavri Mira: 1919’da Rumlar tarafından İstanbul’da kurulmuştur. Rum Patrikhanesi kuruluşunda etkilidir. Bizans’ı yeniden canlandırmak istemiştir. Azınlıkların kurduğu cemiyetler içinde en etkili olanıdır. Alt birimleri; Yunan Kızılhaçı, Yunan Göçmenler Komisyonu, Rum İzci Okulları, Fener Rum Patrikhanesi, Yunan ve Trakya Komiteleri, Kardos Cemiyeti.

Etnik-i Eterya: Rumlar tarafından kurulan ilk cemiyettir. Pontus Rum İmparatorluğunu yeniden kurmak ve Bizans İmparatorluğu’nu yeniden canlandırmak istemiştir(Megola İdea). Yunanistan’ın bağımsızlığı için mücadele etmiştir.

Kordos: Rumlar tarafından, Karadeniz’de Rum azınlığın sayısını arttırmak için kuruldu.
Musevi(Macabi İsrailit): İsrail devleti kurmayı amaçlamıştır.

Hınçak ve Taşnak Sütyun: Hınçak Cemiyeti Ermeni Patriği Zaven Efendi tarafından 1877’de Cenevre’de kuruldu. 1890’da Tiflis’te kurulan Taşnak Cemiyeti ise Doğu Anadolu’da Ermeni devleti kurmayı amaçlamıştır.
Türklerin Kurduğu Zararlı Cemiyetler: Bu cemiyetlerin ortak özelliği kurtuluşun manda ve himaye ile saltanat ve hilafet makamına bağlı kalmakla mümkün olacağına inanmalarıdır. İtilaflarca deteklenmişlerdir.

İngiliz Muhipleri: 1919’da Sait Molla tarafından kurulmuş ve kurtuluşun İngiliz mandası ile mümkün olabileceğini savunmuştur. Padişah Vahdettin ve Damat Ferit cemiyetin üyelerindendir.

Wilson Prensipleri: Amerikan mandasını savunmuş, Sivas Kongresi’nden sonra milli mücadeleye katılmıştır.

Kürt Teali: Doğu ve güneydoğuda bağımsız Kürt devleti kurmayı amaçlamıştır.

Teali İslam: Kurtuluşun padişah, halifelik ve ümmetçiliğe bağlı kalınmasıyla mümkün olduğunu savunmuştur.

Sulh ve Selamet-i Osmaniye: Kurtuluşun saltanat ve halifeliğe bağlı kalınmasıyla mümkün olduğunu savunmuştur.

Nigahban: Emekli subaylar tarafından kurulmuş, milli mücadeleye karşı çıkan ayaklanmalara(Düzce-Adapazarı) destek olmuştur.

Bir önceki yazımız olan Uluslararası İktisat Çözümlü 100 soru başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.